Jak i kiedy sadzimy brzozy? Dowiedz się jak gęsto i co ile sadzić

Brzoza to najbardziej malowniczy element polskiego krajobrazu. Spośród innych drzew wyróżnia się dekoracyjną białą barwą korowiny, która szczególnie atrakcyjnie prezentuje się zimową porą na tle innych drzew i krzewów. Jesienią dodatkowo przyozdobiona jest złocistożółtymi liśćmi. Jej pędy zwisające potrafią utworzyć naturalną altanę, która stanowi schronienie dla wielu gatunków ptaków i nie tylko.

Brzoza szybko rośnie i pięknie prezentuje się w dużym ogrodzie. Mamy też odmiany karłowate, które zdobią małe przydomowe ogródki. Brzoza jest swego rodzaju „must have” naszego dekoracyjnego ogrodu. Dlatego warto dowiedzieć się o warunkach jej uprawy.

Kiedy sadzimy brzozy?

Sadzonki brzozy kiedy sadzić w ogrodzie ? Najlepiej wczesną wiosną, gdy rozwijają się pąki liściowe. Kolejnym terminem jest jesień od października do pierwszych mrozów. Te terminy gwarantują dobre przyjęcie się naszej rośliny, która nam podziękuję szybko piękną dekoracyjną oprawą naszego ogrodu.

Jak sadzić brzozy?

Brzoza nie jest wymagającym drzewem, rośnie praktycznie na wszystkich glebach. Możemy ją spotkać nawet na obszarach przemysłowych i gruntach dość ubogich zarówno suchych jak i kwaśnych.

Niemniej jednak lubi gleby przeciętnie wilgotne, lekko wapienne, średnio żyzne i suche. Spotykamy ją na podłożu zarówno piaszczystym, jak i gliniastym, a optymalne pH dla brzozy mieści się między 6 a 7. Jednak nie lubi gleb podmokłych. Najlepsze dla niech stanowisko to słoneczne lub półcieniste. Dobrze znosi niskie temperatury, ale może chorować podczas suszy.

Brzoza dobrze rozwija się w warunkach miejski, doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza. Niemniej jednak trzeba jej zapewnić przestrzeń, ponieważ jej rozłożyste korzenie mogą przeszkadzać innym roślinom. Ponadto wysusza i wyjaławia podłoże. Dlatego należy ja sadzić z dala od innych drzew. Sadzimy ją pojedynczo lub w szpalerach.

  Jak i kiedy sadzić magnolię? Kompleksowy poradnik

Jak gęsto sadzić brzozy. Co ile?

Co ile sadzić brzozę ? Brzozy w naturze są dość dużymi drzewami, sięgającymi kilku, a nawet kilkunastu metrów wysokości. Ich korony są dość rozłożyste. Dlatego gdy zdecydujemy się na zagajnik brzozowy i chcemy sadzić je w szpalerach, to należy zachować odstęp od pojedynczych osobników około dwóch metrów.

Z czasem brzozy odsuwają się od siebie, przybierając pochylone sylwetki. Efekt tzw. brzozy płaczącej potęgują silne zwisające gałęzie.

Sadzonki brzozy - kiedy i jak sadzić?

Brzozę możemy sadzić na wiosnę przed pełnym rozwinięciem pąków liści lub jesienią w październiku aż do pierwszych mrozów.

Wykopujemy dół o wymiarach trochę większych od bryły korzeniowej brzozy. Następnie przekopujemy ziemię na dnie dołu tak, aby ją spulchnić. Do dołka wbijamy podporę, która będzie podtrzymywać drzewo. Brzozy ukorzeniają się bardzo blisko powierzchni ziemi. Następnym krokiem jest umieszczenie sadzonki w dole. Dokładnie rozkładamy jej korzenie, tak by się nie zawijały. Teraz możemy nasze drzewo zasypać ziemią. Gdy już zasypiemy ziemię, udeptujemy podłoże wokół drzewka. Przywiązujemy sadzonkę do palika i obficie podlewamy.

