Aromaterapia - zadbaj o dobry nastrój w domu

Węch to jeden z niezwykle ważnych zmysłów, który pozwala nam cieszyć się bogactwem pięknych zapachów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że umiejętnie je wykorzystując możemy pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie i ogólny dobrostan. Tym właśnie zajmuje się aromaterapia. Polega ona nie tylko na specjalistycznych zabiegach, ale również wykorzystaniu wpływu olejków eterycznych w swoim domu. Sprawdźmy, jak można to zrobić.

Aromaterapia - co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest aromaterapia. Mówiąc najprościej, jest to  praktyka wykorzystująca naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, zwane również olejkami zapachowymi, do poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Głównym celem aromaterapii jest stworzenie równowagi między ciałem, umysłem i duszą poprzez wpływanie na zmysły za pomocą aromatów. Poszczególne olejki eteryczne mogą pobudzać, uspokajać, działać przeciwbólowo, sprzyjać relaksowi jak również pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Obecnie możemy korzystać z nich we własnym domu na wiele różnych sposobów. Wystarczy jedynie wyposażyć się w odpowiednie urządzenia do aromaterapii.

Jak stosować olejki eteryczne? Poznaj urządzenia do aromaterapii w domu

Oferta urządzeń, które pomogą nam otoczyć się przyjemnym zapachem mającym pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie jest bardzo szeroka. Są to akcesoria nie tylko proste w obsłudze i skuteczne w działaniu, ale również bardzo estetyczne. Ich ciekawy, nowoczesny design sprawia, że mogą pełnić także dekoracyjną rolę i nadawać charakter pomieszczeniom. Wśród najczęściej wykorzystywanych urządzeń wymienić możemy:

  • kominki: to niewielkie urządzenia, najczęściej wykonane z ceramiki, w których możemy wykorzystywać zarówno olejki eteryczne zmieszane z odrobiną wody, jak i woski zapachowe. Kominki mają prostą budowę: składają się z podstawki lub komory na olejki, oraz podstawy, w której umieszczamy świeczkę;
  • dyfuzory: to nowoczesne urządzenia, których rolą jest emitowanie cząstek zapachu zawartych w olejkach eterycznych. Obecnie najpopularniejszym ich rodzajem są dyfuzory ultradźwiękowe, które działają na zasadzie generowania ultradźwięków, które rozbijają mieszankę wody i olejków eterycznych na mikrokrople, tworząc mgiełkę, która uwalniana jest przez dyfuzor do powietrza.
  • nawilżacze powietrza: to urządzenia, których rolą jest przede wszystkim nawilżanie powietrza poprzez emitowanie pary wodnej. Mogą wykorzystywać energię cieplną (nawilżacze, które umieszcza się np. na kaloryferach), jak i elektryczną. Parująca woda z dodatkiem olejku skutecznie otuli nasz dom zapachem.
  • kamienie zapachowe: małe, porowate kamienie lub kawałki ceramiki, które absorbują olejki eteryczne, a następnie uwalniają ich zapach w sposób stopniowy, tworząc przyjemną atmosferę w pomieszczeniach.
  Styl nowoczesny - prostota, minimalizm i ponadczasowość w Twoim domu

Na jakie olejki eteryczne warto postawić w domowej aromaterapii?

Wybór olejków eterycznych, które możemy wykorzystać w aromaterapii jest naprawde szeroki. Wśród najczęściej stosowanych wymienić możemy między innymi olejek lawendowy, który doskonale redukuje stres i poprawia jakość snu. Kolejną ciekawą propozycją jest olejek cytrynowych, który działa pobudzająco i pomaga w poprawie nastroju oraz koncentracji. Z kolei mięta może pomóc nam ukoić ból głowy i skołatane nerwy. Każdy może znaleźć więc coś dla siebie.