Budowa oczka wodnego - jak wykonać oczko wodne? Krok po kroku

Budowa oczka wodne jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Co prawda nie będzie to swego rodzaju staw kąpielowy, ale miejsce,  przy którym z przyjemnością będziesz spędzać czas wraz z rodziną. Podpowiemy ci jak wykonać  oczko wodne na działce.

Projekt oczka wodnego musi być dostosowany do wielkości ogrodu. Jeżeli mamy duży ogród możemy pozwolić sobie na duże oczko wodne na przykład o powierzchni około 25 m2. No ale małe oczka wodne o wielkościach ok. 10 m2 również potrafią przyciągać uwagę swoją niespotykaną urodą.

Z czego zrobić oczko wodne?

Pierwszym ważny elementem do oczka wodnego w ogrodzie jest wybór odpowiedniej folii, która posłuży nam, jako wkład zbiornika. Najlepsze w tym zakresie są folie PVC, tzw. basenowe. Folie te to trójwarstwowe polietylenowe materiały o grubości ok. 0,5 mm, które doskonale uszczelniają małe zbiorniki wodne. Zaletą tych materiałów jest ich odporność na mróz i środki chemiczne znajdujące się w wodzie, a także wytrzymałość i brak negatywnego wpływu na środowisko. Folie basenowe nie wydzielają szkodliwych substancji, a tym samym możemy spokojnie hodować ryby i rośliny w naszym mini stawie.

Pod folię PCV potrzebujemy zakupić jeszcze podkład, który zabezpieczy ją przed uszkodzeniem. W tym celu idealnie sprawdzi się geowłóknina.

Kolejnym ważnym elementem są urządzenia filtracyjne, które będą oczyszczały wodę w oczku. Aby dobrać wielkość urządzenia, należy policzyć pojemność stawu, czyli pomnożyć  jego długość, szerokość i wysokość, aby otrzymać wynik w metrach sześciennych. Na podstawie tych danych dobierzemy odpowiedni zestaw pompy, filtr i lampy UVC. Średnica węża doprowadzająca wodę do pompy,  powinna być na tyle duża, aby zminimalizowano straty wydajności na skutek tarcia.

  Jak dobrze dbać o ogród? 5 praktycznych rad

Jak zrobić oczko wodne w 5 krokach?

Oto pięć kroków do własnego oczka wodnego w ogrodzie

Krok 1. Wyznaczanie miejsca pod oczko wodne na działce

Budowę oczka wodnego rozpoczynamy od wybrania miejsce, gdzie ma być nasz akwen wodny. Warto przy tym pamiętać, aby tafla wodna w oczku nie powinna być przez cały dzień na słońcu. Nadmierne nagrzewanie wody, powoduje szybki rozrost glonów. Jeżeli jednak umiejscowimy nasz mały  staw pod koroną drzew, to musimy liczyć się z opadającymi liśćmi, które będą w wodzie się rozkładały.

Kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce, to wyznaczamy granice naszego stawu.

Krok 2. Wykop i ukształtowanie oczka wodnego w ogrodzie

Kolejny krok to wykopanie odpowiedniej wielkości niecki pod akwen. W zależności jak duże oczko wodne chcemy wykonać, takiej wielkości dół musimy uformować. Przy tej okazji można stworzyć tzw. półki wodne na różnych poziomach, na których później  będziemy sadzili rośliny. W ten sposób urozmaicimy nasz akwen wodny.

Krok 3. Przygotowanie podłoża

Zanim rozłożymy folię, musimy najpierw przygotować podłoże naszego zbiornika wodnego. To jest niezbędny element budowy oczka wodnego. Do tego celu stosujemy specjalny podkład pod folię, który zabezpieczy ją przed uszkodzeniem. Tym podkładem może być geowłóknina, agrowłóknina bądź wełna mineralna. Tego typu podkłady zabezpieczą folię przed przebiciem jej przez kamienie lub korzenie roślin.

