Zaledwie 3 milimetrowe muszki owocówki potrafią być bardzo irytującymi gośćmi w naszym domu. Pojawiają się późną wiosną, kiedy już jest dość ciepło i do jesieni nie mają ochoty nas opuścić. Te malutkie muszki, znana również, jako meszki, żyją bardzo krótko, ale rozmnażają się w piorunującym tempie.
Gdy zauważymy tylko parę owadów, to wydaje nam się, że to jeszcze nic strasznego, ale po kilku dniach z kilku owocówek robi się ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, o ile zaniedbamy ich eliminację.
Dlaczego muszki owocówki pojawiają się w naszym domu?
Muszki owocówki przyciągają dojrzałe i niekiedy już gnijące owoce i warzywa. Wyczuwają zapach octu owocowego, który jest dla nich pożywieniem i miejscem składania jaj. Dlatego pozostawiony sok owocowy, dojrzałe jabłko, czy nawet wino w kieliszku są dla nich nie lada gratką.
Tych małych owadów nie należy bagatelizować, ponieważ powodują one skażenie żywności bateriami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zatem jak zobaczysz pierwsze owocówki krążące w twoim domu, to sygnał, że należy je jak najszybciej likwidować i nie czekać jak będzie ich więcej.
Jak zlikwidować muszki owocówki w naszym domu?
Aby mieć pełną kontrolę nad owocówkami, ważna jest zarówno eliminacja, jak i profilaktyka, która ma na celu zapobiec ich pojawieniu się oraz rozmnażaniu. Ten natrętny owad szybko wyczuje naszą słabość, w postaci otwartego dżemu owocowego, czy rozkładającej się śliwki w koszyku na owoce. Jeżeli widzimy, że gdzieś już pojedyncze sztuki latają, to warto przejrzeć to miejsce, czy przepadkiem czegoś zepsutego tam nie ma. Jeżeli takowy owoc lub sok znajdziemy, należy niezwłocznie go wyrzucić, najlepiej na zewnątrz. Przy okazji przejrzeć sąsiednie produkty roślinne. Profilaktycznie je opłukać, z tego względu, że owocówki również na nich mogły złożyć jaja.
Gdy w naszym domu nie możemy już opędzić się od tych natrętnych małych owadów, to mamy dla ciebie 10 domowych sposobów na ich likwidację.
1. Ocet na muszki owocówki
Sposób na ocet i płyn do mycia naczyń jest metodą dość powszechną. Do wykonania takiej pułapki potrzebujemy octu owocowego (np. jabłkowy) lub sfermentowanego soku, płynu do naczyń i szklanki lub słoika. Obydwa składniki wlewamy do naczynia, nie mieszając i zostawiamy na parapecie lub blacie kuchennym. Po jakimś czasie zauważymy, że w roztworze jest pełno potopionych meszków. Miksturę z owocówkami wylewamy do toalety. Takich pułapek można zrobić kilka i rozstawić w paru miejscach w kuchni.
2. Pułapka na meszki
Jednym z domowych sposobów na te owady jest własnoręcznie przyrządzona pułapka. W tym celu będziemy potrzebowali:
- folię spożywczą;
- miskę;
- pokrojone owoce lub skórki od owoców np. jabłka;
- wykałaczka.
Do miski włóż owoce i zakryj naczynie folią. Zwróć uwagę, na to czy folia jest szczelna i nie zawiera żadnych dziur. Następnie weź wykałaczkę i zrób kilka małych dziurek w folii. Owocówki zwabione zapachem, wlecą do środka, ale już się nie wydostaną.
3. Świece zapachowe
Świecie zapachowe są powszechnie dostępne i można je z powodzeniem użyć w walce z owocówkami. Ważne, żeby tylko wiedzieć jakich zapachów one nie lubią. Skutecznie je wypędzisz świecami zapachowymi i aromacie lawendy bądź mentolu.
4. Sposób na suszarkę
Muszki owocówki z powodzeniem zabije strumień gorącego powietrza. W tym celu możemy użyć suszarki do włosów, kierując jej strumień w stronę roju meszków. Pod wpływem temperatury zostaną one po prostu usmażone.
5. Odkurzacz w walce z meszkami
Ta metoda jest dobra dla cierpliwych, a raczej trzeba uzbroić się cierpliwość, aby w ten sposób wyłapać wszystkie owady. Do odkurzacza podłączamy wąską ssawkę i wciągamy insekty do środka za pomocą odkurzacza. Niemniej jednak z racji tego, że meszki szybko latają, nie wszystkie naraz może nam się uda wyłapać.
6. Moja własna metoda na owocówki
W zeszłym roku zakupiłam sobie dwie rośliny owadożerne: rosiczkę i tłustosza. Obydwie rośliny doskonale wyłapują meszki. Polecam.
7. Płytka na muszki owocówki
Płytkę na owocówki, tudzież na inne insekty znajdziesz w sklepach ogrodniczych i AGD. Cena takie płytki to ok. 15 zł. Płytka likwiduje te szkodniki, jej zasięg rażenie jest nieco ograniczony, dlatego najlepiej ją postawić w miarę blisko miejsca ich przebywania. Jej działanie jest przewidziane na około 3-4 miesięcy.
8. Profesjonalna pułapka na muszki
Zawiera wabiący płyn, działanie jej jest podobne do domowej pułapki na te owady, ale jest skuteczniejsza. Cena to około 16 zł.
9. Zwykły lep na muchy
Mucho lep na owocówki można powiesić lub położyć w pomieszczeniu. Owady przyklejają się do paska i nie są w stanie się uwolnić. Koszt takiego lepu to ok. 2 zł
10. Owadobójcze spraye
Spraye owadobójcze na owady latające są skuteczną metodą. Aczkolwiek nie są obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego przed samym zabiegiem. Należy pochować wszystkie produkty żywnościowe, a po operacji dokładnie umyć blaty kuchenne.
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się owocówek?
Profilaktyka to podstawa w walce z tymi owadami. Jeżeli skutecznie pozbawimy je warunków sprzyjających do ich rozwoju, to osiągniemy pełen sukces. Zatem przestawiamy zasady, które należy wprowadzić w kuchni, aby meszki nie pojawiały się w naszym domu:
- Utrzymanie porządku przy zlewie i w strefie zmywania. Dotyczy to nie tylko regularnego zmywania naczyń, ale też utrzymania porządku samego zlewu i jego otoczenia. Nie pozostawiaj mokrych gąbek i ściereczek
- Regularne wynoszenie odpadków i zakrywanie kosza na śmieci.
- Zamykanie w pojemnikach takie produkty jak sosy, konfitury, dżemy, wino itp.
- Artykułów spożywcze nie trzymamy na wierzchu, szczególnie dotyczy to warzyw i owoców
- Siatki ochronne na okna i drzwi. Na ogół latem lubimy mieć otwarte okna i balkon niemal przez cały dzień. W ten sposób zapraszamy do siebie różne owady latające. Zakładając tzw. moskitiery, będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem w domu, bez potrzeby wizyty nieproszonych gości.
- Kontroluj stan owoców i warzyw w kuchni. Sprawdzaj, czy któreś się nie psuje. Fermentujący owoc lub warzywo na bieżąco wyrzucaj.
- Sprawdź ziemię w roślinach doniczkowych, które uprawiasz w domu. Czasem owocówki lubią w doniczkach składać jaja. Jeżeli je zauważysz, zmień ziemię. Najlepiej nie trzymaj roślin, które przyciągają te owady do siebie.