Jak i kiedy sadzić wiśnie? Sadzenie wiśni krok po kroku

Wiśnie to bez wątpienia jedne z drzew owocowych, które warto mieć w swoim sadzie. Pięknie prezentują się w czasie kwitnienia a ich owoce doskonale nadają się do wyrobu przetworów, soków czy wypieków. Wiele osób nie decyduje się jednak na ich posiadanie, ponieważ brakuje im wiedzy na temat tego jak sadzić wiśnie w prawidłowy sposób. Często nieodpowiednie sadzenie wiśni doprowadza bowiem do obumarcia drzewka. Dlatego też stworzyliśmy krótki poradnik, który podpowie ci kiedy sadzić wiśnie oraz o czym warto pamiętać.

Choć wydawać by się mogło, że uprawa wiśni jest trudna - nic bardziej mylnego. Drzewko to potrzebuje jedynie odpowiedniego stanowiska - najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych oraz w żyznych, piaszczysto-gliniastych glebach oraz regularnego nawożenia nawozami organicznymi. Poza tym, pielęgnacja wiśni ogranicza się do ich regularnego przycinania oraz zabezpieczania przed chorobami grzybiczymi i pasożytami za pomocą środków ochrony roślin. Najważniejszym etapem, na którym możemy popełnić błędy jest więc sadzenie wiśni. I to właśnie temu tematowi chcemy poświęcić nieco więcej uwagi.

Kiedy sadzić wiśnie?

Jedną z najważniejszych informacji, jaką musimy mieć zajmując się sadzeniem jakichkolwiek roślin jest wiedza na temat tego, w jakim momencie roku należy je sadzić, by miały możliwość prawidłowego i szybkiego wzrostu. Nie inaczej jest również z wiśniami. Dlatego też odpowiadamy na pytanie kiedy sadzić wiśnie. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie sadzonki kupiliśmy. Jeśli mamy do czynienia z sadzonkami, które mają odsłonięte korzenie (a takie najczęściej dostępne są w szkółkach drzew) - posadzić powinniśmy je na wiosnę gdy ustąpią przymrozki lub też jesienią. Jesli jednak posiadamy sadzonkę w pojemniku, której korzenie znajdują się w podłożu, z powodzeniem możemy posadzić ją do gruntu przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego. Jeśli zastanawiasz się kiedy sadzić wiśnie wiosną, podpowiadamy. Zrób to gdy ziemia nie będzie już zmrożona i będzie możliwość jej spulchnienia. Dobrym czasem na sadzenie wiśni jest więc druga połowa marca oraz kwiecień.

  Cięcie migdałka - jak i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

dojrzale owoce drzewa wisni

Sadzenie wiśni jesienią - czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy wiosna to jedyny okres, podczas którego możemy sadzić wiśnie. Tymczasem istnieje znacznie lepszy termin na sadzenie wiśni. Jaki? Odpowiedź jest prosta - jest nią sadzenie wiśni jesienią. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz to zrobić, nie musisz się obawiać. Jesień to optymalny czas na sadzenie wiśni, który pozwoli im zregenerować się i ukorzenić do zimy. Co więcej, o ile sadzonki umieszczone w gruncie wiosną potrzebują częstego podlewania o tyle sadzenie wiśni jesienią wymaga jedynie jednorazowego ich podlewania zaraz po posadzeniu. Słowem, jest to o wiele prostszy i mniej wymagający sposób.

Jak sadzić wiśnie?

