Ciemny nalot na ścianie niekoniecznie musi być wynikiem pleśni lub działaniem grzyba domowego. Grzyb domowy tworzy watowate narośle, długie sznurki i pajęczyny z grzybami. Nie tylko działa powierzchownie na ścianę, ale też potrafi przerosnąć mur i drewno. Zatem usuwanie grzyba ze ściany jest bardziej skomplikowane, niż usuwanie pleśni. Niemniej jednak są metody na pozbycie się jego. Ale najpierw musimy usunąć przyczyny jego powstawania.
Skąd się bierze grzyb na ścianie?
Grzyb jest problemem nie tylko starych budynków, ale można go spotkać również w nowym budownictwie, które teoretycznie jest chronione przed powstawaniem takich narośli. Zagrzybione powierzchnie ścian wewnątrz domu na ogół są przyczyną kilku czynników, m.in. złej izolacji, podwyższanej wilgotności powietrza i niskiej temperatury otoczenia.
Zatem, aby mogły rozmnożyć się grzyby w naszym domu, muszą być ku temu sprzyjające warunki. Do ich rozwoju dochodzi wtedy, gdy ściany budynku są wilgotne. Miejsca szczególnie narażone to tzw. mostki termiczne. Mostki termiczne są newralgicznymi punktami budynku, gdzie dochodzi do nierównomiernego rozłożenia temperatury oraz zalegania kropel wody. Występują na ogół w miejscach połączeń konstrukcyjnych, na styku ścian zewnętrznych z oknem, drzwiami, czy stropem.
Niemniej jednak, aby pojawiały się grzyby, wystarczą nie tylko odpowiednie warunki. Otóż musi dojść do zakażenia. Zarodniki grzyba mogą do nas przywędrować przez otwarte okna, albo wraz z drewnem opałowym, bądź konstrukcyjnym.
Grzyb czy pleśń na ścianie – jakie są różnice?
Pierwszym sygnałem, że w naszym domu jest grzyb to plamy przypominające zacieki wodne, żółknięcie ścian oraz charakterystyczne fałdy na tapecie. W następnych etapach powierzchnia zaczyna przybierać formę ciemnych plam, z wyraźnie zaznaczonymi ogniskami, czyli miejscami zakażenia. Grzyb niestety wnika w głąb muru i niszczy jego strukturę. Z tego też względu czas na usuwanie grzyba ze ściany ma szczególne znaczenie. Im szybciej, tym mniej szkód.
Co prawda czasem nieestetyczne plamy są spowodowane atakiem pleśni na ścianie. Pleśń w przeciwieństwie do grzybów nie ingeruje w głąb muru. Jej pożywieniem są substancje, które w swoim składzie zawierają minerały, czyli farba, kurz, tłuszcz. Pleśń na ogół pojawia się na suficie i na ścianach. Przyjmuje postać specyficznych kolorowych plam. W porównaniu do grzyba jest łatwiejsza do usunięcia.
Zarówno pleśń, jak i grzyb są szkodliwe dla naszego zdrowia. Gdyż oba pierwotniaki wydzielają szkodliwe dla człowieka substancje, które atakują np. oskrzela, układ oddechowy i płuca. Przy tym są rakotwórcze. Z tego też względu jak zobaczymy pierwsze symptomy na ścianach pleśni albo grzyba, należy niezwłocznie reagować.
Jak usunąć pleśń ze ściany?
Należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które usuwają pleśń ze ściany. Środki pleśniobójcze są powszechnie dostępne. Możesz zastosować je powierzchniowo. Najpierw jednak trzeba się zorientować, czy to pleśń, czy grzyb.
Pleśń tworzy nalot i może się usadowić na wielu powierzchniach, nie tylko ścianach. Często ciemne wykwity widzimy na kafelkach, które dają się łatwo zmyć. Warto przy tym pamiętać, że tam, gdzie się pojawia pleśń, jest problem z wentylacją. Na ogół mamy z nią do czynienia w łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno, czyli warunki idealne do rozwoju różnych pierwotniaków.
Gdy często w tym miejscu pojawia się pleśń, to oznacza, że trzeba sprawdzić system wentylacji i np. zainstalować dodatkowe urządzenia wyciągowe np. wentylator łazienkowy. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, a zapobiega pojawianiu się pleśni w łazience.
Domowe sposoby na usuwanie grzyba ze ściany
Metoda usuwania grzyba zależy od stopnia zainfekowania ściany. Najpierw należy ocenić jak głęboko, grzyb wszedł w ścianę. Przy tym warto sprawdzić gatunek. W tym wypadku możemy usunąć nieco tynku, lub pobrać próbkę i oddać do analizy. W miejscu występowania grzyba można postukać w ścianę. Jeżeli usłyszymy pusty dźwięk, to oznacza, że mamy do czynienia z większym problemem.
