Projekt kuchni dla seniora powinien być przygotowany z wielką uwagą i dokładnością. W przestrzeni przeznaczonej dla starszej osoby nie ma miejsca na przypadki – w grę wchodzi przecież bezpieczeństwo. Przemyślane aranżowanie powinno rozpocząć się od największych ogółów, jak pozostawienie odpowiednio dużego kawałka wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się, po najmniejsze detale – np. uchwyty szafek lub szuflad.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bezpieczna kuchnia dla seniora to taka, w której jest miejsce na swobodne poruszanie się. Nieskrępowany dostęp do każdej części pomieszczenia, bez zbędnych luźno stojących elementów, to kluczowy element projektowania. Jeśli metraż nie pozwala na takie rozwiązanie, warto pomyśleć o optymalizacji przestrzeni wewnątrz szafek. W kuchni dzieje się wiele, zarówno od święta, jak i na co dzień. Ryzyko poślizgnięcia się na mokrej podłodze jest duże. Dobrze jest pomyśleć o tym już przy planowaniu pomieszczenia. Projekt kuchni warto rozpocząć właśnie od tego elementu. Starsza osoba nierzadko ze względu na utrudnioną możliwość poruszania się jest bardziej niż inni podatna na potknięcia i upadki. Kuchnia dla seniora powinna zawierać uchwyty w strategicznych miejscach, które gwarantują możliwość podtrzymania się i złapania stabilności w kryzysowych momentach. To prosty i łatwy w wykonaniu zabieg, który może znacznie ułatwić poruszanie się po pomieszczeniu.
Mając na uwadze wiek użytkownika kuchni, należy podczas planowania aranżacji przeanalizować czynniki generujące potencjalne niebezpieczeństwo. Niejednokrotnie nawet młodszym amatorom wypieków zdarza się zapomnieć o wyłączaniu piekarnika po wyjęciu z niego doskonale pachnącego ciasta lub o zupie pozostawionej na gazie. W starszym wieku ryzyko takiego zdarzenia wzrasta. Najlepiejpo prostu temu zapobiegać. Dobrze więc, aby projekt kuchni uwzględniał obecność sprzętów minimalizujących zagrożenie np. pożaru. Trafionym rozwiązaniem będzie np. płyta indukcyjna – wyłączy się lub da znać charakterystycznym sygnałem ostrzegającym, gdy coś wyleje się na jej powierzchnię. Dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu – ułatwi prace związane ze sprzątaniem, nie wymaga wysiłku i konieczności zdejmowania poszczególnych części, aby dostać się do zabrudzeń.
Łatwe budowanie komfortu
Drobne zabiegi aranżacyjne są w stanie znacznie wpłynąć na wygodę użytkowania przestrzeni przez seniora. Projektowanie kuchni dla osób starszych, nierzadko borykających się z problemami z poruszaniem się i, powinno obejmować ułatwienie wykonywania najmniejszych nawet codziennych czynności. Przykładowo najważniejsze rzeczy, które są wyjmowane z szuflad i do nich i wkładane przy przyrządzaniu posiłku, powinny znajdować się w łatwo wysuwalnych modułach bez konieczności schylania się lub sięgania daleko. Przy planowaniu rozmieszczenia stołu i przestrzeni pomiędzy lodówką, piekarnikiem oraz zlewem – dużym ułatwieniem będzie umożliwienie seniorowi wykonywania pracy na siedząco. Jeśli z kuchni będzie korzystała osoba poruszająca się na wózku – przydać się może regulowana wysokość blatów.
Projekt kuchni powinien obejmować także oświetlenie. To element, który często jest pomijany lub o którym po prostu się zapomina. Zaplanowanie źródeł światła i dobrej widoczności w każdym zakątku kuchni jest bardzo ważne. Minimalizuje ryzyko wypadków w kuchni. Możliwości jest wiele, od lampy na suficie, przez lampę nad stołem, po światełka ledowe nad blatem. Każda z tych opcji jest łatwa w montażu, dostępna do realizacji niezależnie od wielkości pomieszczenia, do tego efektowna i doskonale dopełnia całościowy projekt kuchni.
Funkcjonalność w każdym calu
Ergonomia w kuchni dla seniora ma szczególne znaczenie. Tu wszystko musi mieć swoje miejsce i liczą się nawet drobne różnice. Już na poziomie koncepcji należy myśleć o dogodnym usytuowaniu np. piekarnika. Na umieszczenie go na poziomie takim, które nie wymaga schylania, pozwala zabudowa kuchenna. Podobnie będzie z dostępem do szafek – nie sprawdzą się te zawieszone wysoko nad głową, ponieważ będą utrudniały swobodne korzystanie z umieszczonych w nich sprzętów. Jeśli wielkość pomieszczenia wymaga takiego rozwiązania, dostęp do szafek mogą ułatwić specjalne podnośniki.
Jeśli mowa o sprzętach kuchennych, projekt kuchni powinien zakładać pojemne szafki, np. rogowe, które mieszczą znacznie więcej niż typowa wąska szuflada pod standardowym piekarnikiem. Głębokie szafki lub szuflady podblatowe doskonale sprawdzą się do przechowywania wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy seniora. Jeśli przestrzeń pozwala na zamianę standardowych, otwieranych szafek na rzecz szuflad lub wysuwanych modułów, warto pójść w tę stronę. Wspomagane, łatwo wysuwalne szuflady bez użycia siły to wielkie ułatwienie dla starszych użytkowników kuchni.
Technologiczne rozwiązania w kuchni
Technologia w kuchni z założenia ma być przyjacielem i służyć użytkownikowi. Czy jednak każdemu? Nie warto silić się na nowości technologiczne, które będą trudne w zrozumieniu i niezbyt przydatne w codziennym życiu seniora. Młode pokolenie z łatwością odnajduje się w wysoko zaawansowanych opcjach narzędzi kuchennych, starsi natomiast stawiają na bezproblemowość i łatwość w użytkowaniu. Warto zastanowić się, czy na pewno piekarnik z kilkudziesięcioma funkcjami zda egzamin w kuchni starszej osoby. W tym przypadku w prostocie siła, ale wcale nie oznacza to rezygnacji z nowoczesności. Ta idzie w parze z bezpieczeństwem i nie musi być trudna w obsłudze. Jeśli myślimy o seniorach, warto, aby projekt kuchni obejmował wykorzystanie sprzętów z kilkoma guzikami, które są intuicyjne w obsłudze, wyraźne, dobrze widoczne i pełniące najważniejsze funkcje.
Projekt kuchni dla seniora nie musi stanowić trudności ani kojarzyć się z rezygnacją z nowoczesności. Podeszły wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak współczesne planowanie kuchni i mnogość rozwiązań na rynku są na wysokim poziomie. Dzięki temu proces jest szybki i łatwy do realizacji.