Własny ogród przy domu to nie tylko urozmaicona architektura roślinno- ogrodowa, czy własny warzywniak, ale też akcesoria urozmaicające czas relaksu na własnej posesji. Niewątpliwie jednym z nich jest basen w ogrodzie. W upalne letnie dni nie ma nic bardziej przyjemnego, jak zanurzyć się w wodzie we własnym basenie. Ta atrakcja wodna daje uciechę nie tylko dzieciom, jak i rodzicom. Rodzinne spędzanie czasu w basenie, może nam umilić późno wiosenne i letnie dni. Niektórzy lubią z niego korzystać aż do wczesnej jesieni.
Niemniej jednak świeżo zaaranżowany basen ma jedną wadę. Otóż woda w nim na początku jest dość zimna i nie nadaje się do dłuższej kąpieli. Dlatego, zanim wysoka temperatura nie nagrzeje wody basenowej, to musimy parę dni poczekać, aby w pełni cieszyć się kąpielą we własnym basenie. Ponadto jesienią woda w basenie również się wychładza dość szybko. Co nie zachęca nas do wchodzenia do basenu. Zatem co zrobić, aby w miarę szybko wodę w basenie podgrzać do temperatury optymalnej lub cieszyć się ciepłą wodą w basenie również jesienią?
Jak podgrzać wodę w basenie? Oto kilka sposobów
Na rynku mamy do wyboru kilka urządzeń na podgrzewanie wody basenowej, które różnią się między sobą efektywnością. Do wyboru mamy:
- kolektory i maty solarne
- kolektory stojące z regulatorem
- wymiennik ciepła
- podgrzewanie elektryczne
- pompa ciepła
- przykrycia basenowe solarne
Kolektory i maty solarne
Najtańszym, a zarazem ekonomicznym rozwianiem na grzanie wody w basenie jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W tym właśnie pomogą nam kolektory słoneczne w postaci mat solarnych. Maty solarne kupujemy na sztuki. Wiadomo, że jedna mata nie ogrzeje efektywnie dużego basenu, dlatego w zależności od pojemności basenu, będziemy musieli kupić odpowiednią ich ilość. Maty solarne możemy ze sobą łączyć, tworząc jeden cały układ solarny, przez który przepływa woda basenowa i się nagrzewa. Ważne, aby przy tym mieć odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, które jest bezpośrednio ustawione na ekspozycję słońca. Zaletą takich mat jest to, że w razie chłodniejszych dni możne je zwinąć i nie będą zajmowały dodatkowego miejsca. Jeżeli nie mamy zbyt dużo terenu to, zamiast mat możemy użyć kolektorów na stojakach.
Kolektory na stojakach
Kolektory na stojakach pełnią podobną funkcje jak maty solarne. Kolektory słoneczne na stojakach wyposażone są w zawór, który pozwala na wstrzymanie ogrzewania basenu, kiedy to jest niepotrzebne.
Kolektory słoneczne przy odpowiednim doborze mocy potrafią podnieść temperaturę w basenie nawet od 6 st.C. Instalacja kolektorowa jest idealna na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym, o ile dopasujemy wymiary urządzeń do pojemności naszego basenu.
Zalety kolektorów:
- tanie w porównaniu do innych sposobów
- czysta ekologiczna energia
- łatwe w montażu nawet dla początkujących
- eleganckie wzornictwo.
Do pracy takiego układu będzie potrzebna pompa filtrująca, która na ogół jest na wyposażeniu każdego basenu ogrodowego.
Wymiennik ciepła
Ta metoda jest polecana dla domów z piecem C.O., jako głównym źródłem ciepła. Gdy ogrzewamy nasz dom piecem, to wystarczy zakupić wymiennik ciepła płaszczowo- rurowego ze stali nierdzewnej lub tytanu, aby powierzchnia urządzenia nie korodowała pod wpływem silnie chlorowanej wody w basenie. Jak nagrzać wodę w basenie za pomocą pieca ? Otóż ogrzewanie piecem może dokonywać się automatycznie. Na piecu ustawiamy wymaganą temperaturę, podobnie jak przy ogrzewaniu wody z termy. Dobór odpowiedniej mocy wymiennika zależy od specyfikacji urządzenia, zgodnie z udostępnioną tabelą przez producenta.
Ta metoda jest szczególnie opłacalna, gdy mamy duży basen. Przy tym mamy możliwość wykonania technicznego połączenie między wymiennikiem a piecem. Cena wymiennika co prawda jest wyższa niż kolektorów słonecznych, ale jeszcze w miarę przystępna. Wymiennik ciepła nagrzewa wodę pośrednio i do pewnego momentu. Specjalny czujnik przerywa pracę po otrzymaniu sygnału z termostatu. Moc wymiennika może być od 40kW do 120 kW w zależności od wielkości basenu. Ta metoda sprawdza się, gdy z basenu korzystamy dość często. Na ogół w ten sposób podgrzewa się duże baseny zewnętrzne, ale też przydomowe ogrodowe.
Zalety wymiennika ciepła:
- łatwy w obsłudze
- spora skala działania
- przystępna cena
- duża efektywność, dzięki energii uzyskanej z pieca gazowego lub kotła na węgiel
Wady:
- podłączenie do instalacji CO
- skomplikowany montaż
- wymaga sprzętu zewnętrznego.
