Jak otruć drzewo liściaste i iglaste?

Każdy właściciel domu pragnie drzew i krzewów na swojej posesji. Niemniej jednak młode posadzone drzewka z czasem wyrastają na wielkie drzewa i zasłaniają nam część światła, zajmują sporą część miejsca i psują cały ekosystem, a tym samym stanowią dla nas problem. Niektóre gatunki są bardzo inwazyjne. Drzewo, które nie było regularnie przycinane, może wyrastać na tyle wysoko, że przytłacza całość. Przy tym jego korzenie mogą uszkadzać fundamenty budynku. Dużego drzewa trudno się pozbyć. Zatem jak usunąć z posesji niechciane drzewo? Dowiesz się tego w tym artykule.

Jak usunąć niechciane drzewo, którego nie można ściąć?

Drzewo nie zawsze można ściąć. Głównym powodem jest to, że jest zbyt wysokie i jego ścięcie może zagrażać bezpośrednio otoczeniu. Ponadto  przepisy mogą nie pozwalać  na jego ścięcie, co w konsekwencji może grozić wysokimi mandatami. Na ogół gdy chcemy je usnąć, musimy udać się do właściwego urzędu, zajmującego się sprawami środowiska i złożyć wniosek o pozwolenie.  Przepisy regulują jakiej wielkości drzewa i krzewy można usunąć bez pozwolenia. Niemniej jednak jak nasze drzewo jest za wysokie, a jego pień przekracza graniczną średnicę, to pozostaje nam go otruć lub pozbawić składników odżywczych, aby uschło.

Co zrobić, żeby drzewo uschło?

Jak ususzyć drzewo ? Mamy na to kilka sposobów. Jednym z nich jest ścięcie jego do pnia i zmiażdżenie go do ziemi. Niemniej jednak są drzewa, które również w takich sytuacjach sobie radzą. W niektórych przypadkach drzewa wypuszczać kiełki od pnia. Jeżeli tak będzie się działo, to należy systematycznie usuwać odrosty. Wycinając odrastające pędy, odmawiasz korzeniom energii, którą potrzebują do dalszego wzrostu. Gdy ścinanie pędów z pnia nie wystarczy, to należy kopać i starannie usuwać korzenie z gleby. Niektóre rośliny można zabić tylko przez całkowite usunięcie korzeni.

  Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne porady

Innym sposobem jest pozbawienie drzewa transportu substancji odżywczych oraz wilgoci z gleby do liści i gałęzi poprzez usunięcie kory z obwodu dnia drzewa. W ten sposób zagłodzisz je na śmierć. Technika zwana opasaniem jest skuteczna, ale nie we wszystkich przypadkach. Zdarza się, że drzewa mogą ominąć tę strefę i przeskoczyć obręcz.

Warstwę kory usuwa się w kółko wokół drzewa, usuwając ją na głębokość 1,5 cala siekierką lub toporem. Dla małych drzew pas musi mieć szerokość ok. 2 cali. Przy dużych drzewach należy zostawić pas o szerokości 8 cali.

Drzewa liściaste a iglaste - czy trzeba na nie innej trucizny?

Skutecznym sposobem na zatrucie drzewa jest zastosowanie herbicydów. Należy przy tym pamiętać o właściwej metodzie ich aplikacji. Na ogół na miejsce opasania (zdjęcia kory) stosuje się dodatkowo herbicyd. Niemniej jednak przy drzewach iglastych należy truciznę dokładnie zastosować, ponieważ po zdjęciu kory, drzewo wydziela dużą ilość soków żywicznych, które skutecznie mogą ograniczyć działanie herbicydu.

Czym podlać drzewo, żeby uschło? Trucizna na drzewa

Na rynku mamy wiele herbicydów o różnym działaniu. Trikopyr amina i triclopyr ester są herbicydami typu regulator wzrostu. Glifosat i imazapir zabijają rośliny poprzez zakłócenie syntezy białek roślinnych.

Każdy z herbicydów jest skuteczny na niektóre gatunki drzew. Najczęściej na drzewa używane są dedykowane preparaty w sprayu, którymi można opryskać lub podlać ogolone  z kory części drzewa. Przy niektórych gatunkach roślin sprawdza się też rundap. Niemniej jednak ten preparat ma działanie chwastobójcze.

