Jak i czym czyścić dywan? 10 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

Dywany pięknie się prezentują w momencie, gdy przyniesiemy je ze sklepu i położymy na podłodze u nas np. w pokoju. Wtedy wyglądają zjawiskowo, potrafią ocieplić przestrzeń i dodać jej swoistego charakteru. Dywan, jako dodatek we wnętrzu jest swego rodzaju kropką nad „i”, która dopełnia całości.

Niemniej jednak zbiegiem czasu tracą swoje barwy, kolor jest mniej wyrazisty i bardziej uwydatniają się na nim szarawe plamy użytkowania. Przestaje być ozdobą pokoju, a swego rodzaju udręką dla Pani domu. Jak odświeżyć dywany? Jak przywrócić im  ich dawną świetność ? Poznaj kilka sposobów jak wyczyścić twój dywan.

Najważniejsze zasady czyszczenie dywanów – o czym trzeba pamiętać?

Regularne czyszczenie dywanów szczotką do dywanów, pozwala na systematyczne usuwanie z niego nieczystości. Co w dużej mierze wpływa na jego kondycję oraz potem nam zdecydowanie uprości sprawę, przy jego myciu. Brud i kurz, który wszedł w dywan, regularnie nieczyszczony, nie chce tak łatwo odpuścić. Ponadto szczotka do dywanów ma tę zaletę, że chroni go przy czyszczeniu od uszkodzenia włókien dywanu.

Dokładne mycie dywanów zaleca się co 12 do 18 miesięcy. Oczywiście wszystko zależy od intensywności jego użytkowania. Gdy w domu są dzieci lub zwierzęta, a dywan jest w jasnych pastelowych kolorach, to zaleca się go myć nawet dwa razy w roku.

Przy tym warto zapoznać się z wytycznymi producenta, co do pielęgnacji danego gatunku dywanu. W trakcie prania dywanu w domu należy chronić meble, podłogę i obicia. Czyszczenie dywanów na mokro wymaga, aby dywan wysechł w ciągu doby. Inaczej może tworzyć się pleśń oraz można uszkodzić podłogę pod wpływem wilgoci.

Pranie dywanów – od czego zacząć ?

Dywan regularnie pielęgnowany możemy wyczyścić sami. Nie musisz zaraz kupować preparatów dostępnych w drogeriach, możesz wykonać tę czynność domowymi sposobami. Zanim zaczniesz myć dywan, najpierw go dobrze odkurz. Pozbądź się widocznych plam, przecierają je gąbką, namoczoną w roztworze składającym się z 2 litrów ciepłej wody i 1 kubka amoniaku. Osusz wyczyszczone miejsca i w razie czego czynność powtórz. Kiedy dywan jest już odkurzony i nie ma na nim widocznych gołym okiem plam, to można przystąpić do jego głównego czyszczenia.

Domowe sposoby na pranie dywanów

Usuwanie plam z dywanu octem

Roztwór z udziałem octu jest idealnym sposobem na przywrócenie świetności naszemu dywanowi. W tym celu bierzemy 2 łyżki soli kuchennej, którą rozpuszczamy w ½ szklance octu. Takim roztworem pozbędziemy się świeżych plam na dywanie.

Na trwalsze zabrudzenia użyj pasty z octu i mąki kukurydzianej

Na mocno podeschnięte plamy pomoże pasta z octu i mąki kukurydzianej. W tym celu do przygotowania papki potrzebujemy zmieszać 1 łyżkę octu z 1 Łyżką skrobi kukurydzianej. Oczywiście gdy plama jest większa lub jest ich większa ilość, to należy zrobić odpowiednią ilość pasty. Następnie nakładamy pastę na plamy i pozostawiamy na jedną dobę. Gdy na drugi dzień pasta we schnie w dywan, to ją ścigamy odkurzaczem.

Jeżeli powyższa mikstura nie pomoże, to można zastosować inny roztwór. Mianowicie płyn do naczyń, ocet i sodę oczyszczoną. To prawdziwy pogromca plam na dywanie. Do roztworu potrzebujemy:

  • Płyn do naczyń
  • Pół szklanki octu
  • 2 litry ciepłej wody
  • Całe opakowanie sody oczyszczonej

Wszystkie składniki razem mieszamy w misce. Następnie moczymy gąbkę w przygotowanym roztworze i wcieramy w dywan. Dywan pozostawiamy do wyschnięcia. Gdy jest za bardzo namoczony, to wstępnie go osuszamy ręcznikami papierowymi. Dla odświeżenia dywanu, do mikstury możemy dodać kilka kropel olejku zapachowego.

Plamy po farbie

Farby są dość ciężkimi substancjami do usunięcia z dywanu. Niemniej jednak są i na nie sposoby.  Jeżeli masz plamę po farbie na dywanie, to przygotuj roztwór 2 łyżki octu z 1 łyżką proszku do prania. Wymieszaj to wszystko w kubku wody. Namocz gąbkę tym roztworem i zaaplikuj na plamę.

