Nieprzyjemna woń papierosów jest zmorą osób niepalących. Mieszkanie, w którym nagminnie się pali jest na ogół na stałe przesiąknięte dymem papierosowym. Ta mieszanka tytoniowa skutecznie wchodzi w zasłony, firanki, ubrania oraz ściany. Przy tym osadza się na różnych przedmiotach w domu. Dlatego nawet po wywietrzeniu takiego mieszkania, nadal czuć woń dymu papierosowego. Z tego też względu wyeliminowanie tego zapachu jest ogromnie trudno. Zatem jak zniwelować zapach papierosów dowiesz się w tym artykule.
Jak pozbyć się zapachu papierosów z pokoju?
Zapraszasz do swojego domu osobę palącą. Podczas miłej rozmowy, trudno odmówić twojemu gościowi, aby zapalił sobie u ciebie w pokoju. Co zatem zrobić ? Przede wszystkim zadbaj o to, aby dym papierosowy na długo nie pozostał w pomieszczeniu. Otwórz okno, aby jak najszybciej wywietrzyć wnętrze. Dla upewnienia się, że dym nie wraca do pokoju, ustaw mały wentylator biurkowy.
Dobrym rozwiązaniem jest też świeca zapachowa pochłaniająca dym nikotynowy. Jeżeli nie możesz z jakichś względów otworzyć okna, to zapal świecę pochłaniająca dym papierosowy. Najlepsze w tym względzie są świece woskowe, wykonane z naturalnego wosku pszczelego. W tej kwestii pomogą również kadzidełko, które stanowi swego rodzaju neutralizator zapachu papierosów.
Jak usunąć zapach papierosów z mieszkania?
Z mieszkania trwale przesiąkniętego zapachem papierosów trudno pozbyć się dymu tytoniowego. Dlatego najlepiej reagować od razu. To, co niweluje ten zapach to odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Na kaloryferach można zawiesić nawilżacze powietrza, w których wraz z wodą umieszczamy kilka kropel olejku zapachowego.
Obecnie w sprzedaży są również oczyszczacze powietrza, które eliminują nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego. Dobrą praktyką jest również wykorzystanie zapachowych świec i kadzidełek.
W małym mieszkaniu lub pokoju z dymem papierosowym poradzą sobie dwie, lub trzy saszetki ze zmieloną kawą. Kawa skutecznie pochłania uciążliwy zapach dymu tytoniowego. Co dwa tygodnie należy wymieniać kawę na świeżą. Zamiast kawy możesz użyć węgla drzewnego.
Soda oczyszczona oraz ocet też skutecznie pochłaniają dym papierosowy. Na spodek wsypujemy sodę oczyszczoną lub wlewamy trochę octu. Na stoliku obok popielniczki stawiamy talerzyk lub miskę z sodą, lub octem. Co tydzień należy wymieniać zawartość miseczki lub spodka.
Co miesiąc czyść dokładnie przedmioty AGD, takie jak: lodówka, komputer, telefon itp. Do czyszczenia takich sprzętów używamy sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego. Alkohol izopropylenowy jest czystym chemicznie alkoholem, który doskonale czyści i nie zostawia śladów. Można nim czyścić ekrany telewizorów, monitorów oraz tabletów, a także zabrudzenia oleiste. W tym celu spryskujemy powierzchnię preparatem, a następnie wycieramy flanelową ściereczką lub z mikrofibry.
Sprężone powietrze usuwa popiół i kurz z wentylatorów. Pyłki wydmuchujemy z obudowy, rozpylając powietrze w krótkich seriach, trzymając pojemnik w pewnej odległości. W trakcie porządków nie pomijamy też trudno dostępnych miejsc, gdzie może osadzić się dym papierosowy. Powierzchnie szklane, takie jak lustro, szyby, myjemy wodą z octem. Popielniczki wyparzamy wrzątkiem.
Zaopatrz się w odświeżacz powietrza. Doskonale oczyszcza mieszkanie z kurzu i brudu, a także wchłania nieprzyjemne zapachy. To niezbędne urządzenie jest przydatne tam, gdzie są palacze i alergicy. Należy go używać zgodnie z instrukcją.
Jeżeli wprowadzasz się do nowego mieszkania, które odziedziczyłeś po palaczu papierosów, to warto je odświeżyć, co oznacza, że wykonujemy mały remont w mieszkaniu. W tym wypadku ścieramy warstwę farby przesiąkniętą papierosami i tynkujemy i malujemy ściany na nowo. Okna myjemy wodą z octem.
Jak usunąć zapach papierosów z ubrań?
Ubrania często przesiąkają zapachem nikotyny. Najlepszym rozwiązaniem jest wypranie odzieży. Niemniej warto do prania dodać łyżeczkę amoniaku lub włożyć do bębna pralki kilka plasterków cytrusów, np. pomarańczy, cytryny, bądź grejpfruta. W ten sposób skutecznie zneutralizujesz zapach nikotyny i odświeżysz ubranie.
Dobrą praktyką jest w trakcie prania dodanie do ubrania płyny do płukania tkanin o intensywnym kwiatowym lub owocowym zapachu np. cytryny, pomarańczy, bądź lawendy.
Doskonałym neutralizatorem zapachu tytoniu jest soda oczyszczona. Kiedy wrzucam ubrania do prania, to wraz z proszkiem do prania dodajemy odrobinę sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego.
Przykry zapach papierosów z kurtki i butów możemy wyeliminować, używając octu. Ścierkę namaczamy w roztworze wody i octu, a następnie przecieramy nią odzież wierzchnią.
Jak pozbyć się zapachu papierosów z auta?
W samochodzie zapach nikotyny jest szczególnie uciążliwy. Aromat papierosowy utrzymuje się pomimo wietrzenia kabiny pojazdu samochodowego. Aby zniwelować ten zapach, warto sięgnąć po naturalny pochłaniacz dymu papierosowego. W sprzedaży możemy dostać specjalne środki odświeżające do kabin samochodowych, które jednocześnie pochłaniają nieprzyjemny zapach. Innym sposobem jest wykonanie własnego pochłaniacza dymu papierosowego.
Jak zrobić pochłaniacz dymu papierosowego?
W tym celu możemy zrobić własnoręcznie saszetki ze świeżo zmielonej kawy. W sprzedaży można dostać lniane woreczki na zioła. Do nich wsypujemy zmieloną kawę i zawieszamy w kabinie np. na przednim lusterku. Warto pamiętać o cyklicznej wymianie takiego pochłaniacza. Mniej więcej co dwa tygodnie wymieniamy kawę w woreczkach.
Co zrobić, aby nie było czuć zapachu papierosów z ust?
To, co powoduje szybki efekt to gumy do żucia i specjalne pastylki, dostępne w aptece. Niemniej jednak jest to chwilowe. Niektórzy noszą przy sobie szczoteczkę do zębów i pastę. Umycie zębów również szybko neutralizuje zapach nikotyny z ust. Co jeszcze możemy zrobić ?
Oto kilka wskazówek, jak uniknąć przykrego zapachu z ust:
- Wypłukać jamę ustną i gardło bieżącą wodą.
- Pij często świeżą wodę.
- Żuj natkę pietruszki, to niweluje przykre zapachy z ust. W tym wypadku też sprawdza się świeża bazylia.
- Zamiast ziół możesz ssać plasterek cytryny.