Grzanie wody w basenie podgrzewaczami elektrycznymi
Grzałki i podgrzewacze elektryczne wydają się najprostszym rozwiązaniem, ponieważ metoda jest Łatwa w obsłudze. Sama konstrukcja tych urządzeń jest bardzo prosta. Woda pompowana przez filtracyjne pompy basenowe jest ogrzewana grzałką elektryczną. Niemniej jednak grzałkę trzeba regularnie kontrolować, czy jej pracy nie zaburza silna chemia basenowa i zawarty w wodzie wapń.
W sprzedaży można nabyć elektryczny podgrzewacz basenowy z termostatem, który pozwala regulować temperaturę wody w basenie. Zalecana temperatura wody w basenie to między 23 st.C a 28 st.C. Elektryczne podgrzewacze basenowe świetnie się sprawdzają przy niewielkich basenach lub jacuzzi ogrodowym. Podgrzewacz kosztuje niewiele, ale wiąże się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi.
Zalety
- łatwa obsługa
- niski koszt zakupu
- może podgrzać wodę nawet do 40 st.C
- można używać na co dzień
Wady:
- do basenów o małej pojemności, przy większych zbiornikach, efektywność podgrzewaczy spada
- należy uważać na chemię basenową, aby nie uszkodziła grzałek
Ogrzewanie basenu pompą ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, który w prosty sposób podłączany jest do istniejącego obiegu wody. Zimna woda basenowa jest tłoczona przez pompę cyrkulacyjną do pompy ciepła, gdzie jest ogrzewana i potem wraca do basenu. Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, które ciepło czerpie z powietrza lub z gruntu. Dlatego mamy powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła. Ten sposób podgrzewania basenów nadaje się do dużych zbiorników od 25 m3 wody do 60 m3 wody.
Zakup pompy ciepła to koszt jednorazowy nawet w kwocie kilku tysięcy złotych. Niemniej jednak ta inwestycja opłaca się przy większych basenach i jest to wydatek na wiele lat.
Pompa ciepłą jest zasilana prądem, ale pobiera go niedużą ilość, w stosunku do oddawanego ciepła. Im bliżej basenu zamontujemy pompę, tym wydajniej będzie ona działała.
Zaletą tego rozwiązanie jest również to, że wodę w basenie możemy podgrzewać przy zachmurzonym niebie i niskich temperaturach na zewnątrz. Urządzenie pracuje bardzo efektywnie oraz cicho i nie wymaga obsługi.
Zalety:
- ogrzewa wodę przy niskich temperaturach
- łatwa w zastosowaniu nawet dla początkujących
- ciche i bezobsługowe działanie
- niski pobór energii elektrycznej
- do 10 lat gwarancji na produkt
Wady:
- wysoka cena. Za pompę ciepła do podgrzewania ogrodu trzeba wydać kilka tysięcy złotych.
Jak podgrzać wodę w basenie w prosty sposób?
Otóż najprostszą metodą ogrzania basenu ogrodowego jest go przykrycie specjalną folią solarną. Ta metoda jest szczególnie skuteczna, gdy na dworze jest upalnie i słonecznie. Taka pokrywa basenowa, wykonana jest ze specjalnego materiału, który nagrzewa się i przekazuje ciepło wodzie basenowej. W ten sposób przykryty basen w słoneczne dni może nagrzać się do optymalnej temperatury. Niemniej jednak taka pokrywa basenowa może w parę dni nagrzać wodę, ale w małym basenie ogrodowym o pojemności wody np. ok. 2 m3 do 10 m3. Natomiast przy dużych basenach, ta metoda jest mniej skuteczna.
Zalety:
- nie trzeba nic robić, woda sama się nagrzewa
- proste rozwiązanie, wystarczy pokrywą zakryć basen
Wady:
- działa tylko przy małych zbiornikach o pojemności kilka m3 wody
- woda się nagrzeje tylko w słoneczny i upalny dzień
Jak zapobiegać ochładzaniu się wody w basenie?
Folia solarna do basenu może służyć do podgrzania małego zbiornika wodnego, jak i chronić basen przed jego wychłodzeniem. Do basenów o dużej pojemności takie folie solarne stosuje się jako zabezpieczeniem przed spadkiem temperatury wody, po jej podgrzaniu. Zatem zakrywanie basenu w chłodne dni oraz na noc jest dobrą metodą na zapobieganie strat ciepła wody w basenie.
Innym sposobem jest regularne jego podgrzewanie. Na przykład gdy stosujemy pompę ciepła, elektryczne podgrzewacze lub wymiennik ciepła do podgrzewania wody basenowej, to ten proces możemy całkowicie zautomatyzować. Te urządzenia podłączone na stałe do basenu są wyposażone w czujniki termostatyczne, które je włączają gdy temperatura w basenie spadnie poniżej ustawionej wielkości. W ten sposób możesz utrzymywać stałą temperaturę w basenie. Aby unikną dużych strat ciepła, warto na noc i w chłodne dni zakrywać basen, aby woda nie ulegała schłodzeniu.