Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami, w których najczęściej pojawia się wilgoć i specyficzne zabrudzenia. Dlatego na ścianach i podłogach w tych wnętrzach kładziemy płytki ceramiczne, aby pomieszczenia łatwo było utrzymać w czystości. O ile same płytki łatwo wyczyścić, o tyle szczeliny między nimi, gdzie zlokalizowane są fugi, często w nich gromadzi się wilgoć i brud. Z czasem te miejsca stają się siedliskiem pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów, co skutkuje dodatkowo ich nieestetycznym wyglądem. Jak wyczyścić fugi z pleśni i grzyba, aby na nowo odzyskały swój blask i pozbyć się chorobotwórczych pierwotniaków – dowiesz się w tym artykule.
Przyczyny zbierania się pleśni i grzybów w fugach
Podłoga, ściany i sufit w kuchni i łazience są szczególnie narażone na zachlapania, zabrudzenia, które w połączeniu z wysoką temperaturą i wilgocią w tych pomieszczeniach, powodują powstawanie pleśni i grzybów. Na procesy te ma duży wpływ zła wentylacja lub nawet jej brak. Mikroorganizmy pleśniowe i grzybowe lubią gromadzić się w trudnodostępnych miejscach, takich jak fugi, które zlokalizowane są wokół wanny, miski WC, brodzika i w wielu innych niedostępnych miejscach. Pleśń i grzyb na fugach nie wyglądają estetycznie, tworząc czarne naloty.
Pierwszym krokiem do usunięcia grzyba i pleśni na fugach, powinno być odkrycie ich przyczyny. Gdy najczęściej ciemny nalot w szczelinach między kafelkowych pojawia się w narożnikach, to świadczy o tym, że tam dochodzi do kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie wykraplania się pary wodnej na ścianach lub podłodze.
Gdy budynek jest odpowiednio ocieplony, to ciemne naloty w szczelinach mogą świadczyć o złej wentylacji na przykład w łazience. Zła wentylacja w tym pomieszczeniu może wynikać z tego, że komin ma za słaby ciąg. W tym wypadku należy wprowadzić dodatkową wentylację mechaniczną do tego pomieszczenia. Czyszczenie fug z pleśni należy rozpocząć od usunięcia samej przyczyny pojawiania się pleśniowego nalotu. W przeciwnym razie za jakiś czas będziemy musieli ponownie zmagać się z tym problemem.
Domowe sposoby na czyszczenie fugi z pleśni i grzyba
Czym wyczyścić fugi z pleśni ? Na ogół widząc zaczerniałe szczeliny fug, pierwsze co robimy, to sięgamy po ostry nożyk i silne preparaty chemiczne. Nic bardziej błędnego. W ten sposób możemy tylko uszkodzić strukturę fugi i doprowadzić do większych problemów. Uszkodzona struktura lepiszcza (fugi) pomiędzy wypełnieniami płytkowymi, powoduje wnikanie wody i zanieczyszczeń w głębsze warstwy płytki, co z czasem skutkuje nieszczelnością samych kafelek i odbijaniem ich od ściany czy podłogi. Zatem co możemy zrobić, aby usunąć nieestetyczne naloty na naszych fugach ? W tym celu możemy sięgnąć po sprawdzone środki w naszym domu.
Jak wyczyścić fugi z pleśni?
Sposób na brudne fugi może być prosty za sprawą środka, który posiadamy w każdym domu, a mianowicie płynu do WC. W jego składzie mamy chlor, który skutecznie zabija mikroorganizmy. Do miski wlewamy pół litra wody i pół litra środka do WC. Do tego zadania będziemy potrzebowali starej szczotki do zębów. Czyszczenie fug rozpoczynamy od namaczania szczotki w roztworze i szybkimi ruchami czyścimy przerwy między kafelkami. Należy przy tym uważać, aby płynem nie chlapać po ścianach i podłodze. Do samego zabiegu należy nałożyć rękawice ochronne, ponieważ chlor jest środkiem niszczącym dłonie. W trakcie czyszczenia warto zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, aby opary chloru szybko się ulatniały. W tym celu możemy otworzyć okno lub włączyć wentylator wyciągowy w łazience.
