Beton na strop - jaki wybrać? Różne rodzaje betonu na strop

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć przed rozpoczęciem budowy, jest wybór odpowiedniego systemu stropowego. Strop, jako integralna nośna część budynku będzie nam służył tyle, ile będzie stał budynek. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju stropu oraz materiału, z którego zostanie wykonany, jest niezwykle ważne.

Rodzaje stropów betonowych i ich zastosowanie

Stropy betonowe dzielimy na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się następujące typy stropów:

  • Strop gęstożebrowy na belkach częściowo prefabrykowanych- stosowany jest w budynkach o regularnych kształtach, o rozpiętości podpór do 7 m. Ten rodzaj stropu wymaga odpowiedniego wzmocnienia ciężkich ścian działowych, szczególnie gdy mają przebiegać równolegle do belek.
  • Płytowy monolityczny- układany jest w budynkach o nieregularnych kształtach i dużej rozpiętości podpór. Ten rodzaj stropu wymaga zbrojenia zaprojektowanego indywidualnie, zależnie od obciążeń oraz rozmiarów i sposobów podparcia.
  • Strop z płyt kanałowych- ten rodzaj stropów stosuje się w domach o prostych kształtach i rozpiętości podpór do 6 m. Strop płytowy nie wymaga od razu rozmieszczenia ścian działowych. Decyzję można podjąć w późniejszym czasie.
  • Strop drewniany- ten rodzaj stropów stosuje siew domach drewnianych. W domach murowanych można zastosować stropy drewniane na poddaszu, które nie jest częścią mieszkalną domu.

Jaki beton na strop?

Beton na strop i fundamenty musi się charakteryzować dużą wytrzymałością na ściskanie (min. 20 MPa). Na ogół na takie elementy konstrukcyjne stosuje się beton B20, czyli C16/20.

Obecnie głównym czynnikiem realizacji jest czas, a co za tym idzie wykorzystanie klasycznego betonu, często wydłuża wszelkiego rodzaju prace budowlane w czasie. Dlatego nowe technologie wychodzą naprzeciw potrzebom rynku budowlanego. Tam, gdzie czas ma znaczenie, można wykorzystać beton na strop o wysokim przyroście wytrzymałości w dość krótkim czasie. W sprzedaży możemy dostać beton szybko twardniejący, który już 4 godzinach od zabetonowania twardnieje. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy spore oszczędności w kosztach budowy.

  Remont domu w czasach inflacji. Jak go sfinansować, by nie stracić?

Jaki beton na strop monolityczny?

W domkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się strop monolityczny. Na ogół rodzaj betonu jest określony w projekcie. Na ogół projektant  daje swoje zalecenia, co do klasy wytrzymałości betonu. Zazwyczaj nie może on cechować się gorszymi wartościami wytrzymałościowymi niż C16/20. Dlatego ten rodzaj betonu jest najczęściej stosowany do budowy stropów monolitycznych, co nie znaczy, że nie możemy zastosować betonu o klasę lepszego.

Jaki beton na strop żelbetowy?

W projekcie określony jest rodzaj zbrojenia, dla prawidłowej pracy całego fundamentu stropowego. W tym wypadku warunkiem prawidłowego wykonania płyty stropowej żelbetowej jest zastosowanie właściwej  (zawartej w projekcie) konstrukcji zbrojenia, a także użycie odpowiednich szalunków i mieszanki betonowej. Przy konstrukcjach żelbetowych stosuje się beton samo zagęszczający. W ten sposób mamy pewność prawidłowego zagęszczenia mieszanki wokół zbrojenia, co jest podstawowym warunkiem prawidłowej pracy stropu żelbetonowego. Mieszanki samo zgęszczające mają tę zaletę, że eliminują powstawanie rys wokół prętów zbrojeniowych.

Jaki beton na strop Teriva?

Strop Teriva to rodzaj stropu żelbetonowego gęstożebrowanego. Wykonany jest z prefabrykatów belek kratownicowych, które rozkładane są pomiędzy ścianami budynku. Pomiędzy nimi układa się pustaki wypełniające i całość zalewa mieszanka betonową. Podobnie jak w przypadku poprzednika również tutaj beton powinien mieć wytrzymałość co najmniej 20 MPa. Zatem sprawdzi się zarówno C16/20, jak i nowoczesne mieszanki betonowe samo zagęszczające. Należy przy tym podkreślić, iż w stropach typu Teriva grubość warstwy betonowej może mieć od 3 do 5 cm, co oznacza, że są to stropy lekkie i na ogół stosowane tam, gdzie nie ma zbyt dużych obciążeń.