Jak i kiedy sadzić jaskry? Kompleksowy poradnik

Jaskier jest rośliną zachwycającą swoim pięknem. Odmiany ogrodowe, które można spotkać na działkach i w ogrodach łudząco podobne są róż, czy miniaturowych piwonii. Ta roślina liczy sobie ponad 400 gatunków. Zaledwie kilkanaście z nich uprawiana jest w naszych ogrodach.

Pędy jaskra osiągają od 20 cm do jednego metra, w zależności od odmiany, Kwitną na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty utrzymują się przez miesiąc. Kwiaty mogą mieć barwę żółtą, białą, czerwoną, purpurową lub pomarańczową. Kwitną zaledwie miesiąc, a rozwinięte kwiaty mają średnicę do 10 cm.

W Polsce możemy spotkać jaskra ostrego, który porasta łąki, lasy, torfowiska i mokradła. Wyróżniamy też jaskra tureckiego, francuskiego oraz peoniowego. Najbardziej popularną odmianą uprawianą w naszych ogrodach jest jaskier peoniowy zwany też azjatyckim. Ta odmiana najlepiej zaaklimatyzowała się w naszych warunkach klimatycznych. Ponadto charakteryzuje się szeroką gamą kolorystyczną.

Jego naturalnym środowiskiem jest południowo- zachodnia Azja. Posiada pierzaste liście i pojedyncze pięciopłatkowe kwiaty, wypełnione pręcikami i pylnikami. Popularnością cieszy się jego mieszaniec, który wytwarza znacznie większe, pełne i półpełne kwiaty w różnej palecie barw. Można je nabyć w odmianach jednokolorowych, jak i dwukolorowych lub cieniowanych. To wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu.

Kiedy sadzić jaskry?

Aby latem cieszyć pięknem tych kwiatów, należy wiedzieć jaskry kiedy sadzić. Otóż cebulki tych roślin wysadzamy na wiosnę.

Jak i kiedy sadzić jaskry azjatyckie?

Jaskry azjatyckie sadzimy wiosną, a konkretnie w kwietniu lub maju. Wtedy to na przełomie czerwca i lipca będziemy mogli cieszyć już pięknymi kwiatami.

Jak sadzić jaskry azjatyckie?

Jaskry azjatyckie lubią słoneczne miejsca, ciepłe, które charakteryzują się żyzną glebą, umiarkowanie wilgotną o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jaskry jak sadzić?

  Kiedy i jak sadzić imbir? Poradnik jak zrobić to w domu i ogrodzie

Zanim wysadzimy je do gruntu lub doniczek, warto cebulki przez kilka godzin moczyć w letniej wodzie. Wtedy szybciej zostaną pobudzone do wzrostu. Po namoczeniu cebulek w wodzie należy je potraktować środkiem grzybobójczym. Wtedy dopiero możemy je wsadzić do ziemi.Jaskry wysadzamy w kwietniu lub maju. Temperatura na dworze powinna być w granicach 12- 15 st.C. Wtedy cebule możemy wsadzać do gruntu na głębokość 5-10 cm. Jeżeli wiosną jest dużo opadów deszczu, to nie należy podlewać bulw, ponieważ mogą one zgnić lub powodować choroby grzybowe. Po posadzeniu można zastosować długo działający nawóz organiczny, dzięki temu dostarczymy im niezbędnych składników odżywczych do wzrostu i kwitnienia.

pomaranczowy jaskier

Jak gęsto sadzić jaskry?

Jaskry doskonale komponują się na rabatach. W zależności od gatunku dorastają od 25 cm do 50 cm wysokości. Na rabatach sadzimy je w odległościach od 10 cm do 15 cm, w zależności od wielkości odmiany. Można posadzić też co 20 cm. W tym wypadku warto zapoznać się z etykietą danego gatunku, na której jest m.in. podana informacja, co do odległości między sobą sadzenia  pojedynczych roślin.

Jaskry cebulki - jak sadzić?

Jaskry na ogół wysadza się z cebul. Ta metoda jest najprostsza i najmniej problematyczna. Przed wysadzeniem cebulek należy je namoczyć w letniej wodzie przez kilka godzin. Kwiaty jaskry jak sadzić ? Najlepiej posadzić je w słonecznym i zacisznym miejscu z przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną żyzną ziemią. Odczyn ziemi lekko kwaśny lub obojętny. Przed posadzeniem, cebule warto zaprawić środkiem grzybobójczym. Umiarkowanie podlewamy tak, aby ziemia nie była przesuszona, ale i też za bardzo wilgotna. Sadzimy je na głębokości około 5-10 cm.

Jaskry zakwitają w czerwcu. Nadają się do dekoracyjnych kompozycji rabatowych oraz jako kwiaty cięte. Gdy przekwitną, nie należy ich ścinać, a pozostawić je w gruncie, aby miały czas na zgromadzenie w bulwach substancji odżywczych. Na początku września bulwy wykopujemy z ziemi, oczyszczamy i umieszczamy w skrzynkach z suchym torfem. Przez jesień i zimę mogą być tak przechowywane w chłodnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 8-10 st. C.

  Jaka ziemia do magnolii jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Jak sadzić jaskry w donicach?

Jaskry sadzenie w donicach nie jest sprawą trudną. W donicach bulwy jaskrów azjatyckich sadzimy w marcu. Przed posadzeniem, cebule musimy namoczyć przez kilka godzin w letniej wodzie. Po namoczeniu zaprawiamy je środkiem grzybobójczym. Pojedynczą cebulę sadzimy w donicy o średnicy około 9 cm. Gdy mamy większe donice np. 11- 12 cm, to możemy wsadzić do nic nawet trzy cebule. Do donic wsadzamy je na głębokość około 5-10 cm. W donicach nawozimy je co 7-10 dni. Do tego celu możemy wykorzystać nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących.

czerwony jaskier

Jaskry - sadzenie z nasion

Jaskry na ogół sadzimy z cebul, ale jest też inna metoda ich sadzenia. Dotyczy to szczególnie azjatycki odmian tych roślin, a mianowicie można je posadzić z nasion. Kiedy sadzimy nasiona tych roślin ? Wysiew przeprowadzamy jesienią w doniczkach w pomieszczeniu. Nasiona przechowujemy w umiarkowanie ciepłej temperaturze. Gdy rośliny wykiełkują, po wiosennych przymrozkach można je wsadzić z powodzeniem do gruntu.

Jaskry są roślinami trującymi. Ich sok może porazić skórę. Dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacji i sadzenia tych roślin, należy wykonywać w rękawicach ochronnych.