Kurz i brud na ekranie naszego telewizora jest bardzo nieestetycznym widokiem. Przy tym trudno się go ot tak pozbyć. Dotyczy to szczególnie płaskich ekranów, które nie wiadomo czym czyścic, aby nie uszkodzić ich powierzchni i jak je dobrze wyczyścić, aby nie zostawić smug i rozmazanego brudu na ekranie LCD. Podpowiem ci jak skutecznie wyczyścić twój odbiornik TV, aby nie straszył smugami i plamami widocznymi na czarnym ekranie.
Dawniej szklane ekrany, co prawda nie dawały takiej jakości obrazu i koloru, ale zdecydowanie łatwiej było je utrzymać w czystości. Obecne matryce ciekłokrystaliczne rządzą się nieco innymi prawami i środki stosowane dawniej do czyszczenia tego typu ekranów, w przypadku nowoczesnych technologii mogą bardzo łatwo uszkodzić delikatną matrycę telewizora ciekłokrystalicznego. Zatem jak usuwać plamy z takich telewizorów?
Kilka praktycznych sposobów na czyszczenie telewizora ciekłokrystalicznego
Urządzenia elektroniczne myjemy specjalnymi środkami, przeznaczonymi do mycia ekranów ciekłokrystalicznych. No ale jak nie mamy takiego środka pod ręką, co możemy zrobić ? Otóż wystarczy ściereczka z miękkiej mikrofibry. Kupisz ją w salonach RTV lub u optyka. A oto praktyczne sposoby czyszczenia ekranu za pomocą ściereczki z mikrofibry.
Kurz i suchy brud możesz delikatnie przetrzeć szmatką. Do bardziej uporczywych plam zwilż szmatkę i bardzo delikatnie umyj nią ekran. Przy czyszczeniu ekranu telewizora wykonujemy delikatne i koliste ruchy, nie przyciskamy zbytnio ściereczki do ekranu.
Domowy preparat do ekranów
Domowy środek do ekranów możesz przygotować sam, W tym celu bierzesz wodę destylowaną i biały ocet. Mieszasz je ze sobą w proporcji 1:1. Ten roztwór poradzi sobie z kurzem i tłustymi plamami. Przy tym jest bezpieczny i nie uszkodzi ekranu TV.
Czyszczenie telewizora krok po kroku
Jak wyczyścić telewizor ciekłokrystaliczny, aby nie zaszkodziło to naszemu odbiornikowi TV:
- wyłącz telewizor i odłącz z kontaktu
- odczekaj, aż wystygnie ekran- musi być chłodny
- wybierz odpowiedni środek i materiał czyszczący i umyj go
- przed włączeniem telewizora upewnij się, że ekran jest zupełnie suchy.
Uwaga: Nigdy nie przecieraj i nie myj ekranu telewizora, kiedy jest on właśnie włączony!!!
Stosując się do tych wskazówek, masz pewność, że twój sprzęt będzie bezpieczny i nieuszkodzony. To, czego te urządzenia najbardziej nie lubią to wilgoci. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby sucha szmatka z mikrofibry. Niemniej jednak na trudne zabrudzenia musimy zastosować zwilżony materiał. Co prawda należy go używać nieco ostrożnie.
Jakie akcesoria przydadzą Ci się do czyszczenia telewizora?
Do czyszczenia telewizora będą nam potrzebne następujące akcesoria:
- miękką szmatka z mikrofibry
- płyn do mycia naczyń
- specjalny środek w aerozolu do mycia ekranów LCD. W sprzedaży możemy też dostać specjalne ściereczki nasączone płynem do mycia ekranów
- letnia woda
- woda destylowana
Powyższe rzeczy będą nam potrzebne, aby bezpiecznie umyć ekran monitora komputera lub telewizora.
Na co uważać przy czyszczeniu ekranów telewizora?
Usuwanie plam z delikatnej powłoki odbiornika ciekłokrystalicznego wymaga sporej ostrożności. Dla ochrony sprzętu przed zniszczeniem należy koniecznie wystrzegać się następujących praktyk:
- Do czyszczenia i polerowania matrycy telewizora nie używamy szorstkiej gąbki do naczyń, ręczników papierowych, higienicznych chusteczek oraz ostrych ścierek do kurzu. Te akcesoria mogą trwale porysować i zniszczyć ekran TV.
- Do czyszczenia ekranu telewizora używamy czyste ściereczki z mikrofibry, pozbawione okruchów i drobinek, które mogą uszkodzić delikatną matrycę naszego sprzętu lub przeczepić się do powierzchni ekranu. Zanim użyjesz takiej szmatki, upewnij się, czy nie jest ona przypadkiem brudna.
- Do usuwania zabrudzeń z ekranu nie używaj płynu do mycia szyb oraz preparatu do mebli lub podłóg. Te środki nie są dedykowane do ekranów LCD i mogą uszkodzić nasz sprzęt.
- Nie zdrapuj ostrym narzędziem lub paznokciem wyschniętych i trudno zmywalnych zabrudzeń na matrycy telewizora. Do tego celu użyj specjalnie przeznaczonych preparatów do mycia ekranów LCD.