Gdy zaatakowana powierzchnia nie jest jeszcze zbyt głęboka, to można się pokusić o domowe sposoby. Zatem czym możemy walczyć z grzybem w naszym domu.
Ocet
Ocet zawiera w swoim składzie kwas, który skutecznie zabija bakterie i zarazki różnego rodzaju. To też nasz sprzymierzeniec w walce z grzybem i pleśnią.
Soda oczyszczona
Kolejnym naturalnym preparatem, który eliminuje pleśń, grzyba i zapach stęchlizny jest soda oczyszczona. Przed użyciem mieszamy ją z wodą, tak aby powstała gęsta piana. Wtedy aplikujemy na ściany.
Sól kuchenna
Sól kuchenna posiada właściwości antygrzybiczne i dezynfekujące. Stosujemy ją podobnie jak sodę. Przygotowujemy z soli i wody pastę, którą potem nakładamy na zainfekowane ściany. Sól można profilaktycznie wysypać do pojemników i rozłożyć w różnych częściach pomieszczenia lub domu. Wchłania ona nadmiar wilgoci i eliminuje przykre zapachy.
Olejki zapachowe
Olejki o zapachu eukaliptusa, z drzewa herbacianego, czy goździkowy skutecznie zabijają grzybnię. Wystarczy dać kilka kropel do roztworu wody i mydła. Całość wlewamy do atomizera i spryskujemy zainfekowane powierzchnie.
Boraks na grzyba
Ten niedoceniony produkt, uważany jest za substancję toksyczną i trującą. Natomiast jego pochodną jest bor, czyli pierwiastek występujący naturalnie w przyrodzie. Działa on owadobójczo, antyseptycznie i przeciwgrzybicznie. Jedna łyżka boraksu rozcieńczona w 1,5 litrze wody jest już silnym środkiem antygrzybicznym. Roztwór nanosimy na zakażoną powierzchnię, dokładnie rozcieramy i pozostawiamy na ścianie przez kilkadziesiąt minut.
Czosnek na pleśń i grzyba
Z czosnku możemy przygotować środek do spryskiwania powierzchni zaatakowanych pleśnią lub grzybem. Do pół szklanki octu wciskamy 4 ząbki czosnku i dodajemy 2 łyżki granulatu z czosnku. Miejsce z wykwitami posypujemy sodą oczyszczoną i spryskujemy przygotowana miksturą. Po kilku godzinach ściany dokładnie myjemy i opłukujemy bieżącą wodą.
Co zrobić jeżeli domowe sposoby na grzyba nie pomagają?
Kiedy nasz grzyb już konkretnie usadowił się w naszej ścianie, to domowe sposoby na opryski i nakładanie past na powierzchni mogą nie przynieść rezultatów. Tak samo jak zamalowanie grzyba nic nie daje, ponieważ za jakiś grzyb wyjdzie na farbie. W tym wypadku trzeba się liczyć z potrzebą penetracji ściany i zastosowanie chemicznych preparatów grzybobójczych, które będą musiały zadziałać w głąb. Zatem co robimy z grzybem w ścianie.
1. Zagrzybioną powierzchnię oczyszczamy z tynku.
2. Gdy zdejmiemy tynk ze ściany, to sprawdzamy, czy grzyb zaatakował już spoiny ściany. W tym celu wydłubujemy w jednym lub kilku miejscach część spoiny ściany.
3. Gdy okaże się, że spoiny też są zaatakowane przez grzyba, to nawiercamy otwory w ścianie pod kątem 30- 45 st., na głębokość około 15-20 cm.
4. W otwory wlewamy płyn grzybobójczy uniwersalny lub ten przeznaczony do murów. Odczekujemy, aż ściana kompletnie wyschnie, a płyn wniknie głęboko.
5. Gdy producent nie zalecił powtórnego zabiegu, to otwory wypełniamy zaprawą cementową. Następnie mur pokrywamy impregnatem grzybobójczym. Odczekujemy, aż ściana wyschnie.
Po tym procesie możemy ponownie ścianę zatynkować i pomalować.
W trakcie wykonywania prac odgrzybiania ścian należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu całego ciała oraz układu oddechowego. Zarówno sama grzyb, jak i preparaty do jego usuwania są bardzo toksyczne. Dlatego przed rozpoczęciem prac włóż rękawice ochronne, specjalny kombinezon i maskę na twarz.