Czyszczenie szyby kominka - czym i jak to zrobić? Praktyczne sposoby

Ogień w kominku nadaje ciepłego i medytacyjnego klimatu w pomieszczeniu. Przy tym wprowadza pozytywny nastrój,  odpręża tak, że wszystkie stresy dnia znikają, a jego ciepło otula nas jak przyjemna kołderka. Dlatego jesienne i zimowe wieczory lubimy spędzać przy kominku i cieszyć się jego urokami.

Niemniej jednak widok biegających i strzelających płomyków w kominku, może nam zepsuć brudna i nieestetyczna szyba. Niestety, ale użytkowanie kominka, sprawia, że z czasem na szybkach osadza się sadza, która  nie stanowi estetycznego widoku. Ponadto przesłania nam ona ten piękny widok tańczącego ognia. Przepalona szyba w kominku nie jest tak naprawdę łatwa do wyczyszczenia, ponieważ w tym wypadku mamy do czynienia z sadzą, która domowymi detergentami nie da się usunąć. Dlatego w tym artykule podpowiemy jak skutecznie wyczyścić szybę kominkową.

Czyszczenie szyby kominka - kiedy należy to zrobić?

Sadza jest głównym powodem brudnej szyby kominka. Osadza się ona w wyniku niepełnego procesu spalania produktów, zawierających w swoim składzie znaczną ilość węgla. Sadza jest czarna, tłusta i odporna na działanie wielu preparatów chemicznych. Kiedy należy czyścić szybę kominkową ?

Po pierwsze, szybę kominkową czyścimy, gdy nasz kominek jest wystudzony. Po drugie najlepiej czyścić szyby, gdy sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową. Wtedy prościej ją wyczyścić. Zatem możemy szybę czyścić po każdym użyciu kominka.

Niemniej jednak często zabieramy się za czyszczenie kominka, gdy szyba już jest bardzo mocno zabrudzona sadzą.

Czym czyścić szybę kominkową?

W sprzedaży możemy nabyć specjalne środki do czyszczenia szyb kominkowych. W tym wypadku najlepiej działają te z aktywną pianą. Jeżeli chodzi o preparaty do czyszczenia grilla i piekarnika również mogą zdać w tym wypadku egzamin, o ile szyba kominka nie jest zbytnio brudna, a środki dedykowane są stricte do usuwania sadzy.

  Odkurzacz centralny dla alergika – czy to naprawdę dobry wybór?

W drogeriach dostępne są również gąbki z pianki melaminowej, którymi również możemy wyczyścić szybę kominka. Problem polega na tym, że są one dość nietrwałe i szybko się wykruszają. Natomiast nie są to tanie produkty.

Dobry środek do czyszczenia szyby kominka nie jest tani. Często metodą prób i błędów znajdujemy ten najbardziej skuteczny, a zarazem żrący, co nie wpływa dobrze na nasze zdrowie i zdrowie naszego otoczenia. Dlatego zwrócić my uwagę na ekologiczne sposoby czyszczenia kominka, które nie tylko są tanie, ale też negatywnie nie wpływają na nasze zdrowie.

Domowe sposoby na czyszczenie szyb kominkowych

Czyszczenie popiołem jest metodą starą jak świat. Nasi przodkowie tak czyścili szyby kominka. Niewielką ilość  popiołu rozrabia się z odrobiną wody i tworzy gęstą papkę. Nakłada się ją na ściereczkę lub gazetę i przeciera się szybę do momentu gdy będzie czysta. Wybierając popiół do czyszczenia szyby, zwróćmy uwagę na jego czystość. Popiół powinien być bez drobinek, które mogłyby porysować naszą szybę.

Możemy również sami sporządzić płyn do czyszczenia szyby kominka. Do tego potrzebujemy butelkę z rozpylaczem, zwykły ocet spirytusowy oraz wodę w stosunku 1:1. Spryskujemy szybę i wycieramy ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić szybę w kominku?