Wiemy już kiedy sadzić sadzonki wiśni. Aby jednak nasza praca przyniosła oczekiwane owoce warto wiedzieć również jak sadzić wiśnie. Zacznijmy od tego, jakich narzędzi będziemy potrzebować. Podczas sadzenia wiśni przydadzą się nam z pewnością rękawice ogrodowe, szpadel oraz widły. Jak sadzić wiśnie? Zaczynamy od spulchnienia gleby. Ważne aby była to ziemia piaszczysto-gliniasta znajdująca się w nasłonecznionym miejscu. Na początku odchwaszczamy teren oraz spulchniamy glebę widłami. Następnie za pomocą szpadla wykopujemy doły, które powinny być nieco większe niż korzeń naszej sadzonki. Co ważne, musimy zadbać o to, by drzewko było wkopane w ziemię na tym samym poziomie, na którym było w gruncie dotychczas. Dotyczy to zarówno sadzenia wiosną jak i sadzenia wiśni jesienią.

Jak sadzić wiśnie łutówkę?

Wiele osób zastanawia się czy poszczególne odmiany wiśni potrzebują specjalnych rozwiązań podczas sadzenia. Odpowiedź na to jest niejednoznaczna. Większość zaleceń możemy bowiem zastosować w przypadku każdego gatunku wiśni. Niemniej jednak przyjrzyjmy się temu, jak sadzić wiśnię łutówkę, czyli jedną z najpopularniejszych odmian. Podłoże tak jak w przypadku wielu innych wiśni powinno być gliniasto-piaszczyste, dobrze jeśli przemieszamy je z kompostem. Podczas sadzenia należy zadbać o to, by korzenie drzewka nie były pozawijane lecz spokojnie ułożone w otworze. Ponieważ sadzonki łutówki są zazwyczaj dość wysokie, warto zapewnić im wsparcie w postaci palika, do którego przywiązujemy sadzonkę.

  Przycinanie pigwowca - jak i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Jak sadzić wiśnie z pestki?

Część osób marzy o tym, by wyhodować własną wiśnię “od zera”. Jest to możliwe. Jak powinno wyglądać sadzenie wiśni z pestki? Przede wszystkim zaczynamy od odpowiedniego przygotowania pestek. Powinny być one wysuszone na słońcu. Następnie rozbijamy je po to, by wyjąć nasiono, które znajduje się w środku. Nasiona umieszczamy w pojemniku z torfem, który powinien być wilgotny a następnie umieszczamy w lodówce. Zazwyczaj już po kilku dniach możemy zauważyć rozwijające się korzonki. Tak przystosowane nasionko sadzimy początkowo w doniczce. Dopiero kiedy urośnie na minimum kilkadziesiąt cm możemy przesadzić wiśnię do gruntu.

wisnie na drzewie

Wiśnia japońska - sadzenie

Osoby, które przykładają szczególną uwagę na ozdobne walory rośliny powinny zdecydować się na wiśnię japońską. Jest to bowiem bujnie kwitnąca roślina, która potrafi zachwycić. Jeśli zaś chodzi o sadzenie wiśni japońskiej nie różni się ono zbytnio pod względem stanowiska czy zapotrzebowań dotyczących gleby. Jedyną różnicą jest fakt, że tą odmianę wiśni możemy z powodzeniem przez kilka lat hodować w donicy.

Jak gęsto sadzić wiśnie? Odległości między sadzonkami

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć, jeśli mowa o uprawie tych drzewek owocowych jest z całą pewnością to jak gęsto sadzić wiśnie. Odległość pomiędzy poszczególnymi sadzonkami ma bowiem dwojakie znaczenie. Po pierwsze rośliny nie będą podbierały sobie ważnych substancji odżywczych z gleby, dzięki czemu będą lepiej się rozwijać. Po drugie, nie zapominajmy, że mamy do czynienia z drzewkiem, które nawet przycinane będzie miało dość rozłożystą koronę gałęzi, na którą musi znaleźć się odpowiednio dużo miejsca. Dlatego też osoby doświadczone w sadzeniu i uprawie wiśni zgodnie twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie około 4 metrów wolnej przestrzeni pomiędzy drzewkami. Takie odległości przy sadzeniu wiśni dają nam gwarancję, że nie będą wzajemnie się zagłuszać a jednocześnie pozwoli na komfortowy zbiór owoców.