Ręczniki to ozdoba łazienki i swego rodzaju fetysz naszego pokoju kąpielowego. Żadna aranżacja łazienki nie może obyć się bez ręczników, które zawsze mam pod ręką, gdy się kąpiemy. To, co jest zwieńczeniem naszej wieczornej toalety, to owinięcie się w miękki i przyjemny ręcznik, po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Niemniej jednak już po pierwszym praniu nasze ręczniki tracą te walory i stają się szorstkie, twarde i ogólnie nieprzyjemne dla naszego ciała. Zatem jak pielęgnować nowe ręczniki, aby przez długie lata były miękkie i nie zniszczone, a także na bieżąco zadbać o te już używane.
Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?
Wydaje nam się, że wystarczy wrzucić brudne ręczniki do pralki, a po ich wyciągnięciu będą one na nowo miękkie i perfekcyjnie czyste. Nic bardziej błędnego. Niestety z każdym praniem nasze ręczniki tracą swoje walory miękkości, czyli stają się po prostu szorstkie. Przy tym po każdym praniu zauważamy już pierwsze ślady ich zużycia. Zatem tracą na swojej jakości. I nie jest to tylko kwestia zakupu taniego ręcznika np. z bazaru, ale też własności samych tkanin, z jakich te wyroby są wykonane.
Bielizna łazienkowa wysokiej jakości również się niszczy i traci swoje walory. Dlatego zawczasu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację ręczników, aby uniknąć takich sytuacji. Zobacz, co możesz zrobić, aby twoja bielizna łazienkowa cieszyła oko i nie traciła swoich własności. Oto kilka zasad prania ręczników:
1. Pranie ręczników należy wykonywać osobno. To znaczy, że nie wrzucamy ich wspólnie z innymi ubraniami. Dlaczego ? Otóż mogą się wzajemnie niszczyć. Takie elementy odzieży jak klamerki, guziki, sprzączki mogą wyciągać nitki z ręczników. Namoknięte i ciężkie ręczniki uszkadzają delikatne tkaniny naszych ubrań.
2. Wkładając ręczniki do pralki, nie zapełniajmy jej do końca. Najlepiej załadować ją do połowy. Wtedy nasza uprana bielizna kąpielowa będzie naprawdę czysta i dobrze wypłukana.
3. Detergenty łatwo wnikają w strukturę ręcznika i mogą nie być skutecznie wypłukane. Co powoduje głównie jego szorstkość. Zatem nie przesadzajmy z płynami lub proszkami do prania, dozujmy je z umiarem oraz w miarę możliwości zrezygnujmy z płynów do płukania.
4. Na właściwości jakościowe upranych ręczników ma również wpływ twardość wody. W twardej wodzie tracą one swoje walory miękkości. Dlatego zadbajmy o zmiękczanie wody, wtedy nie tylko będziemy mieli miękkie i idealnie wyprane ręczniki, ale też zadbamy o pralkę.
Pranie ręczników – jaki program w pralce użyć?
Odpowiedni program do prania ręczników ma znaczenie. Na ogół nie dbamy, w jakim programie je pierzemy. Najczęściej wybieramy te same programy co do innych ubrań. A to właśnie błąd. Nowoczesne pralki mają kilkanaście programów, dedykowanych do różnych typów tkanin. Dlatego w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest nasz ręcznik, odpowiednio dobieramy program. Dla ręczników frotte wybieramy programy do prania bawełny.
Wirowanie ustawiamy na najmniejsze obroty, lub w ogóle z niego rezygnujemy. Podczas wirowania ręczniki mocno tracą na swojej jakości. Przy tym ważne, aby wybrać długi program. W krótkich programach ręczniki mogą się nie doprać. Ważnym aspektem jest również temperatura, w jakiej pierzemy nasze ręczniki.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Ręczniki używamy codziennie, pozostawiając na nich różne drobnoustroje. Dlatego do prania tej bielizny łazienkowej używamy możliwie najwyższe temperatury. Ponadto w ciepłej wodzie łatwiej wypłukać detergenty, które w dużej mierze wpływają na miękkość ręcznika. Co prawda bardzo wysoka temperatura prania, na przykład pranie ręczników w 90 stopniach, może im zaszkodzić. Dlatego sprawdzajmy na etykietach, w jakiej możliwie najwyższej temperaturze można prać daną tkaninę. Ręczniki z frotte możemy prać w 60 st. C. Natomiast w mikrofibry pierzemy w max. 40 st. C.
Jakie proszki do prania używać do prania ręczników?
W czym prać ręczniki ? Generalnie należy wybierać środki, które łatwiej się wypłukują. Dlatego najlepiej do prania ręczników używać środków w płynie lub w żelu. Proszki gorzej się wypłukują i często pozostają w tkaninie ręcznika. Ręczniki są wykonane na ogół z materiałów typu frotte, które swoją strukturą sprzyjają pozostawaniu drobinek proszku w materiale.
