Jak stworzyć minimalistyczną sypialnię z drewnianym łóżkiem?

Minimalizm jest stylem, który w ostatnich latach zdobył duże grono zwolenników. Choć niektórym kojarzy się on z chłodem i surowymi wnętrzami, to mieszkania urządzone w tym stylu mogą być bardzo ciepłe i klimatyczne, wystarczy wykorzystać w ich aranżacji naturalne materiały, takie jak np. drewno. Minimalistyczne sypialnie mają bardzo wiele zalet, o czym od wieków wiedzą doskonale Skandynawowie, którzy zapoczątkowali ten nurt wywodzący się z duńskiej filozofii hygge.

Jakie łóżko drewniane do minimalistycznej sypialni?

Choć dla wielu minimalizm to styl surowy, kojarzący się z nie tylko prostymi formami, pozbawionymi zbędnych ozdobników, ale też z wykorzystaniem metalu oraz tworzyw sztucznych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się w nim meble i dodatki z naturalnych materiałów. Łóżko drewniane świetnie nadaje się do nowoczesnych i minimalistycznych sypialni, dodając wnętrzu bardziej przytulnego charakteru. Wystarczy, że wybierzemy takie, którego kształt będzie oszczędny, bez zdobień w postaci rzeźbionych nóg czy zagłówka. Wybór drewna jest właściwe dowolny, świetnie sprawdzi się zarówno dąb, jak i olcha, czy popularna sosna. Świetnie sprawdzają się również drewniane łóżka pomalowane np. na biało.

Zalety minimalistycznej sypialni

Minimalizm to styl, który uczy nas podejmowanie decyzji co do użyteczności otaczających nas przedmiotów. Wszelkie niepraktyczne meble i dodatki powinny zniknąć z otoczenia, gdyż powodują one bałagan i zmuszają nas do częstszego sprzątania, które jest przy tym bardziej czasochłonne. Bibeloty i niepraktyczne dodatki zbierają kurz i wprowadzają chaos do wnętrz, które powinny dawać nam poczucie spokoju i harmonii. Należy przy tym dodać, że niektóre łóżka drewniane mają właściwości hipoalergiczne, przez co tym bardziej warto na nie postawić.
W sypialni urządzonej w stylu minimalistycznym łatwiej się wyciszyć i odpocząć. Nic nie rozprasza naszej uwagi, co sprawia, że szybciej się regenerujemy. Może się wydawać, że podczas snu nie zwracamy uwagi na to, co nas otacza, jednak odpowiednio urządzone wnętrze może sprawić, że łatwiej będzie nam zapaść w głęboki sen, a ewentualne przebudzenia będą krótsze i nie wpłyną negatywnie na jakość naszego odpoczynku.

  Planujemy oświetlenie w domu - gdzie umieścić punkty świetlne, włączniki, gniazdka?

Drewniane łóżko, ceramiczne dodatki – jak wykorzystać je w minimalistycznej sypialni?

Minimalizm to styl opierający się na stonowanych, zazwyczaj jasnych barwach. Zaaranżowane w ten sposób wnętrza bardzo często korzystają z kolorów ziemi, takich jak ciepłe beże, brązy, złamana biel. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ożywić nieco minimalistyczne mieszkanie, dodając jakiś mocniejszy akcent. Sprzęty codziennego użytku powinny mieć geometryczne kształty, pozbawione zdobień.
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie stylu minimalistycznego ze skandynawskim lub rustykalnym. Wystarczy dopasować elementy z naturalnych materiałów, np. wiklinowy kosz na pranie, drewniane półki, czy wspomniane już drewniane łóżko. Dobrym pomysłem są też drewniane lampy, ceramiczne dodatki, takie jak doniczki z kwiatami lub wazon. Pamiętajmy jednak o tym, aby wszystkie dodatki były maksymalnie funkcjonalne i ułatwiały nam utrzymanie porządku.