Jak i kiedy sadzić żonkile i narcyzy? Sadzenie żonkili w doniczce i do gruntu

Żonkil to kwiat wiosny. W naturalnych warunkach wychodzi jeszcze z ziemi zasypanej śniegiem, aby pokazać nam już niedługo, przyjadą słoneczne dni i będziemy mogli cieszyć pełnią ładnej pogody. Wiosna to też narodzenie nowego życia i nowych możliwości w naszym życiu. Dlatego niewątpliwie żonkil stanowi jeden ze znaczących symboli świąt Wielkiejnocy, jako powołania do nowego życia.

Żonkile uprawiane są w naszych ogrodach na rabatach, ze względu na wczesne kwitnienie oraz piękne jaskrawe kolory żółci i bieli. We florystyce wykorzystywany jest do tworzenia bukietów i ozdobnych kompozycji. W naszych ogrodach lubimy te kwiaty, ze względu na niepowtarzalne walory wizualne, warto przy tym wspomnieć, iż ich kwitnienie przypada na okres Świąt Wielkanocnych. Dlatego często są ozdobami okien, świątecznych stołów oraz koszyczków wielkanocnych. Żonkile są z rodziny amarylkowatych i naturalnie występują w Hiszpanii i Portugalii.

Kiedy sadzić żonkile?

Cebulki żonkili sadzimy do gruntu na przełomie sierpnia i września, ponieważ roślina musi mieć czas, aby się ukorzenić do zimy. Jeżeli żonkile posadzimy później, to może nie zdążyć, wypuścić korzeni do gruntu i przemarznąć w trakcie zimy. Po posadzeniu możne je na zimę przysypać kompostem korowym lub torfem.

Kiedy sadzić żonkile w doniczce?

Żonkile sadzenie w doniczce to jedna z alternatyw, aby te piękne kwiaty mieć we własnym domu. Do doniczek nadają się niskie odmiany, które mają mało liści i sztywną łodygę. W doniczkach mogą być, jako kwiaty pojedyncze lub rośliny wielokwiatowe o dosyć bogatej gamie kolorów.

Żonkile - kiedy sadzić cebulki do doniczki? Otóż najpierw musimy zapewnić im dwumiesięczny okres leżakowania w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Po tym czasie wytwarzają one liście i pędy kwiatowe. Cebulki w początkowej fazie potrzebują temperatury ok. 10 st. C. Gdy zaczynają wytwarzać pąki, to możemy przenieść je do wyższej temperatury np. do domu. Generalnie dla ich dobrego rozwoju temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C.

  Uprawa cytryny z pestki - czy to marzenie może się spełnić?

Żonkile są roślinami wieloletnimi. To kwiaty bardzo łatwe w uprawie, które nie mają zbytnich wymagań glebowych. Najlepiej czuje się na podłożu piaszczysto- gliniastym. W okresie wzrostu potrzebują dużo wilgoci. Nie przepada za podłożem ciężkim i jałowym oraz tam, gdzie mamy podmokłe tereny. Żonkile sadzimy w lekko kwaśnej glebie. Dobrze znosi suszę. Po posadzeniu cebulek należy zapewnić im odpowiednią ilość wilgoci, aby mogły się ukorzenić. Sadzenie żonkili odbywa się na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie w półcieniu.

Kwiaty te mogą być osadzone na pędzie w ilości od 2 do 6 kwiatów. W pierwszych latach nasze sadzonki kwitną słabo. Dopiero obfite kwitnięcie możemy zauważyć po 2-3 latach. Przez około pięć do ośmiu lat mogą pozostawać w jednym miejscu, ale po tym czasie powinniśmy je wykopać, a cebulki osuszamy, usuwamy łuski  i posypać środkiem grzybobójczym. Mogą być przechowywane w piasku lub torfie.

zonkil

Żonkile - kiedy sadzić cebulki?

