Farba do betonu na taras - jaką wybrać, jak i czym nakładać? Wskazówki

Betonowe tarasy mają swoich zwolenników, głównie za sprawą kosztów budowy niższych w porównaniu na przykład z tarasami drewnianymi, łatwości budowy oraz wyjątkowej odporności na czynniki zewnętrzne. Aby posadzka prezentowała się atrakcyjnie, bez względu na warunki pogodowe, warto ją regularnie konserwować. Przyda Ci się do tego farba do betonu na taras. Sprawdź, jaką wybrać i jak jej używać.

Jaka farba do betonu na taras to najlepszy wybór?

Taras może być ozdobą domu urządzonego w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy retro tylko wtedy, gdy będzie wyglądał estetycznie. Jeśli pojawiły się na nim pęknięcia i złuszczenia, przyda Ci się na przykład farba wodorozcieńczalna do posadzek betonowych. Po aplikacji tworzy powłokę, która jest odporna na:

  • warunki pogodowe, jak deszcz, śnieg, wiatr oraz słońce – sprawia to, że emalia nie kruszeje i nie żółknie, a efekt wizualny przetrwa wiele lat;
  • ścieranie – dzięki temu nawet podczas intensywnego użytkowania posadzka nie będzie się rysować;
  • zabrudzenia i zanieczyszczenia, a także środki do mycia podłóg, co ułatwia pielęgnację tarasu;
  • smary, rozpuszczalniki i oleje – nawet jeśli jedna z takich substancji znajdzie się na tarasie, szybko usuniesz ją z powierzchni.

Taka farba na taras betonowy ma dobrą przyczepność do podłoża i szybko wysycha, co sprawia, że jej nałożenie nawet przez niedoświadczoną osobę nie stanowi problemu. Innym atutem jest wodorozcieńczalność – nie musisz używać rozpuszczalnika, co ma duże znaczenie w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Jeśli chcesz pomalować taras, warto wybrać farbę firmy Polifarb Łódź, której produkty odznaczają się nieprzeciętną trwałością i zapewniają wysoką estetykę.

  Rosiczka w domu - różnorodność gatunków, pielęgnacja i miejsca zakupu

Czym i w jakich warunkach powinna być nakładana farba do betonu na taras?

Farba na taras jest łatwa w aplikacji, jednak pamiętaj, aby użyć odpowiednich akcesoriów. Jeśli taras ma dużą powierzchnię, najlepiej skorzystać z wałka, ewentualnie pistoletu natryskowego – takie przybory usprawnią prace. Przy mniej rozległej posadzce wystarczy pędzel. Warto wyposażyć się w niego bez względu na rozmiar tarasu, gdyż pozwoli Ci on dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, jak części znajdujące się przy ścianie czy załamania, na przykład na schodach.

prace-remontowe

Farba do betonu na taras wymaga zastosowania pędzla, bez względu na to, jak dużą powierzchnię musisz pomalować. Pędzel jest konieczny do estetycznego wykończenia tych elementów, do których nie dotrze wałek, czyli krawędzi czy załamań.

Farba do betonu na taras musi być aplikowana w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura, gwarantująca optymalne schnięcie, wynosi od +10 do +25°C. Malowanie warto wykonać przy bezwietrznej oraz bezdeszczowej pogodzie, dzięki czemu nie dojdzie na przykład do rozmycia farby w trakcie ulewy.

Farba do betonu na taras – w jaki sposób ją nakładać na podłoże?

Zanim farba do betonu na taras zostanie nałożona, pamiętaj, aby przygotować podłoże – przyda się do tego szczotka druciana, ewentualnie szlifierka, a także woda z dodatkiem detergentu oraz szmatka. Musi ono być pozbawione:

  • tłustych plam oraz kurzu i brudu;
  • nalotów pleśni, mchu czy grzybów – w miejscu ich wystąpienia warto nałożyć impregnat, który ma działanie dezynfekujące;
  • starych warstw malarskich czy klejów.

Kolejny krok to usunięcie ubytków w betonie, jak rysy i pęknięcia. Nie jest to trudne, gdyż wystarczy zastosować specjalną zaprawę, a następnie zeszlifować wypukłości, na przykład za pomocą papieru ściernego, w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Po tym podłoże trzeba odpylić, wykorzystując odkurzacz, oraz zagruntować, aby było chłonne, co ułatwi aplikację farby.

  Wodoodporne Panele Winylowe - Praktyczne i Stylowe Rozwiązanie

Farba do betonu na taras powinna być nakładana pewnymi ruchami. Musisz rozprowadzić ją po całej posadzce, stosując dwie warstwy – możesz nałożyć także trzecią, jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana. Odstęp czasowy między warstwami to zwykle kilka lub kilkanaście godzin. Po zakończeniu malowania posadzkę pozostaw do całkowitego wyschnięcia (nie wolno chodzić po niej) oraz wymyj pędzel i wałek.

Farba do betonu na taras pozwoli Ci szybko i skutecznie odświeżyć posadzkę. Wybierz produkt, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne i ścieranie, łatwo się aplikuje oraz szybko schnie. W trakcie aplikacji przyda Ci się pędzel, a jeśli powierzchnia podłogi jest duża, również wałek.