Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Domowe sposoby

Lodówka, jako miejsce przechowywania żywności, stanowi ważny element wyposażenia kuchni. Jego czystość powinna być dla nas równie ważna, jak własna higiena osobista. W niej trzymamy, nieraz przez długi okres czasu,  produkty żywnościowe, które potem spożywamy. W brudnej lodówce nieczystości, rozwijające się drobnoustroje oraz pleśnie mogą osadzać się na naszym jedzeniu, a przy okazji nieprzyjemny aromat wnika w potrawy.

Jak często myć lodówkę ? Wszystko zależy od jej stanu higienicznego. Warto o nią dbać na co dzień i na bieżąco usuwać resztki jedzenia lub zabrudzenia powstałe np. z rozlanego mleka itp. A 2-3 razy w roku dokonać gruntownego czyszczenia lodówki.

Mycie lodówki  krok po kroku

Przed rozpoczęciem konserwacji należy podjąć następujące kroki:

  1. Odłączyć lodówkę od prądu
  2. Wyjmij z lodówki produkty żywnościowe oraz inne rzeczy, które tam aktualnie się znajdują. Na ogół w naszej lodówce mamy wiele rzeczy, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że tam są.  Dlatego przy tej okazji warto zrobić segregację i przeterminowane  lub niepotrzebne produkty wyrzucić.
  3. Po opróżnieniu lodówki wyjmujemy wszystkie jej części ruchome, czyli półki i szuflady. Pozostawiamy otwarte drzwi lodówki. Ruchome części lodówki myjemy osobno wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.
  4. Mycie głównej komory zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi.
  5. Myjemy części zewnętrzne, pamiętając o gumowych uszczelkach przy drzwiach
  6. Po skończeniu konserwacji lodówki, pozostawiamy urządzenie otwarte na około 30-60 minut, aby wnętrze przeschło.
  7. Po zakończeniu wszystkich procesów związanych z czyszczeniem lodówki, możemy z powrotem włożyć wszystkie produkty żywnościowe.

Czym myć lodówkę we wnętrzu?

Do mycia lodówki wewnątrz możemy zastosować środki, które mamy zawsze pod ręką w kuchni, czyli ocet, cytrynę, czy sodę oczyszczoną. Są to stare, a zarazem ekologiczne preparaty, które nie zaszkodzą naszej lodówce, ani nie wpłyną na jakość przechowywanej w niej żywności.

Do mycia lodówki możemy również wykorzystać dostępne detergenty chemiczne. Wybierając odpowiedni środek czyszczący, należy zwrócić uwagę na:

  • czy dany produkt nie wchodzi w reakcję z żywnością. Niektóre środki chemiczne do czyszczenia w kuchni, niekoniecznie są zalecane do czyszczenia powierzchni, które mają kontakt z produktami spożywczymi. Takimi preparatami są m.in. środki do czyszczenia powierzchni inox (stal nierdzewna). Ponadto zawarte w nich związki mogą być szkodliwe dla zdrowia, a przy okazji rysować  i odbarwiać powierzchnie.
  • czy usuwać nieświeże zapachy, które niestety są zmorą lodówek;
  • czy usuwa szron i zaschnięte zabrudzenia. Na rynku pojawiały się również środki ze specjalnymi aplikatorami, które pozwalają dostać się w miejsca trudno dostępne we wnętrzu naszej lodówki;
  • czy dezynfekuje. Dezynfekcja lodówki jest szczególnie ważna, bo tam przecież przechowujemy żywność, którą później jemy. Dlatego jeżeli nasz środek  nie spełnia funkcji dezynfekującej, to po myciu lodówki, należy przetrzeć ja wodą z octem.

Mycie lodówki octem

Ocet ma właściwości myjące, a zarazem dezynfekujące, a dezynfekcja lodówki jest szczególnie ważna, gdy mówimy o żywności. Usuwa nie tylko wirusy i bakterie, ale też wszelkiego rodzaju patogeny chorobotwórcze i pleśnie.  Z tego też względu doskonale nadaje się do mycia lodówki.

Jako środek naturalny, zupełnie jest bezpieczny dla naszego zdrowia i produktów żywnościowych, przechowywanych w lodówce. Po zakończeniu czyszczenia lodówki warto przeprowadzić dezynfekcję octem.  W tym celu wykonaj roztwór 3 szklanki wody i 1 szklanka octu i tą miksturą przetrzyj za pomocą szmatki wszystkie ściany, półki i szuflady w lodówce.

