Właściciele mieszkań w blokach wielorodzinnych często narzekają na pomieszczenia o zbyt małej powierzchni. Współczesne budownictwo propaguje nowoczesny rozkład mieszkań, w którym najważniejszy jest duży salon z aneksem kuchennym. Niestety często powoduje to, że przy małym metrażu mieszkania pozostałe pomieszczenia są niewielkie i mało ustawne np. długie i wąskie. Na szczęście kilka trików aranżacyjnym pozwoli Ci optycznie powiększyć ciasne wnętrza i zwiększyć komfort przebywania w nich.
Wybierz jasną kolorystykę
Nie od dziś wiadomo, że kolorystyka we wnętrzu ma ogromny wpływ na całą aranżację wnętrza, na atmosferę w nim panującą, a także jego odbiór. Ciemne kolory mają tendencję do optycznego zmniejszania obiektów. Jeśli więc ściany w niewielkim pomieszczeniu pomalujesz na ciemne kolory, szybko uzyskasz nieprzyjemny efekt jaskini. Wnętrze takie będzie klaustrofobiczne, a przebywanie w nim nie będzie z pewnością należało do najprzyjemniejszych doświadczeń.
Koniecznie więc do małych pomieszczeń wybieraj jasne kolory na ściany. Świetnie sprawdzi się biała farba do ścian o satynowym wykończeniu, które lekko będzie odbijało naturalne i sztuczne światło. Efekt ten spowoduje, że ściany będą wydawały się bardziej od siebie oddalone, co w małych pomieszczeniach jest dodatkowym plusem.
Równie dobrze pomogą Ci optycznie powiększyć pomieszczenia także inne odcienie farb np. złamanej bieli lub bardzo jasnego, ciepłego beżu. Możesz także sięgnąć po jasne tapety z delikatnymi, ciemniejszymi akcentami o designerskich wzorach.
Zminimalizuj wyposażenie i dekoracje
Biała farba do ścian nie jest jedynym sposobem na powiększenie pomieszczenia. Bardzo duży wpływ na jego odbiór ma także aranżacja. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, w którym redukuje się wyposażenie i dekoracje do tych najbardziej koniecznych. Im mniej mebli, tym lepiej. Zamiast meblościanki, wybierz wolnostojące szafy i komody. Wykorzystaj powierzchnię ścian i zawieś na niej półki, które zapewnią Ci niezbędne miejsce do przechowywania.
Przemyśl dobrze także dekoracje. W minimalistycznych wnętrzach funkcje dekoracji często pełni wyposażenie wnętrza. Zamiast prostego i tradycyjnego stolika, możesz wybrać designerski model o ciekawym kształcie. W małym wnętrzu czasem wystarczy jedna większa dekoracja w postaci designerskiego plakatu, obrazu czy większej rzeźby ustawionej na stoliku. Dziesiątki małych bibelotów, które zagracą wnętrze, powodują, że optycznie będzie wydawało się ono mniejsze, niż jest w rzeczywistości.
W oknach nie wieszaj ciężkich firanek i zasłon. Postaw raczej na lekkie materiały. Ponadto unikaj dywanów zasłaniających całą powierzchnię podłogi. Znacznie lepszym wyborem jest niewielki dywanik ustawiony obok fotela. Na ścianie naprzeciwko okna możesz powiesić duże lustro.
Małe wnętrze może być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Przemyśl dobrze jednak jego aranżację, która pozwoli Ci optycznie powiększyć jego rozmiary. Postaraj się utrzymać w nim jasną kolorystykę ścian i wyposażenia. Ponadto zredukuj ilość mebli i dekoracji do niezbędnego minimum.