Gdzie ustawić wiszący fotel ogrodowy? Sprawdź kilka rozwiązań!

Czy fotele ogrodowe wiszące muszą koniecznie stać w ogrodzie? Nie! Jeśli nie posiadasz własnego kawałka trawnika, możesz umieścić fotel na balkonie, tarasie lub w dowolnym pomieszczeniu. Fotele wiszące zapewniają komfort, a bujanie przynosi ukojenie po najcięższym dniu. Zobacz, jak zaaranżować wiszące krzesło w pomieszczeniu i na zewnątrz.

 

Fotel wiszący ITALFORM SAVANNAH kosz wiszący

Fotel wiszący ITALFORM SAVANNAH kosz wiszący

Fotele bujane wiszące do ogrodu i nie tylko 

Wiszące fotele można uznać za jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Chociaż z definicji należą do wyposażenia ogrodowego, coraz częściej pojawiają się w salonach, pokojach dziecięcych czy sypialniach. Podbijają serca stylowym designem i wygodą. 

 

Kosze wiszące występują w wersjach na stelażu lub podwieszane pod sufit. Pierwsze są droższe, jednak można postawić je niemal wszędzie. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni. Zazwyczaj istnieje możliwość odłączenia kosza od stelaża, jeśli brakuje ci na niego miejsca. 

 

Jeśli szukasz krzesła ogrodowego, jajko powinno być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i niskie temperatury. Oba kryteria spełniają konstrukcje stalowe (stelaż) i technorattanowe (kosz). Unikaj modeli wykonanych z plastiku, które nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego. Nie należą przy tym do najbardziej stylowych elementów wyposażenia.

 

W pokoju dziennym wiszący kokon sprawdzi się jako siedzisko w kąciku do czytania lub oglądania telewizji. Delikatne kołysanie jest świetnym sposobem na wyciszenie. Z tego względu wiszące krzesło sprawdzi się także w pokoju dziecięcym np. jako miejsce do karmienia niemowlaka. Większe pociechy uwielbiają zwłaszcza fotele podwieszane pod sufit, które dla nich spełniają funkcję huśtawki.

Fotel wiszący ITALFORM FILADELFIA

Fotel wiszący ITALFORM FILADELFIA          

Idealne miejsce na fotel podwieszany do ogrodu

Fotel na stelażu możesz trzymać w ogrodzie podczas ciepłych miesięcy, a zimą wstawiać do domu. Większość modeli ogrodowych reklamowana jest jako całoroczne. Technorattan i stal są odporne na niskie temperatury i śnieg. Jednak kokony fotele chowane na sezon zimowy do suchego pomieszczenia zyskają dłuższą żywotność. Jeśli nie masz takiej możliwości, koniecznie przykrywaj je pokrowcem, a poduszki chowaj w domu. 

  Cięcie jaśminu - jak i kiedy przycinać jaśminowca?

Marzy ci się powieszenie kokonu na drzewie? Pamiętaj, że gałąź musi utrzymać ciężar krzesła i siedzącej na niej osoby. Bezpieczniejszym wyborem będzie ustawienie fotela na równej powierzchni lub zawieszenie na tarasie. Weź pod uwagę wymiary z zapasem kilkunastu centymetrów. Jajko nie powinno obijać się o ściany, okna, drzwi czy inne meble ogrodowe. 

Fotele ogrodowe wiszące w różnych rozmiarach znajdziesz np. w Dollo. Przed zakupem konkretnego modelu warto zaplanować jego umiejscowienie. Ze względów bezpieczeństwa unikaj ustawiania fotela w pobliżu grilla, ogniska czy basenu. 

Jak zamontować wiszący fotel?

Zamontowanie fotela stelażowego zajmie ci maksymalnie kilkanaście minut. W każdym produkcie znajdziesz instrukcję montażu. Stelaż wymaga najczęściej skręcenia za pomocą wkrętów, co zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji. Następnie wystarczy powiesić na nim kosz. W droższych modelach w zestawie występuje również łańcuch i hak, które umożliwiają zawieszenie kokonu pod sufitem. 

W przypadku foteli wiszących bez stelaża istnieje konieczność zaprzyjaźnienia się z wiertarką. Wymagają wkręcenia haka w sufit. Najlepiej użyć zestawu dołączonego do produktu, jednak w sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz też uniwersalne haki z łańcuchem lub liną. Odradzamy zawieszanie siedziska na drzewie. Bardzo trudno wykonać odpowiednio mocny supeł oraz wiarygodnie ocenić wytrzymałość gałęzi.