Jak i kiedy sadzić irysy cebulowe? Sadzenie irysów krok po kroku

Irysy to jedne z najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych, które zachwycają różnorodnością kolorów oraz kształtów kwiatostanów. Wśród nich możemy znaleźć wiele odmian przykuwających uwagę, które mogą zdobić nie tylko nasze ogródki, ale również oczka wodne. Aby jednak osiągnąć taki efekt warto wiedzieć kiedy sadzić irysy do gruntu oraz w jaki sposób się nimi zajmować, by bogato obrodziły w kwiaty. Dlatego też postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje na temat sadzenia irysów.

Kiedy sadzić irysy?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie kiedy sadzić irysy. Czas sadzenia roślin ma bowiem ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że rośliny te muszą mieć czas na to, by ukorzenić się przed zimą. Tak więc kiedy sadzimy irysy? Optymalnym terminem jest lipiec oraz sierpień. Jeśli zapowiada się, że jesień potrwa dłużej możemy zdecydować się na ich posadzenie również na początku września.

Czy irysy można sadzić wiosną?

Wiele osób, które marzą o posiadaniu własnych irysów zastanawia się czy irysy można sadzić wiosną. Dla wielu z nas jest to bowiem czas, kiedy przeprowadzamy prace ogrodnicze. Pora więc poznać odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź jest prosta - w przypadku irysów kłączowych jest to możliwe. Ten rodzaj irysów z powodzeniem możemy bowiem zasadzić również w kwietniu by już latem uzyskać pierwsze, piękne kwiatostany.

fioletowe irysy

Jak sadzić irysy?

Wiemy już, czy irysy można sadzić wiosną. Pora jednak zapoznać się z tym, jak sadzić irysy. Zacznijmy od ich wymagań. Są to rośliny, które potrzebują nasłonecznionego stanowiska oraz żyznej, lekkiej przepuszczalnej gleby. Wówczas rozwijają się najlepiej. Ziemię należy przekopać, możemy ją również zasilić kompostem co nie jest jednak konieczne. Jeśli mamy do czynienia z sadzonkami ze starych irysów należy przyciąć kłącza i korzenie oraz liście, jeśli są długie. Następnie przystępujemy do sadzenia irysów do gruntu. Jest to roślina, którą sadzi się płytko - kłącze powinno znajdować się nie głębiej niż na 3 cm pod ziemią.

  Drzewa szybko rosnące - jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Sadzenie irysów cebulowych - jak i kiedy?

Mówiąc o irysach nie sposób nie wspomnieć, że dostępne są one również w formie cebulek, które cieszą się coraz większym uznaniem. Sprawdźmy więc jak sadzić irysy cebulowe oraz kiedy sadzimy irysy cebulowe do gruntu. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie kiedy sadzić cebulki irysów jest ona prosta - robimy to jesienią od drugiej połowy września do nawet listopada. Nie szkodzą im bowiem niesprzyjające warunki pogodowe. Skoro więc wiemy już kiedy sadzić irysy cebulowe warto powiedzieć nieco o tym, jak to robić. Jest to bardzo proste. Cebulki umieszczamy w ziemi na głębokości od 5 do 12 cm zaś odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 10 cm w przypadku gatunków niskich i 20 cm, jeśli sadzimy irysy wysokie.

irysy w ogrodzie

Irysy holenderskie - jak i kiedy sadzić?

Irysy holenderskie to niezwykle efektowne kwiaty, które często uprawiane są nie tylko jako ozdoba ogrodów ale również jako kwiaty cięte. Odpowiedź na pytanie kiedy sadzić irysy holenderskie jest prosta - optymalnym czasem jest wrzesień i październik. Sadzenie irysów cebulowych powinno polegać na umieszczeniu ich w glebie na głębokości ok 12 cm. Odległość między cebulkami powinna wynosić 20cm.

Irysy wodne - jak i kiedy sadzić?

Irysy to nie tylko kwiaty, które możemy wykorzystać do obsadzenia rabat. Doskonale sprawdzą się również jako oprawa oczka wodnego. Są to tak zwane irysy wodne, inaczej nazywane również żółtymi. Są niezwykle efektowne i doskonale czują się w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Jak powinno wyglądać sadzenie irysa wodnego? W przypadku oczek wodnych sadzimy go w doniczkach, w naturalnych zbiornikach może być posadzony bezpośrednio w dnie. Gleba w doniczce powinna składać się z mieszaniny gliny oraz czarnej ziemi. Roślina ta potrzebuje również intensywnego nawożenia.

Z czym sadzić irysy?

Mówiąc o tym, co warto zrobić aby nasze kwiaty rozwijały się doskonale nie sposób nie wspomnieć, że są to rośliny, które są dość wymagające pod względem sąsiedztwa. Z czym sadzić irysy jest więc jak najbardziej zasadnym pytaniem, na które spróbujemy odpowiedzieć. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że irysy nie powinny być sadzone w pobliżu dużych roślin i krzewów ozdobnych, dobrze zaś czują się w towarzystwie różnego rodzaju bylin.