Jak i kiedy sadzić kłącza hosty? Sadzenie funkii w ogrodzie

Funkia potocznie nazywana hostą jest bardzo popularną byliną, ze względu na jej piękne i wybujałe liście oraz możliwość sadzenia jej w zacienionych częściach ogrodu. Często sadzona jest jako roślina okrywowa np. pod konarami drzew i krzewów lub w zacienionej części ogrodu.

Funkia jest łatwa w uprawie, ponieważ nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów oraz zmagań z nawożeniem i odpowiednio dobranym podłożem. Ponadto jej liście są odporne na wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby. Hosty posiadają dość ciekawe ubarwienie oraz piękne i kształtne rozłożyste liście o dużych gabarytach. Zatem wygoda i estetyka zdecydowanie przemawia za tą rośliną. Hosta pochodzi ze wschodniej części Azji, a dokładnie z Chin, Korei, Japonii i Indii. Tam właśnie rośnie w swoim naturalnym środowisku.

To dość wytrzymała roślina, która zaaklimatyzowała się niemal na całym naszym globie. Funkia jest bardzo odporną i wytrzymałą rośliną. Ponadto posiadamy wiele gatunków host, które charakteryzują się ciekawymi wzorami na dość gęstych i wyrośniętych liściach. Najpopularniejsza w Polsce jest funkia ogrodowa, cechująca się pięknymi walorami dekoracyjnymi.

Funkie kiedy sadzić? Terminy sadzenia

Kiedy można sadzić funkie ? W zależności od rozwoju rośliny. Kiedy sadzić kłącza hosty ?  Otóż najlepiej sadzić wiosną na przełomie kwietnia i maja. Rośliny posadzone w tym terminie szybko się rozrosną. Kolejnym terminem jest sadzenie funkii jesienią. Wtedy najlepszym terminem jest wrzesień. Dzięki temu zdążą zaaklimatyzować się przed zimą.

Rozwinięte z kłączy osobniki można wysadzać późną wiosną lub nawet latem. Warto przy tym wiedzieć, że tę roślinę można przesadzać, ale niezbyt często. Ta zasada dotyczy szczególnie już dorosłych osobników.

  Egzotyczny ogród w sercu polski: jak hodować rośliny i drzewa z odległych zakątków świata?

Od czerwca do sierpnia nasza roślina kwitnie i możemy spodziewać się białych lub fioletowych kwiatków skupionych w jednostronne kwiatostany.

Funkia sadzenie - jak sadzić?

Ukorzenione hosty sadzimy w dołku 2-3 razy większym niż zakupione doniczki. Kłącza funkii układamy w dołku i zasypujemy substratem torfowym wymieszanym z ziemią ogrodową. Na koniec podlewamy.

Jak sadzić kłącza funkii?

Funkia lubi towarzystwo. Dlatego najlepiej sadzić ją w grupach po kilka osobników np. cztery. Roślina ta z biegiem lat bardzo się rozrasta i z tego względu trzeba zapewnić jej dużo miejsca.

Hosta nie posiada szczególnych wymagań. Niemniej jednak podłoże powinno być lekko kwaśne i żyzne. Lubi zacienione miejsca, gdzie nie ma zbyt wiele promieni słonecznych. Mamy wiele odmian funkii o różnych odcieniu i zabarwieniu liści. Należy pamiętać, że im roślina ma jaśniejsze liście, tym bardziej narażona jest na promieniowanie słoneczne. Nie wolno jej przesuszać, wiosną można nawozić, aby rosła piękna i bujna.

Funkie - gdzie sadzić?

Nie tolerują sadzenia przy zbiornikach wodnych. Dlatego te miejsca w szczególności odpadają. Najlepiej sadzić je na glebach żyznych, lekko kwaśnych i lekko wilgotnych. Najlepszym miejscem jest półcień lub cień o świetle dość rozproszonym.   Można je z powodzeniem sadzić w najbardziej problematycznych częściach ogrodu, gdzie jest mało światła i nic tam nie chce wyrosnąć np. pod dużymi drzewami, czy rozłożystymi krzewami.

Funkia lubi ziemię próchniczną i przepuszczalną. Podłoże wilgotne, ale nie mokre. Stanowiska o mniej żyznej glebie warto zasilać torfem, obornikiem lub kompostem.

Jak gęsto sadzić funkie?

Mamy wiele odmian funkii. Wśród z nich są odmiany bardzo rozłożyste, jak i mniejsze. Dlatego sadząc hostę w ogrodzie, należy mieć świadomość, że ona się rozrośnie. Generalnie funkie sadzimy co 30-60 cm w zależności od odmiany.

Z czym sadzić funkie?

Funkia może rosnąć jako soliter. Aczkolwiek te byliny lubią towarzystwo. Na ogół można je sadzić z innymi hostami. Dla urozmaicenia rabaty warto je posadzić z roślinami, które wyeksponują ich piękne liście. Dlatego warto je dobierać z innymi bylinami na zasadzie kontrastu.

  System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu – dlaczego warto?

Na stanowiskach zacienionych można je łączyć z rodgersją kasztanowocolistną lub tawułą Arendsa. Na mniej cienistych miejscach można ją łączyć z trawami ozdobnymi o kępkowym pokroju.

Na ogół funkie sadzimy wśród roślin o delikatnej strukturze na tle, których funkia będzie prezentowała się w całej swojej krasie. Dobrym towarzystwem dla host będzie przewrotnik miękki, czy jasnota plamista. Hosta dobrze się czuje również w towarzystwie paproci i kocimiętki.

Hosty doskonale czują się w towarzystwie takich krzewów jak rododendrony, czy azalie. Jesienią ich złociste liście efektownie prezentują się na tle czerwonych i pomarańczowych liści innych roślin. Można je również łączyć z szaro- sinymi barwami iglaków.

Na rabatach funkia jest rośliną dominującą. Obecnie dość popularnym jest rozwiązaniem w ogrodach naturalistycznych, w stylu leśnym, a nawet nowoczesnych. Efektownie prezentuje się na tle betonowych elewacji, jak i drewnianych aranżacji.

Funkia w pojemnikach

Hosty nie tylko sadzimy do gruntu, ale też możemy ustawić je w dużych donicach i skrzyniach w tarasowych i balkonowych aranżacjach.

Warto zestawić je z roślinami sezonowymi, które radzą sobie w podobnych warunkach. Głownie stawiamy je w miejscach zacienionych i możemy zestawić z niecierpkiem, bluszczem lub hortensjami. Atrakcyjnie wygląda z czerwonolistnym klonem palmowym, czy egzotycznymi bambusami.