Czym się kierować przy wyborze noży kuchennych?

Pozornie może się wydawać, że kupno noży kuchennych jest zadaniem prostym. W końcu wystarczy tylko udać się do sklepu z wyposażeniem kuchennym, wybrać nóż i gotowe, prawda? No właśnie nie do końca. Noże kuchenne mogą mieć różne zastosowania, a ceny poszczególnych modeli mogą się od siebie bardzo różnić. Czym zatem kierować się przy wyborze noży kuchennych, by dokonać najlepszego wyboru? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kupujesz noże kuchenne? W pierwszej kolejności określ swój budżet

Od czego zacząć poszukiwania noży do kuchni? Na starcie polecamy określić budżet, jaki planujesz i możesz przeznaczyć na zakup. Musisz bowiem mieć świadomość tego, że ceny tych akcesoriów kuchennych mogą być bardzo różne – w sieciówkach marketowych nóż szefa kuchni kupisz już za około 40 zł, z kolei nóż o takim samym zastosowaniu w ofercie renomowanego producenta może kosztować nawet około 200 zł.

Jeśli chodzi o budżet, wiele zależy od tego, czy potrzebujesz jednego, konkretnego noża, czy też szukasz całego zestawu:

  • jeżeli szukasz noża o konkretnym zastosowaniu, na zakup powinnaś przeznaczyć przynajmniej kilkadziesiąt złotych, przy czym raczej będzie to kwota bliższa 100 zł, niż, dajmy na to, 30;
  • naturalnie większym wydatkiem będzie kupno zestawu noży – na taki zakup należy zarezerwować przynajmniej 100 zł. Jest to jednak minimum – zestaw noży kuchennych często kosztuje 200-300 zł, a nawet więcej.

Jaki zestaw noży kuchennych potrzebujesz?

Jeśli planujesz zakup zestawu noży kuchennych, dobrze przemyśl, jakich konkretnych modeli potrzebujesz. Zestawy zazwyczaj są produkowane w dwóch wariantach: jednym, który obejmuje trzy noże, oraz drugim, w skład którego wchodzi aż pięć różnych akcesoriów. Podstawowy, trzyczęściowy komplet, obejmuje następujące noże:

  • nóż szefa kuchni – ten duży nóż, o zaokrąglonym ostrzu to absolutna podstawa w kuchni. Idealnie nadaje się do szatkowania, siekania czy porcjowania różnych składników;
  • nóż do chleba – charakterystyczny model z zębatym ostrzem przeznaczony jest do krojenia chleba, bułek i innego rodzaju pieczywa;
  • nóż do jarzyn – jest to niewielki nóż, zazwyczaj o ostrzu długości kilku centymetrów, który sprawdza się przy obieraniu warzyw i owoców.
  Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?

Większe bloki noży kuchennych mogą zawierać dodatkowo noże kuchenne lub jeden mniejszy nóż kuchenny oraz nóż Santoku. Jest to praktyczny nóż z szerokim ostrzem i wgłębieniami. Typowy dla kuchni azjatyckiej nóż jest wykorzystywany w różnych pracach kuchennych – często na przemian z nożem szefa kuchni.

Z czego powinien być wykonany nóż do warzyw, mięsa czy pieczywa?

Jeżeli masz określony budżet i wiesz, czego szukasz, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane są noże kuchenne. Generalnie noże produkowane są ze stali nierdzewnej, jednak nie każda stal nierdzewna jest równie wytrzymała. Producenci noży wysokiej jakości zwykle podają konkretny rodzaj, którego użyli do stworzenia danego narzędzia.

Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że wielu producentów oferuje noże wykonane w całości ze stali, ale także modele z drewnianą rękojeścią. Niektóre osoby utrzymują, że drewno lepiej, pewniej leży im w ręce. Warto też zauważyć, że noże „drewniane” prezentują się bardziej klasycznie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w kuchniach o tradycyjnym wystroju.

Szukasz uniwersalnego noża? Wybierz nóż szefa kuchni

Jeżeli nie chcesz kupować całego zestawu, a szukasz jedynie noża uniwersalnego, z pewnością najlepszym wyborem będzie nóż szefa kuchni, który doskonale sprawdzi się zarówno jako nóż do warzyw, jak i do mięsa. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to akcesorium, które będzie całkowitą odpowiedzią na Twoje potrzeby w kuchni – obieranie warzyw tak dużym narzędziem będzie po prostu trudniejsze.

Noże Gerlach – funkcjonalność i elegancja

Jeżeli szukasz wytrzymałych noży, które cechują się zarówno funkcjonalnością, jak i eleganckim designem, polecamy zapoznać się z ofertami uznanych producentów, takich jak Gerlach. Jest to polskie przedsiębiorstwo o ponad 260-letniej tradycji, którego nazwa jest swoistym „znakiem jakości”. Noże Gerlach znajdziesz na stronie Gerlach.pl.

  Bożonarodzeniowe zwyczaje Polaków