Gwiazda betlejemska to symbol Świąt Bożego Narodzenia obok tradycyjnej choinki. Przyozdabia nasze stoły wigilijne i jest synonimem szczęścia o obfitości domu i jej mieszkańców. Niemniej jednak przyniesioną parę dni wcześniej ze sklepu, nie zawsze jesteśmy w stanie ją utrzymać do świąt w dobrym stanie. Pomimo podlewania i zabiegów pielęgnacyjnych jej liście żółknął i opadają. Zatem jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby na długo zagościła w naszych domach.
Poisencja inaczej gwiazda betlejemska jest rośliną, która doskonale rozwija się w ciepłych i jasnych miejsca, gdzie nie ma przeciągów, pod warunkiem, że jest odpowiednio nawadniana. Jeżeli twojej roślinie więdnął i żółknął liście to znak, że w procesie jej podlewania gdzieś popełniasz błąd. Zobacz, jak należy podlewać gwiazdę betlejemską.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Przed podlaniem gwiazdy betlejemskiej należy upewnić się, że na dnie doniczka ma wykonane otwory odpływowe, które odprowadzą nadmiar wody. W innym wypadku woda będzie zalegała na dnie donicy, powodując gnicie korzeni.
Najpopularniejszą metodą podlewania rośliny jest wlewanie wody na wierzchnią warstwę ziemi, czyli od góry. W tym wypadku podlewanie należy skończyć, gdy woda z doniczki zacznie wypływać do spodka. To sygnał, że ziemia została odpowiednio nawilżona. Nadmiar wody zebrany na podstawce pod doniczką należy wylać. Nie wolno pozwolić, aby roślina stała w wodzie przez długi czas, ponieważ taka sytuacja może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.
Gdy gwiazda betlejemska jest owinięta ozdobną folią, to po podlaniu, należy wylać nadmiar wody z foli. Pozostawienie mokrej folii sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego najlepiej po przyniesieniu rośliny do domu, zdjąć folię ozdobną.
Innym sposobem jest umieszczenie doniczki z gwiazdą betlejemską w większym pojemniku z wodą. W tym wypadku doniczka musi być zanurzona przynajmniej do połowy. Odczekujemy, aż cała ziemia dobrze nasiąknie wodą, czyli około 20 minut. Po wyjęciu doniczki z wody należy poczekać, aż nadmiar wody wypłynie. Dopiero wtedy możemy roślinę ustawić ponownie na swoim miejscu.
Jeżeli w domu nie mamy odpowiednio dużego naczynia, w które moglibyśmy włożyć roślinę, to możemy wlać wodę do spodka pod doniczką i pozostawić ją na ok. 20 minut. Po tym czasie wodę wylewamy. Zabieg można wykonywać codziennie lub co dwa dni.
Gdy roślina pobiera wodę od dołu, to wierzchnia warstwa ziemi w doniczce będzie sucha. W takim wypadku, aby sprawdzić, czy bryła korzeniowa jest odpowiednio nawodniona, należy zbadać ciężar doniczki. Podlewanie od dołu jest najlepszą metodą dla roślin o wrażliwych korzeniach.
Jak często podlewać gwiazdę betlejemską ?
Gwiazda betlejemska lubi wilgotną ziemię, ale nie nadmiernie mokrą. Przy czym nadmiar wody nie może zalegać w podstawce pod doniczką. Roślina nie toleruje zbyt częstego, jak i zbyt rzadkiego podlewania.
Zbyt mokra ziemia w doniczce powoduje gnicie korzeni oraz rozwój patogenów wywołujących choroby rośliny. Natomiast gdy ziemia nadmiernie przeschnie, to liście zaczynają więdnąć. Gdy zauważymy objawy przesuszenia rośliny i natychmiast ją podlejemy, to pomimo szybkiej interwencji, liście położone w dolnych partiach z czasem zaczną żółknąć i opadać.
Zatem jak często nawadniać roślinę ? Wszystko zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. W ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z suchym powietrzem, podlewanie gwiazdy betlejemskiej musi być realizowane nawet co dwa dni, jeżeli zauważymy, że ziemia w doniczce wysycha bardzo szybko. Dlatego codziennie warto sprawdzać palcem wilgotność podłoża. Gdy będzie ona sucha do głębokości 2 cm, roślina wymaga podlania. Dodatkowym wskaźnikiem jest również waga doniczki. Kiedy jest ona lekka, to znaczy, że ziemia w doniczce wyschła. Mokra ziemia zawsze jest cięższa.
Na ogół gwiazdę betlejemską podlewa się w odstępach od 2 do 7 dni, w zależności od poziomu wilgotności podłoża. Gdy poisencja przekwitnie i przejdzie w stan spoczynku, to należy podlewanie ograniczyć i pozwolić ziemi przeschnąć.
Jakiej wody używać do podlewania gwiazdy betlejemskiej?
Najlepszą woda do podlewania gwiazdy betlejemskiej jest woda odstana o temperaturze pokojowej. W tym celu możemy użyć wody z kranu, którą warto odstawić na pewien czas przed podlaniem rośliny.
Poisencja podobnie jak inne rośliny doniczkowe najlepiej lubią wodę czystą lub deszczówkę. Oczywiście w porze zimowej trudno o deszczówkę, ale jest na to inny sposób. Jeżeli twoja woda wodociągowa zawiera zbyt dużo metali ciężkich i jest mocno chlorowana, to warto najpierw ją przefiltrować lub używać wody z butli zakupionej w sklepie.
Czy można stosować dodatkowe nawozy?
Na ogół kwiaty świeżo przyniesione ze sklepu nie wymagają nawożenia. Rośliny w tym momencie są już posadzone w żyznej ziemi i posiadają wszystkie składniki odżywcze. Niemniej jednak po jakimś czasie taka ziemia się wyjaławia. Jeżeli roślina była kupiona przed Bożym Narodzeniem, to nawożenie warto zacząć w styczniu.
W okresie kwitnienia rośliny, poisencję nawozimy raz na dwa tygodnie nawozem płynnym. W tym celu w wodzie do podlewania rozpuszczamy dawkę nawozu dla roślin kwitnących. Dzięki temu roślina będzie zdrowo rosła i bujnie kwitła.
Skutki złego podlewania gwiazdy betlejemskiej
Gwiazda betlejemska na ogół dobrze się prezentuje na Boże Narodzenie, to jest okres ich kwitnienia. Ale z biegiem czasu po świętach zaczynamy mieć kłopoty z jej pielęgnacją. Roślina albo jest nieregularne podlewana, przez co przesuszona, lub odwrotnie, ma zbyt mokro, bo przez nieuwagę podlewaliśmy ją zbyt obficie.
Co prawda najbardziej roślina nie znosi nadmiernej wilgoci. Wtedy liście żółkną i usychają. Przy tym może chorować, bo w ciepłym i wilgotnym środowisku szybko rozwijają się pleśnie i grzyby, które atakują nasz kwiat.
Poisencja lepiej znosi lekkie przesuszenie, chociaż bryła korzeniowa nie może być do końca przesuszona. Gdy kwiat nadmiernie zostanie przesuszony, to nawet po podlaniu z czasem straci swój urok, ponieważ najniżej położone liście z czasem i tak zżółknął i zwiędnął. Gwiazda betlejemska powinna mieć doniczkę z otworami odpływowymi. Jeżeli jest inaczej, to przesadźmy ją do innej doniczki, która zapewni jej pełen komfort w niej przebywania.