Fotowoltaika na gruncie - jakie są wymagania i przepisy?

Energetyka słoneczna obecnie przeżywa rozkwit w Polsce i coraz więcej osób, decyduje się na tego typu rozwiązanie. Inwestorzy najczęściej wybierają fotowoltaikę montowaną na dachu, jednak alternatywny dla niej montaż na gruncie, może w wielu przypadkach okazać się równie korzystny. Kiedy warto się na to zdecydować i o czym należy pamiętać, wybierając tą drugą opcję? Wyjaśniamy.

Kiedy warto rozważyć fotowoltaikę na gruncie?

Pomimo, że dach to jedno najlepszych i najczęściej wybieranych miejsc na montaż paneli słonecznych, nie zawsze istnieje szansa na skorzystanie z niego. W takiej sytuacji może okazać się, że fotowoltaika na gruncie będzie doskonałym rozwiązaniem, szczególnie gdy:

  •         Na dachu nie ma dostatecznej ilości miejsca. Aby móc zainstalować panele słoneczne o pożądanej mocy,  z reguły do 1 kW instalacji, potrzebne jest około 6,5 m2 dachu. W sytuacji, kiedy dach jest niewielki i ma np. skomplikowaną budowę, wówczas może okazać się, że zamontowanie paneli będzie trudnym i kosztownym rozwiązaniem, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwym do zrealizowania.
  •         Dach charakteryzuje się nietypowym spadkiem. Z reguły kąt nachylenia dachu wynosi 30-45 stopni. Istnieją jednak budynki, w których zastosowano większe nachylenie, co nie sprzyja produkcji energii słonecznej.
  •         Niezbędny jest remont dachu. W związku z tym, że instalacje fotowoltaiczne są dosyć ciężkie, ze względów bezpieczeństwa, powinny być umieszczone na powierzchniach, które będą w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem. Dlatego też przed zamontowaniem paneli słonecznych, należy upewnić się, w jakiej kondycji jest dach. Jest to również istotne z ekonomicznego punktu widzenia. Bowiem w sytuacji, gdy niezbędny okaże się remont dachu, nie ma sensu instalować na nim paneli, gdyż ich montaż i późniejszy demontaż, znacząco podniosą koszty inwestycji.
  Dom parterowy - ideał dla komfortowego i funkcjonalnego mieszkania

Jakich warunków wymaga instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

Aby instalacje fotowoltaiczne mogły efektywnie pracować, potrzebują w tym celu odpowiednich warunków. Duże znaczenie ma m.in.:

  •         Orientacja paneli względem stron świata. Najlepiej, aby moduły były skierowane na południe, dzięki temu możliwe będzie uzyskanie maksymalnych osiągów instalacji.
  •         Kąt nachylenia paneli. Idealny kąt ustawienia instalacji względem słońca, to 30-40 stopni. Uzyskanie takich parametrów na gruncie,  nie stanowi problemu.
  •         Ilość cienia. Należy zadbać o to, aby było go jak najmniej. Bowiem nawet niewielka ilość cienia, może ograniczyć wydajność modułów nawet o 30%.
  •         Temperatura. Warto unikać przegrzewania paneli słonecznych, ponieważ zbyt wysoka temperatura modułów, znacząco ogranicza ich wydajność. Za sprawą stelaży, fotowoltaika na gruncie może być lepiej chłodzona, a tym samym działać efektywniej.
  •         Zabrudzenie. Podobnie jak cień, tak samo kurz, liście czy ptasie odchody, mogą niekorzystnie wpływać na pracę paneli. Dlatego też szukając idealnego miejsca na instalację, najlepiej unikać tych, gdzie znajdują się potencjalne źródła zabrudzeń.
  •         Rodzaj gleby. Ze względu na fakt, że jeden panel słoneczny waży około 20 kg, instalacja powinna być przeprowadzana na stabilnym podłożu.

Decydując się na współpracę z profesjonalną firmą, z całą pewnością można liczyć na fachowe doradztwo w zakresie montażu paneli słonecznych, co pozwoli na uzyskanie maksymalnych korzyści z ich posiadania. Na rynku swoją działalność prowadzi wiele przedsiębiorstw, wykonujących instalacje fotowoltaiczne. Elektro Control jest niewątpliwie jednym z tych, z którymi warto podjąć współpracę.

Fotowoltaika na gruncie a przepisy prawa

Osoby, które planują montaż paneli fotowoltaicznych nierzadko zastanawiają się nad związanymi z tym, rozmaitymi formalnościami. Jednym z nich, jest kwestia uzyskania pozwolenia na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Czy jest ono konieczne? Otóż wszystko zależy bowiem od wielkości planowanej instalacji. Zgodnie z zasadami prawa budowlanego, jeżeli moc planowanej instalacji na gruncie nie przekracza 50 kW, wówczas uzyskanie pozwolenia na jej montaż nie jest potrzebny. Warto jednak pamiętać o tym, że od tej reguły są też wyjątki. Kiedy zatem konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia na montaż fotowoltaiki na gruncie? Oto kilka sytuacji:

  •         Do przeprowadzenia inwestycji wymagane jest uzyskanie oceny pod kątem jej oddziaływania na środowisko naturalne lub obszar Natura 2000,
  •         Montaż paneli wiąże się z koniecznością rozbudowy lub przebudowy budynku,
  •         Obszar, na którym będą znajdowały się panele, został wpisany do rejestru zabytków.
  Systemy konstrukcji fotowoltaicznych na grunt i dach. Sprawdź specyfikę konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Ponadto, poza wyżej opisanymi formalnościami, niezbędne może okazać się dokonanie uzgodnień projektu instalacji:

  •         Z wymogami ochrony przeciwpożarowej. Dotyczy to instalacji większych niż 6,5 kW. Dodatkowo, należy zawiadomić również organy PSP.
  •         Z warunkami zabudowy lub wymaganiami planu miejscowego (jeżeli takie obowiązują w danym miejscu).

Należy mieć również na uwadze, że instalacje powyżej 50 kW, zawsze będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę, w posiadanie którego należy wejść jeszcze przed rozpoczęciem prac