Jak długo wschodzi trawa? Sprawdź etapy wzrostu trawy

Zadbany trawnik i podwórko to cel każdego właściciela domu, który chce otaczać się pięknymi roślinami w ogrodzie oraz zdrową i soczystą murawą. Ogród to miejsce relaksu i wypoczynku, na który składają się odpowiednie miejsce na rekreację, rozrywkę i zabawę oraz wypielęgnowaną roślinność, a w tym również trawnik. A więc coś dla ciała i oka. Na ogół większość użytkowników amatorów własnego ogrodu wysiewa nasiona trawy i zastanawia się, kiedy jego nowo powstająca darń będzie w pełni gotowa do użytku.  Zatem podpowiemy ci, jak długo będziesz czekał na swoje wyniki i będziesz mógł się cieszyć swoim własnym trawnikiem. Poznaj etapy wzrostu trawy i jej pielęgnacji.

Jaki jest czas wzrostu trawy?

Wschodzenie trawy w dużej mierze  zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich jest termin wysiewu nasion trawy. Czynność ta przynosi najlepszy efekt, gdy zostanie wykonana wczesną jesienią tzn. od końca sierpnia do października. W tym okresie mamy optymalne warunki wilgotności gleby, opadów i nasłonecznienia. Kiełki trawy lubią dużo wody i w miarę umiarkowany klimat. W sezonie od końcówki sierpnia do października raczej ich nie brakuje, a jeszcze mamy dość ciepło.

Niemniej jednak drugim dość optymalnym okresem dla wysiewu trawy jest wiosna. Dzięki dużej wilgotności powietrza, trawa zdąży podrosnąć do lata. Najlepszy w tym wypadku okres jest od końca kwietnia do czerwca. Przy tym należy uważać na przymrozki. Jeżeli w kwietniu jest zasiana trawa, to młode kiełki trawy ewentualnie przykryj Agro włókniną.  Warto przy tym jeszcze sprawdzić prognozę pogody, ponieważ zbyt obfite ulewy mogą wpłukać nasiona trawy.

Kolejnym czynnikiem jest stan gleby. Jeżeli jest ona uklepana lub twarda, co często ma miejsce po zimie, to warto ją nieco spulchnić, aby umożliwić wschodzenie trawy (proces wertykulacji i aeracji trawnika).

  Jaka ziemia do monstery jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Następną kwestią jest wysiew zgodnie ze sztuką. Powierzchnię podziel na kwadraty ok. 1 m2 i rozrzucaj nasiona krzyżowo, wzdłuż przekątnych figur. Na każdą powierzchnię 1 m2 zużyj mniej więcej tyle samo nasion. Dla zabezpieczenia przed ulewnymi  oraz obfitymi wiosennymi deszczami warto trawnik wzmocnić wałem.

Nawadnianie trawnika, to kluczowy element, wpływający na kiełkowanie trawy. Jeżeli ziemia jest dość sucha i jest mało opadów, to szybko nie zobaczymy trawy z wysianych nasion. W tym wypadku należy powierzchnie wysianą samemu obficie podlewać. Ten zabieg wykonujemy rano i wieczorem. Nie wolno tej czynności wykonywać w dzień, kiedy słońce mocno praży. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od intensywności opadów i wilgotności powietrza.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na czas wzrostu trawy jest jej gatunek. I tak gatunki traw szybkorosnących, przy optymalnych warunkach pielęgnacyjnych, wschodzą już po pierwszym tygodniu, a na wolniejsze odmiany trzeba poczekać nawet do 4 tygodni.

Etapy wzrostu trawy

Wysiew mamy już za sobą i teraz czekamy na kiełkowanie trawy. To, co najważniejsze na tym etapie to, że zasiana trawa nie lubi być deptana. Gdy nastąpi kiełkowanie trawy, to też etap kiedy staramy się po niej jeszcze nie chodzić. Młode siewki są bardzo wrażliwe na tego typu obciążenia.

Młody trawnik należy często przycinać. Jeżeli młoda trawa ma kępki wyższe niż 8 cm, to jest to duże obciążenie dla rozwijających się korzeni. Dlatego należy regulować tę wysokość, ustawiając noże kosiarki nie niżej niż 5 cm, aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego.  Gdy trawa już zauważalnie się zagęści, można przycinać ją niżej.

Kiedy już twoja murawa pięknie wzrasta, to czas, aby zadbać o jej odżywienie. Na początku możesz już kupić nasiona z nawozem, a jak już nastąpi kiełkowanie trawy, możesz ją zasilać nawozem mineralnym i czynności powtarzać co 6 tygodni. Dzięki temu trawa będzie rosła gęsta, zdrowa i w nasyconej żywej zieleni.

  Jak i kiedy sadzić porzeczkę? Sadzenie czarnej i czerwonej porzeczki

W trakcie wzrostu i pielęgnacji trawnika mogą się wydarzyć nieprzewidziane sytuacje, np. twój piesek wykopał sobie dziurę na środku trawnika. Wtedy wystarczy sięgnąć po mieszankę traw renowacyjnych. Ten rodzaj nasion składa się ze szybkorosnących gatunków, które w miarę sprawnie wyrównają całą darń. Trawę renowacyjną należy wysiać z należytą starannością, ale nie wymaga ona takich zabiegów, jak zakładanie całego trawnika. Wyrośnięte już kępki trawy osłonią, nowo zasiane nasiona.

Rozwój trawnika gwarantuje, regularny cykl jego pielęgnacji, czyli:

  • podlewania;
  • koszenia;
  • nawożenia;
  • aeracja i wertykulacja.

Te ostatnie czynności wykonujemy w okresie wiosennym i letnim. Służą one dodatkowemu napowietrzeniu trawnika. Z czasem ziemia osiada i robi się zbita. Wtedy należy ją nakłuwać, aby spulchnić i napowietrzyć grunt. Dzięki temu zabiegowi trawa będzie lepiej rosłą, a szczególnie po zimowej hibernacji. Aeracja i wertykulacja są szczególnie ważne w przypadku wieloletnich trawników.

Utrzymanie i pielęgnowanie trawnika wymaga pewnego wysiłku i pracy na każdym etapie jego rozwoju. Nawet już wyrośnięta i piękna trawa wymaga dalszych pielęgnacji, aby utrzymać jej stan w dobrej kondycji przez długie lata. Niemniej jednak zadbana murawa, przyciąga uwagę swoją gęstą i soczystą zieloną fakturą i jest wizytówką każdego podwórka. Nikt nie pozostanie obojętny, widząc tak pięknie utkany gobelin zieleni na twoim podwórku. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku i sprawić sobie i bliskim radość, a przy okazji wzbudzić zachwyt sąsiadów.