W zależności od koloru samego ręcznika wybieramy środki piorące dedykowane do kolorowych, białych lub czarnych tkanin. Do pralki nie stosujemy płynów zmiękczających, gdyż one obniżają higroskopijność tkanin. Nie stosujemy wybielaczy, które osłabiają materiał.
Środki do dezynfekcji możemy dodać, gdy jeden z domowników przechodzi chorobę zakaźną. Ręczniki alergików pierzemy w specjalnych środkach lub w płatkach mydlanych.
Domowe sposoby, czyli pranie ręczników z octem
Przy praniu ręczników zaleca się stosowanie minimalnej ilości detergentu oraz nie poleca się stosowania chemicznych środków zmiękczających. Zamiast chemicznych środków zmiękczających do fazy płukania stosujemy ocet. W tym celu do szufladki z przegródką na płyn do płukania wlewamy pół szklanki białego octu. Dla zniwelowania przykrego zapachu octu dodajemy do niego kilka kropel olejku eterycznego. W przypadku białych ręczników, zamiast proszku stosujemy sodę oczyszczoną.
Jak często prać ręczniki?
Częstotliwość prania ręczników jest kwestią indywidualną. Zależy to od tego jak często są one używane i w jakim pomieszczeniu się znajdują. W łazienkach gdzie jest słaba wentylacja i wilgoć jest nienależycie odprowadzana, to ręczniki należy prać co 2-3 dni. Z tego względu, że w takich warunkach na tej bieliźnie łazienkowej szybko rozwijają się różne drobnoustroje i bakterii. Ręczniki należy prać również często, gdy jeden z domowników jest chory.
Ręczniki służące do wycierania rąk także powinny być często zmieniane.
Jak prać nowe ręczniki?
Po zakupie nowych ręczników należy je przeprać w pralce przed pierwszym użyciem. Z tego względu, że nowy i niewyprany ręcznik nie będzie chłoną wilgoci z naszej skóry. Ponadto pierwsze pranie pozwoli nam na pozbycie się wszelkich związków chemicznych, użytych do produkcji tego ręczniak oraz zanieczyszczeń, wynikających z transportu i przechowywania bielizny łazienkowej.
Gotowanie ręczników przed pierwszym użyciem było znaną metodą naszych babek. Co prawda obecnie ta metoda nie jest polecana, ponieważ miękka bielizna łazienkowa w wyniku gotowania szybko się zużywa i staje się szorstka dla naszego ciała.
Jak doprać brudne ręczniki?
Na mocno zabrudzone ręczniki, mamy sprawdzone metody.
Mocno zabrudzone białe ręczniki
Krzemian sodu jest środkiem nieorganicznym, który wykorzystuje się do produkcji proszków do prania.
Do prania brudnych białych ręczników może zastosować właśnie ten preparat, mieszając go z płynem do naczyń. W tym celu:
- zakładamy rękawiczki ochronne
- podgrzewamy 2 litry wody i dodajemy 2 łyżki stołowe płynu do naczyń i 1 łyżkę krzemianu sodu.
- doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie namaczamy w niej ręcznik. Gotujemy przez ok. 20 minut.
- po tym czasie płuczemy ręcznik w ciepłej wodzie i suszymy.
Ocet na zabrudzone kolorowe ręczniki
W tym wypadku warto użyć octu. Ocet z proszkiem wlewamy do pralki, w stosunku ¼ szklanki proszku do prania i ½ szklanki octu. Wybieramy tryb prania w zimnej wodzie i uruchamiamy pralkę. Następnie suszymy.
Przy większych zabrudzeniach, można ocet zaaplikować bezpośrednio na plamę.
Zamiast octu możemy dodać sody oczyszczonej. Niemniej jednak stosowanie tego preparatu wskazane jest przy jasnych ręcznikach. Soda ma właściwości wybielające i odbarwiające ciemne kolory.
Jak prać ręczniki z mikrofibry?
Mikrofibra jest syntetycznym materiałem, powstających z cienkich włókien poliamidowych i poliestrowych. Ten materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na spieranie i uszkodzenia. Zatem jest to tkanina wytrzymała, która posłuży przez wiele lat oraz szybkoschnąca.
Ręczniki z mikrofibry należy prać zgodnie ze wskazaniami producenta. Jeżeli nie mamy informacji co do temperatury prania, to należy postępować z nimi jak w przypadku sztucznych włókien. A więc temperatura prania takiego ręcznika nie może przekroczyć 40 st. C, a optymalna to 30 st. C. Do prania możemy użyć zwykłego proszku lub płynu do prania. Nie wolno używać produktów zmiękczających wodę i do płukania tkanin, gdyż one pozbawiają mikrofibrę jej woskowej warstwy ochronnej.
Nie używamy też wybielaczy oraz silnych środków odplamiających. Suszymy ręczniki na powietrzu. Jeżeli to możliwe nie kładziemy na kaloryfer, ani nie suszymy w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na właściwości samego ręcznika.