Jak ozdobić przydomowy taras? Najciekawsze dodatki i dekoracje

Taras najczęściej stanowi przyjemną przestrzeń do rekreacji dla całej rodziny i gości odwiedzających dom. Dlatego względu powinien być urządzony tak, by zapewniać wygodę oraz tworzyć przytulny zakątek do relaksu. Do tego celu niezbędne jest nie tylko odpowiednio dobrane wyposażenie, ale też efektowne dodatki.

Jakich przedmiotów użyć, by taras nabrał życia i stał się naprawdę przyjazny dla użytkowników? Kilka wskazówek przedstawimy w dalszej części tekstu.

Wygodny taras - do czego się go wykorzystuje?

Przydomowych tarasów używa się do rozmaitych celów. Niekiedy przydają się jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Zazwyczaj jednak są to miejsca typowo rekreacyjno-reprezentacyjne, w których tworzy się zaciszny kącik do relaksu, strefę do przyjmowania gości na świeżym powietrzu na mniej lub bardziej oficjalnych spotkaniach bądź przestrzeń do przyjemnej zabawy z najmłodszymi członkami rodziny.

Od przeznaczenia tej części terenu zależy wybór odpowiedniego wyposażenia, a także stylowych dodatków, które nie tylko podnoszą funkcjonalność danej strefy, ale też sprawiają, że staje się ona jeszcze piękniejsza.

Najmodniejsze trendy ogrodowe - jak urządzić przydomowy taras?

Taras stanowi naturalny łącznik między salonem a ogrodem. Dlatego chętnie wykorzystuje się w tym miejscu nie tylko trendy związane z planowaniem przydomowego terenu, ale również klasyczne style wnętrzarskie.

Można zatem spotkać minimalistyczne tarasy nowoczesne i skandynawskie - proste, wygodne i nie pozbawione walorów estetycznych. Oprócz nich wiele osób decyduje się na rozwiązania tradycyjne lub vintage. Często spotyka się choćby aranżacje prowansalskie, toskańskie lub angielskie. Miłośnicy dekoracyjności i blichtru mogą natomiast wybrać luksusowy taras glamour. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie, wykorzystując modne wyposażenie, jak to od Bazkar.pl, oraz oczywiście efektowne dodatki.

  Jakie krzesła wybrać do salonu? Praktyczne wskazówki

Jakie dodatki wybrać - różne sposoby na urządzenie tarasu

Każdy nurt aranżacyjny wymaga zastosowania nieco innych akcesoriów, by stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku. W stylach nowoczesnych stawia się na minimalizm oraz wykorzystanie wyłącznie dodatków, które oprócz walorów wizualnych mają czysto praktyczne zastosowanie. Do tej grupy zaliczają się choćby poduszki, dywaniki i inne tekstylia, które można umieścić na przydomowych tarasach. Zazwyczaj są one wykonane z naturalnych tkanin, w tym zwłaszcza bawełny i lnu w neutralnych szarościach, beżach bądź bardziej zdecydowanych kolorach (fiolety, turkusy, żółcienie). Zdarzają się również wzory geometryczne w czerni i bieli.

Poduchy pojawiają się również w innych typach aranżacji, gdzie stosuje się jednak nieco odmienne tkaniny. W ogrodach retro stawia się na motywy floralne i koronki, w ogrodach glamour natomiast na połyskujące aksamity i cekiny.

Jakie inne dodatki przydają się na tarasach? Trudno wręcz wyobrazić sobie miejsce do relaksu bez roślin doniczkowych w pięknych osłonkach i skrzyniach. Mogą to być minimalistyczne, geometryczne produkty z tworzywa sztucznego albo rozwiązania ceramiczne. Te najbardziej klasyczne w intensywnie czerwonym kolorze stanowią idealne uzupełnienie tarasu w stylu retro, boho lub prowansalskiego.

W strefach do relaksu ciekawym dodatkiem jest oświetlenie. Dobór opraw zależy oczywiście od konkretnego nurtu. Można zdecydować się na modele ścienne (kinkiety, oczka wpustowe lub reflektory), stojące lub wprowadzane do gruntu wokół tarasu (lampy najazdowe lub na słupku). To one zapewniają wygodę korzystania z terenu po zmroku oraz tworzą przytulną atmosferę.

Czym jeszcze warto udekorować taras? Style retro pozwalają na użycie rozmaitych drobiazgów, pochodzących choćby z pchlich targów. Bywają to okucia, elementy rzeźbiarskie lub zróżnicowane wizualnie donice. Miłośnicy boho mogą zdecydować się na piękne makramy i gobeliny, które ocieplają przestrzeń. W ogrodach glamour warto natomiast wykorzystać rozmaite detale ozdobne ścienne lub stojące w odcieniach złota lub srebra.

  Krzesła do szklanego stołu: jak wybrać idealne dopasowane?

Opcji jest wiele - warto bawić się formą i eksperymentować z dostępnymi produktami, by stworzyć nie tylko miejsce wpisujące się w konkretne założenia stylistyczne, ale też w indywidualne oczekiwania.

Praktyczny i efektowny przydomowy taras

Jeśli chce się zbudować nastrojowy taras, trzeba wykorzystać odpowiednie wyposażenia i rozmaite akcesoria. To od nich zależy funkcjonalność i wygląd danego miejsca. Warto przyjrzeć się dostępnym opcjom, by wybrać rozwiązania w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb. Dzięki temu powstanie taras nie tylko modny i stylowy, ale też zindywidualizowany oraz przyjazny dla użytkowników.