Czym podsypać drzewo, żeby uschło?

Herbicydami możemy również podsypywać dolne partie roślin. Na ogół przy samym korzeniu, wtedy to uszkodzone kłącza korzeniowe przestaną pobierać składniki z gleby. W dalszej części przedstawimy kilka sposobów na skuteczne zatrucie drzewa.

Trucizna na drzewa - jak je ususzyć?

  1. Nacinanie kory drzewa i wprowadzanie herbicydu. Zabieg polega na utworzeniu ścieżki przez korę, tak aby herbicyd mógł spokojnie zostać wprowadzony do tkanki naczyniowej drzewa. Wykonujemy serię cięć, skierowanych w dół wokół obwodu drzewa. Pozostawiamy falbankę z fragmentu kory. Nanosimy wybrany herbicyd na nacięcia. Przy tym należy unikać aplikacji sprężynowych, gdyż sok wyciekający z drzewa, może utrudnić wchłanianie.
  2. Iniekcja herbicydu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Podajemy określoną ilość herbicydu podczas cięcia. Wstrzykiwania dokonujemy co 2 do 6 cali wokół drzewa na wysokości klatki piersiowej.
  3. Po ścięciu drzewa zabezpieczamy świeżo ściętą powierzchnię herbicydem. W ten sposób zapobiegamy kiełkowaniu i odrostom. W przypadku dużych drzew traktujemy tylko zewnętrzną część pnia o długości 2-3 cali. W przypadku drzew o mniejszej średnicy nić 3 cale pokrywamy całą powierzchnię cięcia.
  4. Traktowanie kory podstawowej. Od wczesnej wiosny do połowy jesieni stosujemy herbicydy na dolną część pnia, w przypadku jego średnicy od 12 do 18 cali. Niektóre gatunki drzew możemy w ten sposób również traktować zimą. W tym wypadku zabieg wykonujemy na korę i używamy sprayu herbicydowego zmieszanego z olejem, do momentu aż kora będzie nasycona. Metoda jest skuteczna dla wszystkich drzew niezależnie od rodzaju.
  5. Zabiegi na liściach. Opryski dolistne są powszechną metodą stosowania herbicydów do szczotkowania do 15 stóp wysokości. Stosuje się od wczesnego lata do końca września. Mało skuteczne podczas upałów i silnego stresu wodnego na drzewach.
  6. Zabiegi glebowe zastosowane na powierzchni podłoża równomiernie mogą spowodować degradacje korzeniową, szczególnie po obfitych opadach deszczu lub zawilgocenia. Zabieg nazywa się pasmowaniem lub sznurowaniem. Środek nakłada się na glebę w linii lub pasie, rozmieszczonym co 2 do 4 stóp. Tej metody można używać do zabicia dużej ilości drzew.
  Jaka ziemia do monstery jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

BHP stosowania herbicydów

Działanie niektórymi herbicydami może spowodować szkody nie tylko samemu drzewu, ale też roślinności rosnącej w jego otoczeniu. Przy stosowaniu preparatów chemicznych należy zachować pewne środki ostrożności. Na co zwrócić uwagę:

  • gdy stosujesz metodę falbankową, to natychmiast zastosuj herbicyd, aby drzewo nie uruchomiło soków i nie rozpoczęło leczenia ran;
  • korzenie roślin mogą dzielić tkankę naczyniową poprzez przeszczepianie się korzeni w obrębie jednego gatunku. Gdy chcesz potraktować jedno drzewo, to możesz nieopatrznie zabić i poranić inne rośliny;
  • uwolniony herbicyd z drzewa może zostać pobrany przez inne rośliny. Konsekwencję tego jest to, że środek może być uwolniony do środowiska, a tym samym wchłonąć się do gleby;
  • dodaj plamy lub barwnik do herbicydu przed jego aplikacją, to zwiększa dokładność jego nakładania. Dzięki temu będziesz monitorować leczone drzewa, ponieważ prawdopodobieństwo pomyłki jest znacznie mniejsze;
  • unikaj stosowania herbicydów w miejscach, w których można zranić inne rośliny.