Czyszczenie szyby kominkowej wymaga zastosowanie środków, które nie są twarde i nie przyczynią się do porysowania szyb kominkowych. Do ich czyszczenia nie powinno się używać wody lub w minimalnej jej ilości. Szybę możemy czyścić suchą gazetą, ręcznikiem papierowym lub ledwie wilgotną ściereczką z miękkiego i chłonnego materiału. Na ogół system czyszczenia wygląda w ten sposób, że nanosimy preparat i ścieramy go lekko wilgotną szmatką lub gazetą.

Przed przystąpieniem do czyszczenia kominka, należy zabezpieczyć folią lub gazetami powierzchnie pod kominkiem. Wtedy mamy pewność, że nie zabrudzimy podłogi oraz innych przedmiotów podczas czyszczenia szyby.

  Jak i czym czyścić dywan? 10 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

Przed rozpoczęciem zabiegu czyszczenia szyby kominka, należy dokładnie usunąć z kominka popiół, aby nie roznosił się po całym domu. W tym wypadku nawet delikatny powiew wystarczy, aby całość pokryła się szarym kurzem.  Czysta szyba w kominku poryta warstwą popiołu nie brzmi dobrze. Zabieg czyszczenia kominka wykonujemy w rękawicach ochronnych.

Wybierając środek chemiczny do czyszczenia szyb kominkowych, warto postawić na ten z aktywną pianą, która nie spływa zbyt szybko, a utrzymuje się na warstwie szyby. Płynne środki mają to do siebie, że spływają na inne elementy kominka, tym samym tworząc doskonałe warunki do ich korodowania. Przy czym żrące płyny mogą zniszczyć uszczelkę drzwiczek kominka, a tym samym rozszczelnić je i narazić nas na dodatkowe naprawy. Dzięki prawidłowemu czyszczeniu szyby unikniemy takich sytuacji, a nasz kominek będzie zachwycał czystością.

Jak utrzymać szybę kominka w stałej czystości?

Na utrzymanie szyby w czystości wpływają następujące czynniki:

1. Jakość materiału opałowego

Drewno do kominka powinno być dobrze wysuszone i wy sezonowane. Okres sezonowania co najmniej dwa lata. Suche drewno spala się w całości, a tym samym mniej sadzy odkłada się na ściankach kominka.

Do palenia w kominku stosujmy drewno z drzew liściastych, a unikajmy iglastych. Te ostatnie posiadają dużą ilość żywicy i zanieczyszczają przewody kominowe, tym samym osłabiając ciąg powietrza.

2. Odpowiednia konserwacja

Odpowiednia konserwacja zmniejsza ilość osadzania się sadzy na szybie kominka. Stan instalacji wpływa na bezpieczeństwo i jakość użytkowania kominka. Przed sezonem grzewczym należy wykonać przegląd przewodów kominowych. Warto upewnić się, że cała instalacja działa bez zarzutu, a szczególnie zwrócić uwagę na drożność systemu odprowadzania spalin. Odpowiedni ciąg kominowy zapewni nam bezpieczeństwo i podniesie sprawność urządzenia, a tym samym zapewni odpowiednie spalanie materiału opałowego w komorze kominka. Przeglądów kominków dymnych dokonuje się dwa razy w roku.

  Jak usunąć kamień z prysznica? Z kabiny, wanny, baterii i płytek

Przed pierwszym rozpaleniem kominka kontrolujemy jego szczelność. W tym wypadku sprawdzamy uszczelnienie korpusu paleniska, drzwiczek i szyby.

W okresie grzewczym kontrolujemy czystość komory spalania oraz kanałów spalinowych. Te elementy mają ogromny wpływ na wydajność procesu spalania w naszym kominku. Po każdym użyciu kominka wypróżniamy popielnik. W przypadku kominków żeliwnych do ich czyszczenia wykorzystujemy szczotkę, pogrzebacz i zgarniaczkę.

3. Regularne czyszczenie kominka

Częste rozpalanie kominka w sezonie grzewczym wymaga regularnego jego czyszczenia. Najlepiej po każdym jego użytkowaniu, czyścić komorę i szyby kominka.