Jak i kiedy sadzić brzoskwinie? Sadzenie krok po kroku

Brzoskwinie to jedne z najpopularniejszych drzewek owocowych, które nie tylko prezentują się wspaniale czy pięknie kwitną, ale również stanowią źródło pysznych, soczystych owoców, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. Nikogo nie dziwi więc fakt, że wiele osób pragnie je mieć w swoich ogrodach. Aby jednak móc cieszyć się udanymi zbiorami musimy wiedzieć kiedy sadzić brzoskwinie oraz jak robić to w sposób prawidłowy. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się jak sadzić brzoskwinie.

Kiedy najlepiej sadzić brzoskwinie?

Brzoskwinie to drzewa owocowe, które są dość wymagające i wrażliwe, dlatego też warto wiedzieć kiedy sadzić brzoskwinie by im nie zaszkodzić. Z całą pewnością po posadzeniu nie powinny być narażone na działanie niskich temperatur. Dlatego też optymalnym terminem do ich sadzenia jest późna wiosna, kiedy nie musimy obawiać się już, że nastaną przymrozki. Gdyby jednak mimo wszystko miało do nich dojść koniecznie powinniśmy zabezpieczyć roślinę za pomocą siana, słomy czy agrowłókniny.

Kiedy sadzić brzoskwinie z pestki?

Każdy, kto chce cieszyć się własnym owocowym drzewkiem ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym jest zakup sadzonki ze szkółki, drugim zaś samodzielne wyhodowanie jej z pestki. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Zaczynamy od odpowiedniego jej przygotowania a więc wymoczenia w roztworze preparatu do zaprawiania nasion, który skutecznie ochroni ją przed pleśnią oraz innymi chorobami. Jak sadzić brzoskwinię z pestki? To bardzo proste. Zacznijmy od początku. Latem, kiedy wydobędziemy pestkę z owocu należy umyć ją pod bieżącą wodą i wysuszyć. Pestka powinna być przechowywana w suchym miejscu do około października. To właśnie wtedy namaczamy ją w wodzie oraz zaprawiamy. Tak przygotowaną pestkę umieszczamy w pojemniku, w którym znajduje się mieszanina torfu i piasku. Pestka powinna znajdować się w chłodnym miejscu, którego temperatura nie przekracza 4 stopni Celsjusza przez następne 3-4 miesiące. Dbamy wówczas o odpowiednią wilgotność. Gdy zauważymy pierwsze pojawiające się kiełki pestkę przenosimy do donicy lub do gruntu.

  Koszenie trawy - jak, kiedy i czym prawidłowo kosić trawnik?

brzoskwinie na drzewie

Kiedy sadzić brzoskwinie do gruntu?

Z pewnością zastanawiasz się kiedy sadzić brzoskwinię do gruntu jeśli jest ona wyhodowana z pestki. Odpowiedź jest bardzo podobna jak w przypadku większych sadzonek ze szkółki. Taką brzoskwinię również sadzimy późną wiosną, a więc na przełomie kwietnia i maja po to, by nie była ona narażona na działanie niskich temperatur.

Jak sadzić brzoskwinie z pestki?

Wiemy już kiedy sadzić brzoskwinię z pestki. Pozostaje jeszcze kwestia jak to robić. Jeśli najpierw posadzimy ją w doniczce i uzyskamy kilkunastu centymetrową sadzonkę sprawa jest prosta - wystarczy jedynie wykopać niewielki dołek i równomiernie rozłożyć korzenie. Jeśli jednak sadzimy kiełkującą pestkę musimy zadbać o to, by nie przykryć jej zbyt dużą ilością ubitej ziemi. Kiełki muszą mieć bowiem możliwość przedostania się ku słońcu. Ogromnie ważną rolę ma również wybór odpowiedniego stanowiska dla naszej brzoskwini. To drzewo owocowe przepada za stanowiskami nasłonecznionymi oraz lekko kwaśną i neutralną glebą. Unikami ziemi ciężkiej i podmokłej. Jeśli zaś mamy do czynienia z glebą piaszczystą należy użyźnić ją np. za pomocą kompostu.

Brzoskwinia Inka - sadzenie

Jednym z najpopularniejszych gatunków jest bez wątpienia brzoskwinia Inka. Sadzenie tego gatunku, tak jak wspominaliśmy wcześniej przy ogólnych poradach powinno odbywać się w momencie gdy nie ma już żadnego ryzyka przymrozków. Brzoskwinia Inka bardzo lubi podłoże żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Zadbajmy również o to, by stanowisko nie było wietrzne i nasłonecznione.

owoce brzoskwini na drzewie

Brzoskwinia Harnaś - jak sadzić?

Kolejnym popularnym gatunkiem jest brzoskwinia Harnaś. Jej sadzenie powinno odbywać się w miejscu zacisznym, w którym nie brakuje słońca. Ten gatunek brzoskwini preferuje nieco bardziej wilgotne gleby. Idealnym czasem sadzenia brzoskwini Harnaś jest czas od końca marca do początku maja.

Jak rozstawić sadzonki brzoskwini?

Choć sadzonki brzoskwini wyglądają często dość niepozornie a przy tym są to drzewa wymagające podcinania i regulacji nie możemy zapominać o tym, że jest to mimo wszystko drzewo owocowe, które rośnie dość szybko i dynamicznie. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednie rozstawienie sadzonek brzoskwini. Korony niektórych gatunków mają nawet 5 metrów średnicy, dlatego też warto je sadzić w odpowiedniej odległości wynoszącej ok 3 metrów od siebie.

  O czym trzeba pamiętać wybierając projekt ogrodu?

Jak głęboko sadzić brzoskwinie?

Mówiąc o sadzeniu brzoskwiń warto na końcu odpowiedzieć na kolejne, niezwykle ważne pytanie a mianowicie jak głęboko sadzić brzoskwinie. Okazuje się bowiem, że może to mieć poważny wpływ na ich dalszy rozwój. Rośliny, które kupujemy ze szkółki powinniśmy sadzić dokładnie na takiej samej głębokości, na jakiej drzewko było w niej posadzone lub znajdowało się w doniczce. Ziemi nie powinno być ani mniej ani więcej niż linia na pniu, która wskazuje dokąd roślina była w glebie. Pamiętaj również, że warto wbić palik, który będzie stanowił podporę dla rozwijającego się drzewka.