Czy masz plan awaryjny w przypadku klęski żywiołowej? Poradnik postępowania w sytuacjach kryzysowych - jak zabezpieczyć swoją posiadłośćprzed takimi sytuacjami?

W Polsce ekstremalne zjawiska pogodowe jeszcze do niedawna były rzadkością, jednak obecnie mają miejsce coraz częściej. Właściciele domów powinni zastanowić się, jak zabezpieczyć swoją posiadłość przed klęską żywiołową, która sieje niemałe spustoszenie. Oto krótki poradnik dla tych, którzy dopiero budują dom oraz tych, którzy już w nim zamieszkują.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę, budując dom?

W kontekście ochrony przed klęską żywiołową najwięcej możemy zrobić jeszcze zanim postawimy dom na działce. Przede wszystkim wybierzmy odpowiednie miejsce do budowy - jeśli decydujemy się na teren zalewowy, to możemy być pewni, że prędzej czy później przyjdzie nam walczyć z większą wodą. Bardzo istotny jest również dobór materiałów. Powinny być one wodoodporne, unikajmy natomiast materiałów łatwopalnych. Wysokiej jakości materiały będą oczywiście droższe, ale pamiętajmy, że ich zakup to inwestycja na długie lata. Jeśli nie mamy wyboru i musimy postawić nieruchomość na niesprzyjającym podłożu, wybudujmy wokół niej przynajmniej niewielkich rozmiarów wał. Pozwoli on ochronić się przed naporem wody. Budując dom, wybierzmy takie elementy, jak szczelne drzwi czy okna, nie zapomnijmy również o piorunochronie. Jeśli to tylko możliwe, podnieśmy próg wejścia do domu oraz garażu.

Klęska żywiołowa - jak postępować?

Jak zachować się w przypadku klęski żywiołowej? Wiele zależy od tego, z jakim właściwie żywiołem mamy do czynienia. Najczęściej dochodzi do zalania domu, jednak możemy również mieć do czynienia z pożarem. W przypadku zalania bardzo istotne będzie wyniesienie rzeczy wartościowych na wyższe piętra - tam woda dotrze najpóźniej. Zabezpieczmy w szczególności różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego, o ile oczywiście czas na to pozwala. Pamiętajmy o zawiadomieniu odpowiednich służb, które przybędą nam z pomocą - nie czekajmy do ostatniej chwili, gdyż w przypadku klęski o większych rozmiarach służby mogą mieć problem z dotarciem na miejsce. Inaczej natomiast postępujemy w przypadku pożaru. Tutaj najważniejsze staje się ratowanie życia domowników oraz własnego. Postarajmy się opuścić pomieszczenie, a następnie zadzwońmy po straż pożarną. Możemy oczywiście zabezpieczyć ważniejsze rzeczy, takie jak dokumenty czy pieniądze, ale w pierwszej kolejności zawsze skupiamy się na ratowaniu siebie i bliskich. Ogień to potężny żywioł, który rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Możemy nieco spowolnić ten proces, jeśli nie trzymamy w domu żadnych łatwopalnych materiałów. Niektórzy próbują gasić pożar na własną rękę, ale czasami jest to zwyczajnie niemożliwe - zawsze więc słuchajmy rad dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

  Płytki prototypowe – jakie są ich rodzaje?

Jak poradzić sobie ze skutkami klęski żywiołowej?

Ze skutkami klęski żywiołowej najczęściej borykamy się wiele lat. Nawet pozornie niewielkie zalanie powoduje konieczność osuszenia pomieszczeń, wymiany drzwi i podłóg, zakupu nowych mebli. Walka okazuje się więc nie tylko trudna, ale i kosztowna. Posiadając ubezpieczenie domu na wypadek klęski żywiołowej, zdecydowanie łatwiej będzie sobie poradzić. Pamiętajmy jednak, że szkodę należy zgłosić w pierwszym możliwym terminie, gdy tylko stan nieruchomości pozwala na ocenę skali zniszczeń. Warto wziąć pod uwagę, że jako właściciele nieruchomości mamy obowiązek odpowiednio ją zabezpieczyć. Słuchajmy uważnie alertów pogodowych - jeśli w naszej okolicy zapowiadają duże opady, konieczne może być zaopatrzenie się w baseno-podobne zapory wodne. Nie są one co prawda szeroko dostępne, ale doskonale sprawdzają się przy naporze dużej wody. Dużym wyzwaniem może okazać się również walka z wiatrem. Silne porywy mogą być niebezpieczne dla naszej nieruchomości, dlatego przede wszystkim zabezpieczmy wszystko, co znajduje się w obrębie działki.

SSUCv3H4sIAAAAAAAACpyRwW7DIAyG75P2DhHnRqLLkrR7lWoHx5AGlUIFpNNU9d1nIFScd8Of7d/+zeP9rWnYBF4h+2oeMaJYab364CAoawjz3cadNEK6mtxdN/AaSKGCdQp0DScIuBi4SoJm1TriZ0oyHyCsXvo4fUMIQZ5JI8OXRF7xlOOmJFKSOijF2K5ifp0SKyiL/6szP76LGzhLg79p4cqIk1pCNnLKpezyE6S71tZgFcpWru4WQceCrlK6OYXKnKs2G5Z09tKGdjXBxRVemzNt7Q0mHU88k6YsfAHvqVwUXg1C+mR7reYYG5KBTZUJ+okY7ruO8+ORf/T7gQ+c9+NWkH9vUaST1ilCFONFidq6ihuwsUc8DH3fToKP7ecIvAU5zO0wzgdECTOORzr88w8AAP//AwAn0rqLmAIAAA==

Krzesła ogrodowe, zabawki dziecięce, sprzęty do prac ogrodniczych i inne akcesoria najlepiej schować do piwnicy lub garażu. Stanowią one poważne zagrożenie także dla osób przemieszczających się po podwórku. Jeśli w ogródku posadziliśmy drzewa lub krzewy, sprawdźmy, czy są odpowiednio osadzone. W walce z żywiołem, jakim jest wiatr, zadbajmy przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Obecnie domy budowane są w taki sposób, że trudno mówić o większych zniszczeniach wywołanych wichurami. Niemniej jednak, jeśli stan techniczny naszej nieruchomości pozostawia wiele do życzenia, warto rozważyć remont. Odpowiednie materiały i techniki pozwalają w jeszcze lepszy sposób zabezpieczyć dom przed skutkami burzy, ulewy czy nawet huraganu. Choć takie zjawiska pogodowe nie występują często, ich skutki są naprawdę poważne.