Plamy po owocach i sokach owocowych

Owoce i soki owocowe również potrafią zostawić trwałe plamy, które są ciężkie do usunięcia. W tym przypadku wymieszaj 1 łyżkę proszku do prania z 2 łyżkami octu i dodaj do roztworu szklankę wody. Przetrzyj szmatką zabrudzoną część dywanu. Plamy powinny zniknąć. Jeżeli całkowicie nie zniknęły, to proces powtórz. Czyszczenie wykładziny dywanowej z soku owocowego jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wziąć nasączoną chusteczkę dla dzieci, która pochłania ciecz i barwniki.

Jak wyczyścić dywan z wina, kawy czy herbaty?

Czerwone wino, kawa lub herbata rozlane na dywanie wydaje się katastrofą. Nic bardziej błędnego. Taką plamę można polać białym winem. Białe wino rozjaśni plamę. Następnie oczyszczamy miejsce zalania gąbką namoczoną w zimnej wodzie. Posypujemy solą i odczekujemy 10 minut. Na koniec odkurzamy brudną plamę.

Tłuste plamy na dywanie – jak je usunąć?

Smary i oleje na dywanie to wyzwanie. A może i nie ? Wierzchnią warstwę plamy zmyj wilgotną gąbką i pokryj niewielką warstwą kremu do golenia. Pozostaw do wyschnięcia i wytrzyj wilgotną gąbką. Innym sposobem na tłuste plamy na dywanie to sól wymieszana z alkoholem w stosunku 1:4.

Czyszczenie wełnianego dywanu z zabrudzeń

Najpierw trzepiemy lub odkurzamy wełniany dywan, aby pozbyć się kurzu. Plamy na dywanie przecieramy wilgotną gąbką, namoczoną w wodzie z detergentem. Zanim rozpoczniemy kolejną czynność, należy się upewnić, że na dywanie nie ma mydlin.

Wełniane dywany wymagają szybkiego suszenia. Dlatego, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, najlepiej dywan wywiesić na słońcu.

Na wełnianych dywanach zalecane jest usuwanie plam na bieżąco. Najlepiej wywabia się je roztworem wody z octem. Ponadto nie należy szorować plam, ponieważ tę czynność tylko pogłębia plamę. Wyciągamy plamę na zewnątrz i nie pocieramy. Uważaj na silne środki czyszczące, gdyż one mogą tylko uszkodzić wełniany dywan.

Czyszczenie dywanu na sucho – jak to zrobić?

W drogeriach i sklepach z chemicznymi środkami czyszczącymi można nabyć specjalne preparaty do czyszczenia dywanów na sucho. Niemniej jednak dywan na sucho można wyczyścić sodą oczyszczoną, co jest zdecydowanie tańszym sposobem. W tym wypadku posypujemy sodą dywan i pozostawiamy na 4-5 godzin. Po tym czasie całość odkurzamy. Soda oczyszczona nie tylko wyczyści dywan, ale też go odświeży i zneutralizuje przykre zapachy.

Inne zabrudzenia dywanów i sposoby na ich usuwanie

Obecnie dość popularne dywany typu „Shaggy”, charakteryzujące się wysokim włosem,  mogą być problematyczne w czyszczeniu. W tym wypadku szczególnie nam zależy na tym, aby dywan nie stracił swojej formy, czyli gęstości włosia. Tego typu dywany należy odkurzać niema codziennie, zwłaszcza jak bawią się na nim dzieci.

Dywan najpierw odkurzamy z włosem, a potem pod włos. Następnie odwracamy dywan i odkurzamy od spodu lub trzepiemy na trzepaczce. Do prania tego typu dywanów stosuje się suche szampony.

W tym przypadku dywan posypujemy chłonnymi granulkami, które go jednocześnie odświeżają. Po upływie kilku godzin dywan odkurzamy.

Czyszczenie dywanów z wysokim włosem (włochatych) można zrealizować za pomocą maszyny parowej do czyszczenia, np. mopa parowego. Po zakończeniu prania dywanu w domu należy go dobrze osuszyć. W tym celu używamy suszarki lub wentylatora.

Dywany typu Shaggy chłoną dużo wody i pozostają mokre przez dłuższy czas. Dlatego należy je dobrze wysuszyć, ponieważ w innym wypadku dywan zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach.

Profesjonalne czyszczenie dywanów

W każdym mieście funkcjonują firmy, zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem obić tapicerskich i dywanów. Ceny takich usług wahają się od 10 zł do 20 zł za m2.  Niemniej jednak wybierając taką firmę, warto zorientować się jakimi metodami ona to robi i jakich środków do tego celu używa. Rzetelna i sprawdzona firma czyszcząca powinna brać odpowiedzialność za ewentualne zniszczenia. Przy tym warto poczytać opinii na temat poziomu usług danej firmy, specjalizującej się w czyszczeniu dywanów.

Podziel się swoją opinią