Naklejki kolorowe, bawiące, czy przypominające przyciągają naszą uwagę. Lubimy je naklejać na meblach, lodówce, ścianach oraz innych przedmiotach wyposażenia wnętrz. Tam, gdzie są dzieci, szczególnie naklejki mogą pojawić się w różnych miejscach. Niemniej jednak kiedy chcemy je usunąć, pozostawiają brzydkie ślady. Jak usunąć klej po naklejce z różnych powierzchni ?
Naklejki mogą znaleźć się na meblach, sprzęcie AGD, ubraniach, szybach, właściwie na wszystkich powierzchniach w naszym domu i nie tylko. Zatem przedstawimy kilka sposobów, czym zmyć klej.
Czym usunąć klej? Skuteczne preparaty
Widząc resztki kleju i naklejki na meblach lub blacie zaraz nam przychodzi na myśl aceton, benzyna ekstrakcyjna, czy rozpuszczalnik do farb. Te środki mogą być pomocne, ale trzeba je używać z rozwagą. Ich skład i opary nie tylko mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, ale też są łatwopalne. Niemniej jednak dobrze sprawdzają się na dużych powierzchniach, ale nie wszystkich. Nie należy ich stosować wewnątrz mieszkania.
Zatem jak odkleić naklejkę ? Najbezpieczniejszą metodą jest podgrzanie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Zobacz jak to zrobić domowymi sposobami.
Domowe sposoby na usuwanie kleju po naklejkach
W zależności od powierzchni zastosujemy nieco inną metodę usuwania kleju. Należy przy tym pamiętać o następujących zasadach:
- Nie odklejaj naklejki na sucho. W takiej sytuacji na ogół klej pozostaje na powierzchni,
- Nie zdrapuj naklejki nożykiem bądź innym ostrym przedmiotem. Po ostrych narzędziach typu nóż, nożyczki, czy drapak pozostają rysy na powierzchni.
- Jeżeli chcesz usunąć naklejkę, nie pozostawiaj tego na później. Z czasem coraz trudniej usunąć taką ozdobę.
- Przy podgrzewaniu naklejki nie należy stosować wysokotemperaturowych źródeł ciepła, a przy tym dających płomień typu np. opalarka. W ten sposób możesz podpalić naklejkę i uszkodzić powierzchnię, niezależnie od jej rodzaju.
Zatem jak postępować z poszczególnymi powierzchniami.
Jak usunąć klej po naklejce z mebli?
Meble to najczęściej obklejane powierzchnie, szczególnie przez dzieci. Ale kiedy dzieci nieco podrosną, ich kreatywny i swobodny wyraz dzieciństwa traci swój urok, a przy tym staje się okropnym wspomnieniem lat szkolnych lub przedszkolnych. Nie pasuje do potrzeb już prawie dorosłego nastolatka. Zatem trzeba to jakoś zdjąć.
Do tego najlepiej się nada tłuszcz np. majonez. Majonez jest połączeniem tłuszczu roślinnego z octem. Należy najpierw podgrzać miejsce suszarką. Następnie nakładamy majonez i pocieramy kawałkiem ręcznika papierowego lub szmatki. Praca ta jest dość żmudna. Dlatego gdy nie mamy zbyt wiele cierpliwości, możemy użyć gotowego preparatu.
W sprzedaży możemy otrzymać rozpuszczalnik do kleju z naklejek. Rozpuszczalnik ma konsystencję żelową i sprawdzi się na wielu powierzchniach. Szmatkę nawilżamy preparatem, a następnie nasączamy ją naklejkę. Po krótkim czasie zaczynamy ja usuwać. Na koniec przecieramy miejsce odklejenia kilkakrotnie mokrą ścierką, aż do zupełnego zniknięcia śladu po niechcianej nalepce.
Jak usunąć klej z plastikowej butelki?
Zużyte plastikowe butelki często bywają przydatne w domu, jako opakowania zastępcze na różnego rodzaju płyny. Niemniej jednak naklejka bardzo dobrze trzyma się plastiku i nie chce ustąpić tak łatwo.
W tym wypadku może nam pomóc zmywacz do paznokci. Pocieramy wacikiem nasączonym zmywaczem miejsce po naklejce, aż do momentu osiągnięcia pożądanego efektu.
Można też użyć oleju roślinnego. Nasączamy nim ręcznik papierowy i przykładamy do zabrudzonej i klejącej się warstwy butelki. Całość obwiązujemy gumką recepturką i pozostawiamy na dwie godziny. Po tym czasie tym ręcznikiem ruchami okrężnymi ścieramy klej. Zamiast oleju roślinnego można zastosować ocet.
Gdy warstwa kleju jest zbyt gruba, najpierw wierzchnią jego część możemy ściągnąć patyczkiem drewnianym.
Jak usunąć klej ze słoika?
Słoiki w domu równają się pyszne konfitury i inne przetwory. Ale co zrobić, gdy są one oszpecone brzydkimi odklejającymi się naklejkami ? Jak usunąć resztki naklejek i kleju ze słoików ? W tym wypadku z pomocą przyjdzie nam wrzątek. Szklane naczynia zanurzamy w gorącej wodzie i odczekujemy 2-3 godzin. Po tym czasie naklejki i resztki kleju same odchodzą od słoika. Ewentualnie pozostałości zdrapujemy ostrym narzędziem.
W usuwaniu naklejek ze szkła również sprawdzają się tłuszcz roślinny i masło. W tym wypadku postępujemy podobnie jak z butelką plastikową. Nasączamy ręcznik papierowy odpowiednim tłuszczem i pozostawiamy na ok. 2-3 godzin. Potem okrężnymi ruchami ściągamy klej ze słoika.
Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziała, to zawsze możemy sięgnąć po klej do naklejek z żelu.
