Jak dobierać zasłony gotowe na taśmie?

W temacie aranżacji wnętrz występuje wiele różnych tendencji. Jedną z nich jest ogromna popularność zasłon gotowych na taśmie. Kotary wyposażone w wygodne pasy są nie tylko łatwe do układania, ale także można je dowolnie regulować. Pasują do wielu wnętrz, niezależnie od powierzchni pomieszczenia, jego stylu czy aranżacji. 

Dobieranie długości zasłon na taśmie 

Jedną z ważniejszych kwestii w kupowaniu zasłon jest wybranie ich długości. Zasłony, dzięki możliwości marszczenia, mogą optycznie zajmować mniej miejsca. Jednocześnie powoduje to trudności w określeniu właściwych rozmiarów.

Aby dobrać właściwą długość, warto zmierzyć zasłony gotowe na taśmie w konkretnym miejscu. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • mierząc odległość od haczyka lub żabki na zasłonie, do samej podłogi. Wymaga to doczepienia tych uchwytów do tkaniny. Jest to wygodny sposób, ale obarczony dużym błędem,
  • można zmierzyć długość zasłony, zaczynając od górnej krawędzi drążka karnisza. Jeśli zasłony mają leżeć na podłodze, to trzeba dodać około 20 cm do osiągniętego wyniku.

Ten drugi sposób najlepiej sprawdza się w przypadku zasłon gotowych na taśmie z tunelem lub wyposażonych w taśmę marszczącą.

Zapinanie zasłon 

Aby powiesić zasłony gotowe na taśmie, należy na początku wszyć taśmę. Dzięki temu zasłony będą się układać w postaci symetrycznych fal. Te fałdy można dowolnie poszerzać lub zwężać, zmieniając stosunek taśmy do zasłony. Możliwe są kombinacje: 1 do 2, 1 do 1,5 lub 1 do 3. W tym ostatnim przypadku można osiągnąć znacznie gęstsze i drobniejsze fałdy na zasłonach.

W jaki sposób można prać zasłony gotowe na taśmie? 

Najważniejszym kryterium, które decyduje o sposobie prania zasłon, jest typ materiału. Tkaniny z delikatnych tworzyw pierze się w niskich temperaturach lub robi to ręcznie. Przykładem takiej tkaniny jest welur, który pierze się w maksymalnej temperaturze 40 ° C. Przed samym praniem warto sprawdzić, czy do tkaniny nie są zaczepione żadne haczyki lub inne uchwyty. Ich obecność może doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki.

  Oświetlenie boho do modnego salonu - co wybrać?

W niektórych przypadkach warto prać zasłony gotowe na taśmie w specjalnych workach. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można mieć pewność, że nic się złego nie stanie. Dla niektórych osób problem stanowi taśma wszyta w materiał. Jednak nie należy się nią przejmować. Wszelkie wątpliwości dotyczące prania można rozwiać, kierując się zaleceniami producenta. Cenne wskazówki można znaleźć w instrukcji lub na metce. Znajdują się tam symbole, dzięki którym można łatwiej określić ustawienia pralki.