Ocet i soda na fugi
W tym celu wykonujemy roztwór 100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej. Sporządzoną miksturę rozprowadzamy na całej długości fugi i zostawiamy na ok. 40 minut. Następnie zmywamy preparat letnią wodą, możemy dodać trochę płynu do naczyń. Mieszanina octu, sody oczyszczonej i wody dobrze również sobie radzi z kamieniem, śladami rdzy, tłustym nalotem i suchymi zabrudzeniami. Najskuteczniej usuwa pleśń i groźne bakterie.
Sok z cytryny na fugi w jasnym kolorze
Sok z cytryny nie tylko wyeliminuje brudny nalot z pleśni i grzyba, ale też skutecznie wybiela jasne fugi. Poradzi sobie również z kamieniem, suchymi zabrudzeniami i śladami rdzy. Wyciśnięty sok aplikujemy bezpośrednio na fugi i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie przecieramy je wilgotną szmatką. Najlepiej użyć takiej, która nie zostawia kłaczków.
Środki chemiczne do czyszczenia
Środek do czyszczenia fug z pleśni powinien mieć właściwości odgrzybiające. Na rynku mamy dostępne preparaty w formie gotowego sprayu lub koncentraty do rozcieńczania w wodzie.
Preparat w sprayu aplikujemy na fugę z odległości ok. 15 cm i pozostawiamy go na 20 minut. Następnie zmywamy gąbką, obficie namoczoną w wodzie. Możesz powtórzyć zabieg po 10 minutach ponownie.
Koncentrat do usuwania pleśni rozcieńcza się w stosunku 1:2. W przypadku silnego zabrudzenia pleśnią można zastosować go bezpośrednio na fugę bez rozcieńczania. Mieszankę nakładamy pędzlem na osuszone fugi. Pozostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie możemy użyć szczoteczki do zębów i wyszorować powierzchnię fug lub spłukać letnią wodą. Podczas prac z koncentratem antygrzybicznym musimy chronić powierzchnie rąk, oczy i śluzówki nosa. Pracujemy w okularach ochronnych i rękawicach. Ze środkami tego typu nie mogą mieć styczności elementy metalowe.
Czyszczenie fug za pomocą parownicy
Obecnie dość popularne myjki i mopy parowe pozwalają na czyszczenie bez chemii i innych środków czyszczących. Działają one na powierzchnie czyszczone gorącą para i eliminują 99,9 % mikroorganizmów z ich powierzchni. Tymi urządzeniami możemy również czyścić fugi i eliminować na bieżąco grzyba oraz pleśń w naszej łazience lub kuchni.
Czym wyczyścić fugi pod prysznicem?
Pod prysznicem na ogół jest najbardziej wilgotno. Dlatego warto zastosować środki, które jednocześnie będą współgrały z wilgotnymi fugami, takie jak pasta do zębów. Bierzemy starą szczotkę do zębów i pastę. Wyciskamy pastę na szczoteczkę i wcieramy w spoiny fug. Pozostawiamy na kilkanaście minut. Następnie zmywamy letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W ten sposób szczeliny między kaflami zrobią się czyste.
Czyszczenie fug na podłodze – jak to zrobić ?
Proszek rozprowadza się wzdłuż wilgotnych fug, aby się rozpuścił. Pozostawiamy go tak na 30 minut. Po tym czasie go zmywamy, używając gąbki lub wilgotnej ściereczki. Następnie myjemy całą podłogę. Proszek do pieczenia daje dobry efekt w przypadku rdzy, kamienia, tłustych osadów i uporczywych plam. Dla wzmocnienia efektu można fugi przetrzeć szczotką do zębów.