Jak odnowić blat kuchenny? 5 praktycznych porad

Bez blatu kuchennego nie wyobrażamy sobie kuchni. Służy nam do przygotowywania wielu produktów i potraw. Przy tym narażamy go na różne obciążenia i uszkodzenia. Z tego też względu jest on najczęściej eksploatowanym meblem w naszym domu. Dlatego z czasem nasz blat traci swoje lata świetności i piękny wygląd. Zatem pojawia się pytanie, czy wymienić blat kuchenny, czy w jakiś sposób go odrestaurować? Otóż renowacja blatu kuchennego jest możliwa i można to zrobić samodzielnie. Zobacz jak przywrócić lub zmienić jego wygląd, aby wpasował się w aranżację mebli kuchennych.

Jak odnowić blat kuchenny?

Drobne zmiany w kuchni potrafią zmienić jej wnętrze. Przy tym nie zawsze musi to być kosztowne i pracochłonne. Przy okazji możemy zrobić to samodzielnie. W zależności od rodzaju blatu zastosujemy inną technikę jego odnawiania. Oto sprawdzone sposoby na odnowienie blatów kuchennych

Blat kuchenny z drewna - jak go odnowić ?

Wiadomo, że drewno może się dość szybko zniszczyć pod wpływem różnych czynników i działań w kuchni. Niemniej jednak stary drewniany blat, który jest już poniszczony, można samemu odnowić i dalej korzystać z jego dobrodziejstwa. Wystarczy go odświeżyć. W tym celu polakierowany drewniany blat należy przeszlifować, używając szlifierki oscylacyjnej i papieru ściernego o uziarnieniu 120. Blat zaolejony tylko przecieramy papierem ściernym. Kiedy usuniemy starą powłokę, należy blat  oczyścić i ponownie polakierować lub zaolejować.

Blat kuchenny laminowany - jak go odnowić ?

Ten rodzaj blatu jest dość popularny w naszych domach. Niemniej jednak sama logika podpowiada, że nie warto go odnawiać, a lepiej wymienić. Tym bardziej że nie jest to drogi materiał i powszechnie dostępny, a sama wymiana nie jest zbyt skomplikowana.

  Klasy ścieralności paneli - jakie są i czym się różnią?

Jednak jak się uprzemy na odnowienie mocno zniszczonego blatu z laminatu, to można ten zabieg wykonać. Blaty z laminatu można pomalować, o ile nie ma zbyt dużych ubytków. Gdy blaty są prawie w nienaruszonym stanie, a odklejają się tylko listwy zabezpieczające jego krawędzie, to można po prostu wymienić listwy. Mocno zniszczony blat z laminatu niestety, ale należy wymienić.

Blat kuchenny z kamienia - jak go odnowić ?

Zniszczony blat kamienny trudno wyrzucić. Blaty  z tego materiału na ogół są trwałe i cieszą się nieraz wieloletnią historią. Tym bardziej że ten rodzaj materiału jest dość drogi. Dlatego uszkodzony blat kamienny można naprawić. W tym celu przeszlifujemy miejsca zniszczone. Następnie ubytki w kamieniu można uzupełnić masą szpachlową do renowacji kamienia.

Najlepsze i najtrwalsze blaty kamienne są z granitu. Nie sposób je zniszczyć i zaplamić. Ponadto są odporne na wysoką temperaturę. Dlatego można na nich stawiać gorące garnki. Granitowy blat nie nasiąka wodą. Nie polecamy blatów z marmuru, ponieważ dość łatwo je poplamić. Ponadto  marmur wymaga impregnacji, aby nie nasiąkał wodą.

Blat z płyty wiórowej - jak go odnowić ?

Blaty z płyty wiórowej możemy odnowić na kilka sposobów. Najbardziej popularne jest malowanie blatów kuchennych, oklejanie lub przyklejanie płytek.

Oklejanie blatu z płyty wiórowej

W tym wypadku musimy zadbać o dobrej jakości folię, która posiada podwyższoną trwałość i wodoodporność. Takie oklejanie jest dość proste, ale wymaga od nas dużego zaangażowanie i staranności. Dokładnie myjemy i odtłuszczamy powierzchnię do oklejenia. Folię przyklejamy ze starannością i ostrożnością, tak aby nie powstały nieestetyczne pęcherzyki powietrza. Metoda sama w sobie nie jest trwała, ale pozwoli odświeżyć blat kuchenny przez jakiś czas.

Przyklejanie płytek do blatu

Trwałą wersją odnowienia blatu z płyty wiórowej w kuchni jest wykorzystanie płytek ceramicznych. Sposób jest dość nietypowy i zapewne zaskakujący dla wielu z was. Najpierw musimy przygotować blat kuchenny, poprzez naklejenie specjalnego podkładu. W innym wypadku płytki nie będą się trzymały powierzchni. Następnie możemy przystąpić do kładzenia płytek. Fugi i szczeliny między płytkami nie będą na tyle szczelne, aby nie przepuszczać wody w głąb blatu. Niemniej jednak samo rozwiązanie jest doraźne i nasz blat i tak za jakiś czas będzie potrzebował wymiany.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

Czy w ogóle można pomalować blat kuchenny?

Malowanie blatu kuchennego wydaje się swego rodzaju szaleństwem. Każdy powie, że lepiej zmienić na nowy. Jednak jak nie chcemy go zmieniać, a jest już nieco zniszczony, to możemy go pomalować. Przy okazji go odświeżyć i nadać mu oryginalnego wyrazu. Blaty kuchenne możemy malować z laminatu, płyty wiórowej i drewna. Drewno, z uwagi na swoją naturalną strukturę warto polakierować. W ten sposób odświeżymy blat drewniany.

Malowanie blatu kuchennego

To najprostsza i najtańsza metoda na odświeżenie blatu kuchennego z płyty wiórowej. W tym celu potrzebujemy odpowiednią farbę i pędzel. Najpierw musimy zmatowić powierzchnię blatu. Następnie przystępujemy do klasycznego malowania. Na koniec nasze dzieło możemy polakierować, w celu zabezpieczenia blatu.

Czym pomalować blat kuchenny?

Farba do blatów kuchennych powinna być odporna na wilgoć, brud i zarysowania. Na ogół blaty kuchenne z laminatu lub płyty wiórowej maluje się emalią alkidową.

Farby alkidowe inaczej flalowe doskonale nadają się do malowania mebli zarówno drewnianych, jak i tych z płyty wiórowej i laminowanych. Dlatego też możemy nimi pomalować blat kuchenny. Głównym ich składnikiem jest żywica alkidowa oraz olej. Substancje te nadają farbie trwałość oraz charakterystyczny połysk. Ten rodzaj farb charakteryzuje uniwersalność, szeroki wybór kolorów oraz niski koszt.

Kiedy zdecydujemy się pomalować nasz blat kuchenny, to najpierw musimy taki blat zeszlifować (zmatowić). Następnie gruntujemy blat farbą alkidową. Pozwalamy mu przeschnąć. Na koniec pokrywamy emalią alkidową.