Cebulki żonkili do gruntu sadzimy na przełomie sierpnia i września. To jest czas na to, aby wytworzyły korzenie do zimy. Do doniczek sadzimy żonkile, gdy zaczynają puszczać pędy.

Jak sadzić żonkile?

Do gruntu żonkile sadzimy w odstępie co 18 cm. W czasie sadzenia możemy również wykonać rozmnażanie. Oddzielamy od siebie cebulki przybyszowe, ale nie na siłę. Jeżeli cebulka nie chce odejść od cebuli matecznej, to oznacza, że jeszcze nie jest gotowa. Żonkile możemy posadzić na rabatach razem z innymi kwiatami. Po posadzeniu cebulki podlewamy i nawozimy składnikami odżywczymi do roślin kwitnących. Można stanowisko ściółkować.

Sadzenie żonkili w doniczce

Cebulki potrzebują dwumiesięcznego okresu leżakowania. Cebulki przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Podłoże do donicy powinno być przepuszczalne i żyzne. W początkowej fazie wzrostu rośliny powinny być w temperaturze ok. 10 st.C. Na etapie wytwarzania pąków, mogą być przeniesione do cieplejszego pomieszczenia, ale nie więcej niż 20 st. C. Wyższa temperatura powoduje, że roślina szybko traci kwiaty. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Raz na dwa tygodnie w doniczce żonkile nawozimy, nawozami wysokopotasowymi lub kompostem. Kwiaty w doniczkach mogą stać w półcieniu lub na słońcu. Po przekwitnięciu łodygi ucinamy. Liście należy zostawić, bo przez nie właśnie cebulki gromadzą siłę, do rozwoju w kolejnym sezonie. Cebulki wyciągamy z doniczki, kiedy liście uschną. Obeschnięte cebule mogą leżeć w suchym miejscu, aż do jesieni. W tym okresie ponownie je wsadzamy do doniczki.

  Jak przezimować begonie?

zonkile w doniczce

Jak głęboko sadzić żonkile?

Żonkile nie muszą być głęboko wsadzane do ziemi. Na ogół wsadza się je na głębokość 6 cm do gruntu, a w doniczce jeszcze mniej. W doniczce wystarczy, aby górna część cebuli wystawała.

Sadzenie żonkili do gruntu a szkodniki

Cebule żonkili są przysmakiem myszy i nornic. Dlatego często bywają pogryzione. Aby zapobiec zniszczeniu cebuli, należy stosować środki odstraszające te zwierzęta. Niektórzy ogrodnicy sadzą żonkile w specjalnych koszyczkach, które można nabyć w każdym centrum ogrodniczym. Cebule żonkili narażone są również na choroby grzybowe, takie jak zgnilizna, pleśń lub choroby wirusowe.

Narcyz a żonkil - jaka jest różnica?

Żonkile często są nazywane narcyzami. Natomiast nikt nie umie powiedzieć, czy narcyz i żonkil to samo. Tak naprawdę żonkile są jednym z bardzo wielu gatunków, należących do rodziny narcyz. Jego łacińska nazwa „jonquille” pochodzi z języka francuskiego i oznacza żółty. Zatem narcyz i żonkil to ta sama rodzina. Narcyz odnosi się do nazwy botanicznej, a żonkil jest nazewnictwem potocznym.

Narcyz naturalnie rośnie w Hiszpanii i Portugalii. Tam dorasta do wysokości ok. 40 cm i posiada jedną z najdłuższych łodyg kwiatowych. Posiada wąskie liście w kolorze średnio zielonym. Kwiaty żonkila posiadają jednolity kolor żółty o średnicy ok. 3 cm.

Dzięki Markowi Edelmanowi żonkil stał się symbolem powstania warszawskiego w getcie. Otrzymał on te kwiaty od anonimowej osoby. Co roku pod pomnikiem bohaterów powstania warszawskiego  składany jest bukiet żonkili.