Czujniki czadu – jaki wybrać?

Czujniki czadu (inaczej nazywane również czujnikami tlenku węgla) to niewielkie urządzenia, jednak w wielu przypadkach mogą uratować nasze życie. Chronią nas przed zatruciem tym bezwonnym oraz bezbarwnym gazem, dlatego warto rozważyć ich montaż nie tylko w naszych domach, ale także wielu innych miejscach, gdzie znajdują się piece na paliwa stałe. Decyzja o ich zakupie to przede wszystkim inwestycja w nasze bezpieczeństwo, ponieważ każdego roku (głównie w sezonie grzewczym) zatrucie czadem okazuje się bardzo poważnym problemem, które niesie katastrofalne konsekwencje. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie czujniki czadu warto wybrać, na co koniecznie zwrócić wcześniej uwagę, a także – jakie są kluczowe zalety wspomnianych urządzeń.

Czujniki czadu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając odpowiednie czujniki czadu, wcześniej warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Pomoże nam to możliwie najlepiej dopasować urządzenie do specyfiki danego miejsca, a tym samym – zapewnić nam najwyższy stopień ochrony. Przede wszystkim pod uwagę musimy wziąć rodzaj zasilania. Urządzenia na baterie są bardzo wygodne, ponieważ można zamontować je w dowolnym miejscu, a ich działanie nie jest uzależnione od dostępu do sieci elektrycznej. 

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest czułość urządzenia. Dobry detektor czadu powinien być w stanie wykryć nawet niewielkie stężenie tlenku węgla, najczęściej od poziomu 50 ppm (czyli parts per milion – cząstki na milion, gdyż tak wyrażane jest stężenie tego gazu). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dopuszczalne stężenie, dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia, wynosi 30 ppm.

Nie możemy też zapominać o tym, że czujniki tlenku węgla powinny nas poinformować o przekroczeniu stężenia czadu w taki sposób, aby był on dla nas jednoznaczny. Warto zainwestować w rozwiązania, które łączą sygnalizację akustyczną z optyczną, dla jeszcze większego wzmocnienia informacji o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia. 

Wybierając czujniki czadu, nie można też zapominać o żywotności sensora. Większość detektorów działa nawet do 10 lat.

Kluczowe zalety czujników czadu

Czujniki czadu odgrywają kluczową rolę w ochronie naszego życia oraz zdrowia. Należy raz jeszcze podkreślić, że tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i toksycznym gazem, dlatego wczesne wykrycie jego stężenia w pomieszczeniu może zapobiec tragedii. Wspomniane urządzenia są bardzo łatwe w montażu oraz obsłudze, co czyni je doskonałym rozwiązaniem w każdym gospodarstwie domowym, w którym montowane są piece na paliwa stałe. 

Bardzo dużą zaletą czujników czadu jest także ich niska cena. To niewielkie wydatek w porównaniu z tym, jak duże poczucie bezpieczeństwa (głównie w okresie grzewczym) oferują nam te urządzenia. Czujniki tlenku węgla zasilane na baterie pozwalają na ich bezproblemowy montaż w niemal każdym miejscu. Nie wymaga on przeprowadzania skomplikowanych prac remontowych, które mogą zaburzać estetykę pomieszczenia. 

Dlaczego warto zamontować czujniki czadu?

Montaż czujnika czadu to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich. Zatrucie tlenkiem węgla jest często skutkiem wadliwego działania urządzeń grzewczych, takich jak piecyki gazowe, kotły czy kominki. Instalacja czujnika w odpowiednim miejscu pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zatrucia, przez szybkie wykrycie zbyt wysokiego stężenia CO.

W środowisku pracy, gdzie używa się urządzeń spalających paliwa, detektory są wręcz niezbędne do ochrony zdrowia pracowników. Każdego roku tlenek węgla jest przyczyną wielu tragicznych wypadków, dlatego czujnik czadu to niewielki koszt w porównaniu do wartości, jaką jest ludzkie życie i zdrowie. 

Podziel się swoją opinią