Cieknący kran to jedna z usterek, która nie tak rzadko może nam się przydarzyć w domu. Przy okazji nie należy tego faktu bagatelizować, ponieważ kapiący kran może nas narazić na większe rachunki za wodę. Przez tzw. nieszczelności może nam uciec nawet 10 litrów wody na dobę. Dlatego gdy widzimy, że woda leci delikatnym strumykiem z naszego urządzenia sanitarnego, to warto wziąć się do roboty i ustalić przyczynę takiego przecieku.
Dlaczego woda kapie z kranu?
Na ogół kapiąca woda z kranu wypływa z elementów ruchomych, które tak naprawdę łatwo jest wymienić. Najczęściej one się zużywają podczas codziennej eksploatacji i po jakimś czasie przestają być szczelne. Gdy kran cieknie po zakręceniu, to często przyczyną może być wylewka, sworznie pokrętła oraz głowice lub dławica.
Gdy problem pojawi się w momencie kiedy kurek jest odkręcony, to często powodem jest uszczelka. Natomiast gdy kran cieknie po zakręceniu, to trzeba sięgnąć głębiej, bo aż do uszczelki głowicy. Nierównomierny strumień lub woda się rozchlapuje, w tym wypadku powodem jest perlator. Ten element może się uszkodzić lub zapowietrzyć.
Na początku należy zlokalizować źródło awarii kranu, aby wiedzieć, co robić dalej i jak przygotować się do naprawy. Jeżeli wiele usterek w domu naprawiasz sam, to nie powinno być dla ciebie to problemem. W tym artykule dowiesz się jak naprawić cieknący kran, w zależności od jego przyczyny.
Jak zacząć naprawę cieknącego kranu?
Kiedy już ustaliliśmy przyczynę wycieku, to pierwszą czynnością jest odcięcie wody. W razie demontażu uszkodzonej części możemy zalać kuchnię lub łazienkę. Następnie przygotowujemy miskę i klucze do odkręcania właściwych elementów kranu. Miskę podstawiamy na podłodze lub pod syfonem, w miejscu usytuowania urządzenia sanitarnego.
Jakie narzędzia będą potrzebne do naprawy kranu?
Naprawa baterii umywalkowej wymaga zaopatrzenia się w następujące klucze:
- Klucz płaski – ten klucz będzie nam potrzebny do wymiany uszczelki, gdy przyczyną wycieku jest uszczelka przy wylewce. W tym wypadku należy odkręcić śrubę i sprawdzić elementy uszczelki. Ten klucz posłuży nam do ponownego przykręcenia wylewki mocno i solidnie, ale nie zasilnie, aby przy następnej wymianie nie było problemów z jej odkręceniem. Klucze płaskie są w różnych wymiarach, warto posiadać ich cały zestaw.
- Klucz nastawny – ten klucz również przyda się przy wymianie uszczelki. Klucz nastawny pozwala na regulację rozstawu szczęk. Dzięki temu będziemy mogli odkręcić śrubę mocującą uszczelkę kranu oraz nakrętkę mocującą uszczelkę w głowicy.
- Klucz imbusowy – ten klucz przyda się do wymiany uszczelki na głowicy lub całej głowicy. Używa się go również przy demontażu dźwigni i kurków. Pod zaślepką uchwytu kranu jest umieszczona śruba wewnętrzna, którą odkręcamy kluczem imbusowym.
Wymiana uszczelki w cieknącym kranie
Wymiana uszczelki w baterii jest najczęstszym powodem cieknącego kranu. W tym wypadku odkręcamy korpus kranu i zdejmujemy zawór. Pod nim jest nakrętka, utrzymująca uszczelkę. Trzeba ją odkręcić i wymienić uszkodzoną uszczelkę. Nakrętkę należy dość mocno się przykręcić i zamontować pozostałe elementy.
Jak naprawić głowicę?
Do głowicy potrzebujemy klucz nastawny i prosty. Demontujemy uchwyt baterii, pod nią jest lekko dokręcona rozeta, można ją odkręcić ręką. W ten sposób mamy dostęp do nakrętki podtrzymującej głowicę. Zanim odkręcimy nakrętkę, sprawdźmy, czy jest ona dokręcona.
Często może się zdarzyć, że powodem wycieku wody jest niedokręcona nakrętka głowicy. Jeżeli jednak nie, to należy ją odkręcić i wymienić głowicę kranu. Wybieramy części zamienne od producenta, od którego zakupiliśmy kran. W ten sposób mamy pewność, że wszystko będzie pasowało ze sobą. Po skręceniu kranu sprawdzamy, czy awaria została usunięta.
Jak naprawić cieknący kran przy wylewce?
Ruchoma wylewka może być również powodem kapiącego kranu. Gdy mamy do czynienia z nieszczelną wylewką, to praca nasza będzie dość prosta. Cieknąca wylewka szybko rzuca się w oczy. W tym wypadku odkręcamy śrubę mocującą wylewkę, wymienimy pierścienie bądź uszczelki i dokręcamy wylewkę z powrotem. Stopień dokręcenia należy wyregulować, aby wylewka swobodnie poruszała się na boki.
Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?
W tym wypadku należy zdemontować uchwyt baterii, tam na ogół znajduje się problem. Pozbywamy się czerwono- niebieskiej zaślepki i odkręcamy śrubę wewnętrzną i demontujemy uchwyt oraz pierścień. Zanim zdemontujemy całość i dostaniemy się do głowicy, to należy sprawdzić nakrętkę podtrzymującą głowicę.
Czasami wystarczy tylko ją dokręcić, aby woda przestała ciec. Jeśli problem nie leży w nakrętce, to niestety, ale trzeba ją odkręcić i wymienić całą głowicę. Najlepiej na ten sam model, jaki był poprzednio. Często przy takich naprawach, gdy nie mamy modelu głowicy, trzeba wymienić cały kran na nowy.
Ile może potrwać naprawa kranu?
Wszystko zależy od rodzaju usterki i czasu jej wykrycia. Czasem problem może być złożony. Każda z czynności wymaga innego czasu naprawy kranu. Uszczelkę wymieniamy dość=
Co jeszcze warto wiedzieć?
Na rynku możemy spotkać głowice w rozmiarach 3/8 cala oraz ½ cala. Mamy dwie metody montowania pokrętła:
- męska- pokrętło nakręcane jest na głowicę
- żeńska- pokrętło jest dokręcane śrubką.
W sklepach mamy do wyboru dwa typy głowic:
- głowice suwakowe- posiadają duży skok podczas kręcenia
- ceramiczne- mały skok podczas kręcenia.