Jak dobrać barwę światła w lustrach z oświetleniem?

Lustra z oświetleniem LED są najchętniej wybierane do łazienek i do sypialni z toaletką. Nic dziwnego, gdyż dzięki nim można nie tylko wykonać makijaż, zadbać o codzienną higienę, ale również stworzyć niepowtarzalny klimat. Ogromne znaczenie ma jednak barwa światła, która może wspomóc nasze czynności lub wręcz przeciwnie, skutecznie je utrudnić. Dowiedz się, jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza, w zależności od twoich potrzeb, by stworzyć twój dom marzeń.

W skrócie:

 • Barwa światła LED do łazienki oznacza temperaturę barwową źródła światła opisywaną w Kelwinach – im niższy parametr, tym cieplejsza barwa, a im wyższy, tym chłodniejsza.
 • W łazience można zastosować wiele rodzajów oświetlenia, m.in. lampy, halogeny, paski LED oraz lustra z wbudowanym światłem.
 • Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie: „światło do łazienki zimne czy ciepłe?" – najlepiej zastosować różne barwy w zależności od strefy.
 • Ciepły kolor światła doskonale podkreśla aranżacje ciemne, z drewnem i wspiera relaks. Chłodna barwa wzmaga wrażenie sterylności, ułatwia wykonanie makijażu, jednak sprawia, że nasze oczy szybciej odczuwają zmęczenie.

Barwa światła do łazienki – co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję

Barwa światła to nic innego jak temperatura barwowa danego źródła oświetlenia, która może być ciepła lub zimna. Wyraża się ją w Kelwinach (K) - im wyższy parametr, tym światło będzie chłodniejsze i bardziej białe, a nawet wpadające w odcienie niebieskiego. Niższa wartość Kelwinów oznacza światło cieplejsze, żółte, aż do odcieni koloru pomarańczowego.

Największą skalę barwy światła ma oświetlenie LED-owe. Diody LED o temperaturze 5000-6000 K dają chłodne, białe światło, w granicy 3500-4500 K neutralne, a poniżej tych wartości – ciepłe.

  Czy warto zainwestować w domek letniskowy?

Jakie ledy do łazienki, czyli kilka słów o rodzajach oświetlenia

Jak dobrać oświetlenie do łazienki? W tym pomieszczeniu można zastosować różne źródła światła. Wiele osób decyduje się na sufit podwieszany z halogenami zamiast tradycyjnych lamp ze względu na wymogi wodoszczelności i bezpieczeństwo domowników.

Wybór na rynku oświetlenia jest ogromny, dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje pełni wnętrze – czy wystarczy zamocowanie podłużnej listwy dającej ambientowe światło na krawędzi sufitu, czy niezbędne jest umieszczenie wielu kinkietów, które równomiernie rozświetlą większe pomieszczenie.

Popularnym wyborem jest podświetlane lustro, które znakomicie uzupełnia główne oświetlenie. Najczęściej mocuje się w nim paski LED-owe, kinkiety lub dekoracyjne żarówki.

Światło ciepłe czy zimne do łazienki – omawiamy strefy

Jeśli chciałbyś podkreślić fakt, że łazienka spełnia różnorodne potrzeby, znakomitym pomysłem jest zastosowanie osobnych włączników – jednego, który uruchamia np. kojące ciepłe światło w pobliżu wanny i drugiego, do światła neutralnego lub chłodnego idealnego do codziennej higieny.

Łazienka to w końcu wnętrze, które ma 3 podstawowe strefy:

 • umywalkowa,
 • kąpielowa,
 • ogólna.

Jaki kolor światła do łazienki powinien dominować w strefie ogólnej? Zdecydowanie neutralny, który jest zbliżony do naturalnego światła dziennego. W strefie kąpielowej znakomicie sprawdzi się ciepłe światło, które ukoi po dniu pełnym wrażeń. Nad umywalką warto zawiesić lustro generujące światło w granicy 3500 a 4500 K, aby zapewnić najlepsze odwzorowanie kolorów.

strefy_w_lazience_a_barwa_swiatla

Jakie światło do łazienki: ciepłe czy zimne?

Barwa światła do łazienki nie tylko wpływa na nasz nastrój i pełni funkcje praktyczne, ale może również podkreślać konkretny wystrój:

 • Jeśli w łazience dominuje biały kolor, doskonałym pomysłem jest światło neutralne,
 • Do wnętrz, w których dominuje drewno i ciemne powierzchnie rekomendujemy cieplejsze światło o temperaturze 2700-3300 K.
  Jak ozdobić przydomowy taras? Najciekawsze dodatki i dekoracje

porownanie_swiatla_zimnego_i_cieplego

Nie wiesz, jaki kolor światła do łazienki sprzyja relaksowi, a jaki powoduje szybsze zmęczenie? Zobacz podsumowanie zalet i wad obu możliwości:

Światło ciepłe:

 • daje uczucie komfortu,
 • wspiera relaks,
 • tworzy przytulny klimat,
 • może przekłamywać kolor kosmetyków.

Światło zimne:

 • pobudza do pracy,
 • wzmaga poczucie czystości,
 • powoduje szybsze zmęczenie oczu,
 • pozwala zobaczyć więcej szczegółów.

Wiesz już, jaka barwa światła LED do łazienki będzie w twoim przypadku najlepsza, by stworzyć idealne miejsce do komfortowego wykonania makijażu lub relaksu w wannie? Koniecznie zobacz nasze stylowe lustra do łazienki dające zarówno klimatyczne, jak i wyraziste światło, które wzbogaci każde wnętrze.