Mycie lodówki wodą z octem

Tutaj są dwie szkoły. Jedna mówi, że do miski wody dodaj 3 łyżki octu. Druga zaś wymieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1. Jeżeli lodówka dawno już nie była myta, a zapach i  jej wygląd wręcz wymaga użycia czegoś mocniejszego, rozcieńczenie pół na pół wodą z octem, będzie idealnym rozwiązaniem.

Przy mniejszych zabrudzeniach, wystarczy woda z domieszką octu. Do mycia lodówki wodą z octem używamy miękkiej ściereczki lub gąbki. Wnętrze lodówki wykonane jest z tworzywa sztuczne,  podatnego na zarysowania. Do trudno dostępnych miejsc, możesz użyć patyczków kosmetycznych do uszu.

Mycie lodówki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona podobnie jak ocet, jest naturalnym produktem, wykorzystywanym do czyszczenia i dezynfekcji lodówki. Tym bardziej że ten preparat doskonale nadaje się do usuwania uporczywych plam. Jeżeli chodzi recepturę na miksturę z udziałem sody do mycia lodówki, to mamy dwie szkoły.

Pierwsza dedykowana jest do samego mycia, gdzie mamy do czynienia ze średnim zabrudzeniem lodówki. Wykonujemy roztwór: W szklance letniej wody rozcieńczamy 3 łyżki sody i tym roztworem myjemy lodówkę. Pozostawiamy lodówkę na 10 minut i wycieramy do sucha.

Druga polecana jest do plam ciężko schodzących. W tym wypadku stosujemy roztwór wody z sodą w postaci pasty, którą nakładamy na silne zabrudzenia i pozostawiamy na ok. 10 minut. Po tym czasie wycieramy zabrudzenia wraz z sodą.

Czym myć lodówkę na zewnątrz?

Czyszczenie lodówki nie powinno kończyć się tylko na myciu samego wnętrza i jej ruchomych części. Istotną sprawą jest również czyszczenie jej na zewnątrz. Lodówka stoi w kuchni, gdzie opary z tłuszczu, wilgoci i innych substancji osadzają się na jej powierzchni. Co z czasem odbija się na jej wyglądzie zewnętrznym, szczególnie to widać przy białych lodówkach, gdzie po kilku latach biała politura, staje się żółta.

Należy przy tym podkreślić, że dziś lodówka, to już nie jest politurowany na biało eksponat w naszej kuchni, ale też element dekoracyjny. Mamy lodówki lakierowane  na czarno, czerwono, inox lub inne.  Dlatego warto zadbać o jej wygląd zewnętrzny.

W tym celu warto sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące np. do powierzchni ze stali nierdzewnej (inox) lub lakierowanych AGD. Na rynku możemy spotkać chusteczki czyszczące, dedykowane do usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń,  drobnoustrojów i patogenów chorobotwórczych. Przy okazji pielęgnują powierzchnię naszej lodówki.

Preparat ten można również wykorzystać do pielęgnacji zewnętrznych powierzchni innych urządzeń AGD w naszej kuchni.

Jak zlikwidować przykry zapach w naszej lodówce?

Do likwidacji przykrych zapachów w lodówce mamy kilka sprawdzonych sposobów. Do nich należą:

  • proszek do pieczenia. Do lodówki wstawiamy spodek z odrobiną proszku do pieczenia. Proszek należy zmieniać co 2 tygodnie
  • świeżo mielona kawa. W lodówce umieść miseczkę ze świeżo zmieloną kawą. Przy tym należy regularnie ja wymieniać, ponieważ szybko wietrzeje.
  • jabłko z goździkami. Niewiele osób wie, że jabłko w akompaniamencie goździków to doskonały pochłaniacz zapachów. Wystarczy przekroić pół jabłka, powbijać do niego kilka goździków i umieścić w lodówce. Należy przy tym pamiętać, że taki pochłaniacz szybko się psuje.
  • skórki od cytryny. Cytryna pochłania wszelkie zapachy i jest naturalnym odświeżaczem. Zatem po umyciu lodówki, warto do nie włożyć skórki od cytryny, które nadadzą świeżości wnętrzu naszej lodówki, a przy okazji zneutralizują przykry zapach octu.
Podziel się swoją opinią