Jak usunąć klej po naklejce z szyby?
Szyby niestety nie da się namoczyć we wrzątku, jak słoik. Ale są inne sposoby na usuwanie kleju z szyby. Można użyć tłuszczu np. kremu dla dziecka, oliwy, oleju, bądź masła. Natłuszczamy powierzchnię kleju na szybie i pozostawiamy na 2-3 godzin. Po tym czasie naklejka wraz z klejem schodzi bez problemu.
Innym sposobem jest gorący ocet. Nakładamy go wacikiem na szybę miejscu naklejki. Po chwili nalepka wraz z klejem schodzi z szyby.
Jeżeli te dwie metody nie pomogą, to możemy zastosować preparat do zmywania kleju z naklejek w żelu, który dedykowany jest do wielu powierzchni m.in. do szkła. Preparat do zmywania kleju w tym wypadku można zastąpić zmywaczem do paznokci lub acetonem.
Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?
Wypierzmy materiał i gdy jest jeszcze wilgotny, spróbujmy zdjąć naklejkę. Gdy to nie podziała, to użyjmy żelazka lub parownicy do ubrań. Zatem do naklejki przyłóżmy ciepłe żelazko. Potrzymajmy chwilę, a następnie spróbujmy ją zdjąć.
Jeżeli to nie pomoże, to zostaje nam pralnia chemiczna. Tam usuną naklejkę specjalnymi środkami, tak aby nie zniszczyć ubrania.
Jak usunąć klej po naklejce z metalu?
Z metalu naklejkę usuną produkty na bazie alkoholu. W tym wypadku możemy użyć spirytusu salicylowego, ocet spirytusowy lub denaturat. Ewentualnie gdy nie mamy żadnego z nich, możemy sięgnąć po perfumy.
Dowolnym środkiem namaczamy szmatkę lub wacik i ścieramy naklejkę i klej. Gdy warstwa jest zbyt gruba, na chwilę przykładamy nasączoną szmatkę do powierzchni, aby się warstwa lepiej rozpuściła. Pod wpływem alkoholu klej schodzi bez śladu.
Jak usunąć klej po naklejce z samochodu?
Usuwanie kleju po naklejce w samochodzie zależy od rodzaju powierzchni, z jakiej tę naklejkę chcemy usunąć. W tym wypadku możemy zastosować powyższe metody. Na przykład, zmywając klej z szyby samochodowej, używamy tłuszczu lub octu spirytusowego. Gdy chcemy zmyć klej z tablicy rozdzielczej, to metody usuwania kleju po nalepkach z plastiku również idealnie się tutaj sprawdzą.
Trudniej sprawa się przedstawia gdy chcemy zmyć klej po naklejce z karoserii samochodu. W tym wypadku odkładamy w kąt ostre narzędzia.
Przed rozpoczęciem pracy, wystawiamy samochód na słońce, jeżeli jest to ciepły letni dzień. Czekamy, aż karoseria od słońca się nagrzeje. W innym wypadku można użyć suszarki do włosów, która na najwyższym biegu zapewni odpowiednią temperaturę. Niektórzy używają opalarki, ale jest to bardzo ryzykowne, bo można uszkodzić naklejkę i karoserię.
Ogrzewamy powierzchnię naklejki i stopniowo ją odrywamy. Ta metoda sprawdza się przy zdejmowaniu naklejek z karoserii, a także przy odklejaniu starych winiet lub numeru rejestracyjnego z szyby samochodu.
Kiedy po zdjęciu naklejki nadal znajdują się ślady kleju, to pozostałości usuwamy benzyną ekstrakcyjną. Niektórzy korzystają z acetonu lub WD40. Niezależnie jaki środek wybierzesz, pamiętaj o czystej szmatce. Brudna może zawierać drobinki piasku, które mogą uszkodzić karoserie samochodu.
Naklejka usunięta, ale pojawia się kolejny problem. Otóż lakier punktowo chroniony od czynników atmosferycznych, tam, gdzie mieliśmy naklejkę, starzeje się wolniej. Dlatego widzimy różnicę w odcieniu koloru między lakierem spod naklejki, z resztą karoserii. Zatem po zakończeniu usuwania naklejek, często niezbędne jest polerowanie lakieru.
Jak usunąć klej ze ściany po naklejkach?
Naklejki na ścianach, szczególnie te wielkoformatowe, mogą być bardzo problematyczne w ściąganiu. Często się zdarza, że naklejka odchodzi wraz z farbą, a nawet tynkiem. Co wymaga ponownego zatynkowania ściany i pomalowania. Zatem jak to zrobić, aby jak najmniej uszkodzić ścianę.
Specjaliści polecają techniki, jakie stosuje się przy zdejmowaniu tapet ściennych. Ta zasada szczególnie dotyczy fototapet, gdyż jest to bardzo duża powierzchnia.
W tym wypadku najskuteczniejszą metodą jest para wodna, która pomaga zerwać niechcianą naklejkę. Jeżeli klej pozostanie na ścianie, a naklejka zejdzie, to można przetestować rozpuszczalniki lub zmywacz do naklejek w żelu.
W gorszym scenariuszu pozostaje nożyk do tapet i wycinanie fragmentów farby z klejem. Należy przy tym uważać, aby nie wyciąć zbyt głęboko. Głębokość cięcia nie może przekraczać 1-2 mm. Następnie odpylić fragment ściany po naklejce, zagruntować i zaszpachlować gładzią szpachlową.
Niestety, ale zrywanie naklejki ze ściany wiążę się z jej ponownym odświeżeniem, czyli zaszpachlowaniem dziur, wycekolowaniem i ponownym pomalowaniem. Oczywiście harmonogram prac zależy od szkód poniesionych przez ścianę po zdjęciu naklejki lub fototapety.