Jak dbać o pościel i prześcieradło?

Czysta pościel to cel każdej gospodyni domowej. Jeśli lubisz spać na co dzień w pachnącej oraz czystej pościeli, koniecznie sprawdź krótki poradnik, który powie Ci, w jaki sposób utrzymać pościel w odpowiednim stanie. Wbrew pozorom utrzymanie czystości pościeli nie jest trudne. Wystarczy tylko stosować się do zaleceń producenta odnośnie pielęgnacji konkretnego materiału oraz wskazówek, które zostały opracowane przez osoby zajmujące się pielęgnacją tkanin.

Jak prać pościel? Podstawowe wskazówki

Zarówno pościel bawełniana, jak i inne materiały wymagają odpowiedniego traktowania w kwestii utrzymania ich w czystości. Pościel 100% bawełna to taka, która wymaga ostrożności podczas prania. Ten materiał dość mocno się mnie oraz jest narażony na skurczenie podczas prania w zbyt wysokich temperaturach. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie i bezproblemowo wyprać pościel w swoim domu:

  • przewracaj komplet pościeli na lewą stronę na czas prania, dzięki temu ta zachowa swój pierwotny kolor,
  • nigdy nie pierz pościeli z odzieżą lub ścierkami kuchennymi,
  • zasuń wszystkie zamki oraz guziki – w przeciwnym razie pościel może zostać zniszczona,
  • zadbaj o odpowiednią ilość miejsca w pralce – dzięki temu pościel pięknie się dopierze i dodatkowo nie zemnie w nadmiernym stopniu,
  • wybieraj tylko bezpieczne detergenty do pościeli,
  • po wypraniu najlepiej umieść pościel na zewnątrz tak, aby wiatr pomógł w pozbyciu się wszelkich bakterii.

To podstawowe wskazówki na temat tego, jak prać pościel 100% bawełna lub taką, która określana jest jako satyna bawełniana. Oczywiście piorąc prześcieradło jersey również stosuj się do tych wskazówek, a Twoja pościel będzie krystalicznie czysta, pachnąca i idealnie gładka.

  Płytki w salonie - praktyczne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz

Jak często zmieniać pościel w sypialni?

Według specjalistów kluczem do utrzymania pościeli w czystości jest jej regularna wymiana. W swojej sypialni wymieniaj pościel – zarówno kołdrę, jak i poduszki w odstępach średnio co 2-3 tygodnie. Wiele zależy od tego, jaka jest pora roku. Zimą możesz zmieniać pościel rzadziej, natomiast latem nieco częściej. Dlaczego? Głównie z tego względu, aby pozbyć się brzydkiego zapachu spoconego ciała oraz ewentualnych zabrudzeń.

Poduszki i kołdry a czystość pościeli – co warto zrobić w tej kwestii?

Jeśli chcesz, aby prześcieradło jersey z gumką lub bez, a nawet pościel bawełniana była maksymalnie świeża, koniecznie wietrz kołdry i poduszki nawet raz w tygodniu, o ile pozwala na to pogoda na zewnątrz. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających brzydkich zapachów, które mogą być trudne do samodzielnego usunięcia w pralce. Kiedy nie dopilnujesz regularnego wietrzenia kołder i poduszek, a także zapomnisz o regularnej wymianie pościeli – ta prawdopodobnie będzie nadawać się wyłącznie do prania chemicznego w pralni.

Uwaga! Aby zachować świeżość pościeli na dłużej, stosuj narzuty na łóżka, które skutecznie chronią ją przed zalegającym kurzem, a nawet owadami, które pozostawiają po sobie wiele groźnych bakterii.

Pielęgnacja pościeli w praktyce – podsumowanie

Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji pościeli, kołder i poduszek to po prostu regularna wymiana, pranie w niskich temperaturach i w dobrych detergentach oraz cykliczne wietrzenie. Wystarczy, że stosujesz się do kilku prostych wskazówek, a będziesz w stanie zachować swoją pościel w naprawdę dobrym stanie i to przez wiele lat ciągłego użytkowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby pościel od nowości zachowała swoją naturalną świeżość – pamiętaj – nigdy nie oszczędzaj na środkach czystości i unikaj snu lub odpoczynku w brudnych ubraniach na pościeli.