Krok 4. Rozłożenie folii

Gdy podkład jest już umiejscowiony, to czas rozłożyć folię PVC. Rozkładamy ją od najniższego punktu oczka wodnego do góry. Folia powinna swobodnie leżeć w wykopanym zbiorniku, nie należy jej naciągać. Krawędzie folii możemy przykryć, układając na niej kamienie. W ten sposób ukształtujemy oczko wodne z kamieni na brzegu.

Krok 5. Wypełnianie zbiornika wodą i sadzenie roślin

Przygotowany tak zbiornik można już napełnić wodą. Następnie sadzimy w nim rośliny. Możemy w naszym oczku wodnym założyć hodowle rybek lub innych stworzeń wodnych np. żółwi.

  Kiedy i jak sadzić ziemniaki? Wskazówki i porady

Pomysł na oczko wodne

Elementy dekoracji stanowią integralną część oczka wodnego. Dlatego dobór ich jest niezwykle istotny. To, co na ogół mamy w oczku wodnym to kamienie, rośliny i rybki oraz inne zwierzęta.

Naturalnym i wdzięcznym materiałem na oczko wodne są kamienie. Oczko wodne z kamieni, które mogą być ułożone na jego obrzeżach, stanowiących zarówno naturalną  barierę jak i stabilizację, a także dekoracyjny wygląd całości. Kamienie można kupić, jako surowiec gotowy lub pozbierać w swoim otoczeniu, tym samym tworząc ciekawy element dekoracji.

Zwierzęta w oczku wodnym, to nie tylko rybki, ale też mogą być żółwie wodne, które idealnie przyjmą się w naszym klimacie. Jednak na zimę żółwie najlepiej przenieść do terrarium w domu. Ale wiosną, latem i jesienią świetnie sobie radzą w oczku wodnym. Złote rybki to element dość popularny w tego typu małych zbiornikach wodnych. Ważne, aby dobrać ilość zwierząt do powierzchni samego oczka wodnego w ogrodzie.

Rośliny wodne stanowią niezmienny element dekoracji w oczku wodnym. Mogą to być piękne lilie wodne, a także rośliny, które też kupujemy do domowych akwariów. Warto tutaj zainteresować się roślinami oczyszczającymi powierzchnie zbiornika i eliminują glony, które najszybciej rozwijające się w oczku wodnym. Naturalna filtracja zawsze jest wskazana. W tym wypadku z roślinami też nie należy przesadzać, a dobrać ich taką ilość i gatunki, aby doskonale się prezentowały i stworzyły wspólnie prawdziwy ekosystem w naszym małym zbiorniku wodnym.

Jak utrzymać czyste oczko wodne?

Oczko wodne jest swego rodzaju zbiornikiem sztucznym i trudno w nim zachować równowagę biologiczną, która by utrzymywała naszą wodę w czystości. Dlatego zainstalowanie urządzeń oczyszczających i napowietrzających wodę jest wręcz niezbędne. Głównym urządzeniem jest pompa filtracyjna  z podłączonym do niej skimmerem oraz filtr. Wielkość zastosowanej pompy zależy od pojemności zbiornika i tak zbiornik o pojemności 11 m3 wymaga pompy o wydajności 12000 litrów/h. Skimmer zaś zasysa wodę z powierzchni, zbierając wszystkie nieczystości w postaci pyłków, kurzów i liści pływających po powierzchni naszego zbiornika.

  Jak i kiedy przycinać stare drzewa owocowe?

Dlatego umieszczamy go tam, gdzie rosną rośliny najbardziej zaśmiecające nasz zbiornik. W oczkach wodnych instaluje się filtry ciśnieniowe o pojemności 17 l/h, które oczyszczają  wodę biologicznie i mechanicznie. Dodatkowo do oczka wodnego można wbudować lampę UV, która ogranicza rozwój glonów nitkowatych. Zatem posiadając komplet urządzeń do filtrowania wody, nie musimy się martwić o jego czystość.