Młode brzozy wymagają palikowania, gdyż na ogół są szczepione na cienkich podkładach i narażone na złamanie podczas silnego wiatru. Paliki powinny podpierać roślinę przez kilka lat, póki podkład nie zgrubieje. Młode drzewa dość łatwo znoszą przesadzanie. Starsze osobniki należy przesadzać z bryłą ziemi.

brzozy nad jeziorem

Kiedy i jak sadzić brzozę w lesie?

Podobnie jak w ogrodzie również w lesie można sadzić sadzonki brzóz na wiosnę lub wczesną jesienią, gdy las zaczyna zmieniać barwy na żółte, czerwone i brązowe. Brzozy doskonale wkomponują się w ten pejzaż.

Zdarza się, że w naszym ogrodzie pojawi się tzw. brzoza samosiejka. Niekoniecznie chcemy ją mieć w ogrodzie, a młode drzewko trudno wyrzucić. Więc co robić w takim układzie ? Najlepiej wywieść ja do lasu.

  Jak i kiedy sadzić bukszpan? Sadzenie z gałązki, w donicy i na żywopłot

Warto z tym nie zwlekać, ponieważ im małe drzewko, tym łatwiej jest je przesadzić własnoręcznie. Gdy drzewo jest małe, to wykopujemy całą bryłę korzeniową i wsadzamy do doniczki. Brzozy mają płaski system korzeniowy i dlatego łatwo jest wykopać. Młode brzozy mają dość delikatny system korzeniowy, a najważniejsze są dla niej te najdrobniejsze korzonki, tworzące gęstą sieć.

Młode drzewko zawozimy do lasu i wybieramy odpowiednie miejsce. Najlepsze miejsce to jest słoneczne lub półcieniste. Najlepiej usadowić ją w miejscu z dala od innych leśnych drzew, aby nie zabierała im wody i składników odżywczych. Może to być puste miejsce przy drodze. Podobnie jak w ogrodzie wykopujemy dół nieco większy od bryły korzeniowej. Na dole nieco spulchniamy ziemię i wkładamy drzewko, uważając przy tym, aby nie uszkodzić korzeni. Na koniec zasypujemy i przyklepujemy ziemię wokół drzewka. Najlepiej to zrobić w suchy i słoneczny dzień np. we wrześniu lub październiku. Kolejnym terminem jest wczesna wiosna. W tym okresie nasza roślinka powinna mieć dużo wody z opadów i doskonale przyjąć się na tle krajobrazu leśnej fauny i flory.

Sadzenie brzozy z gałązek

Sadzenie brzozy z gałązek to sposób rozmnażania jej wegetatywnego. Gałązki brzozy obcina się od rośliny matecznej (brzozy). Sadzonkę może zanurzyć w ukorzeniaczu przed włożeniem do ziemi. Innym sposobem sadzenia z gałązek jest szczepienie na pniu. Sadzonki przygotowuje się w maju i czerwcu.

Brzoza doorenbos- jak i kiedy sadzić?

Najlepszym terminem na sadzenie tego gatunku brzozy jest wiosna, tuż przed wypuszczeniem liści. W tym okresie najłatwiej nabyć dobre sadzonki, a przy okazji można sprawdzić, czy drzewko rzeczywiście jest żywe. Roślina powinna wypuszczać żywe końcówki listków.

Gdy kupujemy brzozę w pojemniku, która jest szkółkowana przez kilka lat, to każdy praktycznie termin jest dogodny. Jedynie nie polecam wykonywać tego zabiegu w upalne lato. Odmiana doorenbos charakteryzuje się tym, iż młode osobniki nie posiadają śnieżnobiałej kory. Dopiero z wiekiem brzoza się wybarwia na biało.

  Jaka ziemia do sansewierii jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Brzozy tego gatunku należy sadzić w odstępach około 5 metrów. Dzięki temu zapewnimy im swobodny rozrost bryły korzeniowej i korony drzew. Podobnie jak przy innych gatunkach brzozy, należy wykopać odpowiedniej wielkości dołek, w który umieścimy kompost lub zleżały obornik i pozostawimy jeszcze miejsce na bryłę korzeniową rośliny. Roślinę delikatnie wkładamy do dołka i przysypujemy ziemią. Na koniec uklepujemy ziemię i obficie podlewamy.