- Do mycia i przemywania ekranów telewizorów nie stosuj amoniaku, alkoholu, acetonu, rozpuszczalnika oraz chlorku metylu.
- Podczas czyszczenia telewizora, uważaj, aby środek czyszczący nie dostał się pod ramkę. Aby uniknąć takiej sytuacji, nie pryskaj preparatem po powierzchni matrycy, a nanoś środek bezpośrednio na szmatkę i przecieraj plamy.
Dzięki zastosowaniu się do tych rad możesz znacznie przedłużyć żywotność twojego telewizora. Regularna pielęgnacja zaś utrzyma go w dobrej kondycji i czystości, co sprawia, że przyjemnie będzie się oglądało w nim telewizję.
Jak wyczyścić ekran telewizora plazmowego?
Nowoczesne telewizory o matrycach ciekłokrystalicznych, choć zaawansowane technologiczne, są bardzo delikatne, dlatego przy ich myciu, należy zachować wszelkie środki ostrożności w trakcie ich konserwacji. Dlatego usunięcie uporczywych zabrudzeń nie jest tak proste jak się mogłoby wydawać. Przy okazji im bardziej nowoczesna matryca telewizora, tym bardziej jest ona czuła. Dlatego w zależności od rodzaju matrycy, zastosujemy nieco inną technikę jej czyszczenia.
Jak wyczyścić telewizor LCD?
Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem na suche zabrudzenia tej matrycy jest zwykła sucha ściereczka z mikrofibry. Jeżeli nie masz pod ręką specjalnego środka do czyszczenia ekranów LCD, to możesz zwilżyć ściereczkę w roztworze letniej wody z odrobiną płynu do naczyń. Pamiętaj, aby szmatka była wilgotna, a nie mokra.
Jak wyczyścić telewizor LED?
Podobnie jak telewizor LCD, również seria LED lubi czyszczenie głównie na sucho ściereczką z mikrofibry. Przy większych zabrudzeniach możemy użyć odrobiny płynu do naczyń. Niemniej jednak w skład zestawu do czyszczenia matryc LCD wchodzi miękka ściereczka oraz specjalny preparat w aerozolu. Tego typu środki, dedykowane do matryc LCD i LED, skutecznie usuwają brud, plamy i odciski palców. Przy tym pielęgnują matrycę i mają właściwości antyseptyczne, czyli chronią przed ponownym osadzaniem się kurzu na matrycy odbiornika TV.
Jak wyczyścić ekran telewizora OLED?
Telewizory OLED są obecnie bardzo popularnymi i cenionymi odbiornikami telewizyjnymi. Oferują rewolucyjną jakość obrazu, znakomity kontrast oraz wiele innych rozwiązań technologicznych, sprawiających, ze oglądanie telewizji, to niebywała przyjemność, rozrywka i przygoda. Przy tym dość przystępna cena, zachęca do zakupu technologii OLED.
Jeżeli jesteś posiadaczem telewizora OLED, to zapewne się zastanawiasz, jak go czyścić, aby nie zniszczyć delikatnej antyrefleksyjnej powłoki. Oto kilka zasad czyszczenia telewizora OLED:
- Do mycia tego typu matrycy używamy miękkiej ściereczki z mikrofibry. Matrycę ostrożnie przecieramy kolistymi ruchami.
- Gdy na ekranie pozostają tłuste plamy i zacieki, to można ściereczkę zwilżyć w letniej wodzie i delikatnymi ruchami przemyć matrycę telewizora.
- Gdy matryca OLED jest bardzo zabrudzona, czyli brud jest dość uciążliwy i zaschnięty, to możemy do mycia takiej matrycy użyć odrobiny płynu do naczyń. Płyn do naczyń dodajemy do wody i zwilżamy nią ściereczkę, którą potem wycieramy kolistymi ruchami ekran telewizora.
Pamiętaj, że czyszczenie i pielęgnacja telewizora OLED nie może być długotrwała i intensywna, ponieważ ten rodzaj matrycy posiada powłokę antyrefleksyjną. Przy intensywnym myciu można ją łatwo szkodzić. Co prawda nie wpływa ona na działanie samego telewizora, ale dzięki niej właśnie możemy cieszyć się znakomitą jakością obrazu w dzień i noc. Z tego też względu należy o nią odpowiednio zadbać i delikatnie obchodzić się z matrycą podczas jej czyszczenia.
Gdy kupujesz nowy telewizor z serii LCD, LED lub OLED, warto zapytać się sprzedawcy, jak pielęgnować taką matrycę, aby nie zniszczyć delikatnej powłoki ciekłokrystalicznej. Sam producent danego odbiornika telewizyjnego, powinien zamieścić informację o bezpiecznym czyszczeniu i konserwacji tego typu ekranu ciekłokrystalicznego. Odpowiednia i właściwa pielęgnacja i konserwacja przedłuża żywotność twojego sprzętu elektronicznego. Warto przy tym regularnie czyścic tego typu matrycę i nie dopuszczać do większych zabrudzeń. Dzięki temu nasz telewizor będzie pięknie się prezentował w pomieszczeniu, a sam czas spędzany na oglądaniu telewizji, będzie czasem pełnym relaksu i niesamowitych wrażeń.