Proces pocenia się odpowiada za termoregulację całego organizmu. Pocimy się po to, aby utrzymać właściwą temperaturę ciała, a także pH skóry. Przy okazji wydalamy szkodliwe substancje m.in. amoniak i kwas moczowy, oraz elektrolity. Im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wydalamy wody, co powoduje naturalne schładzanie się organizmu.
Żółte plamy pod pachami – jakie są przyczyny?
Generalnie pocimy się na całym ciele, ale są miejsca, gdzie posiadamy zdecydowanie więcej gruczołów potowych. Do tych miejsc należą m.in. pachy, co sprawia, że pod pachami pocimy się najczęściej. Plamy z potu pod pachami zwykle odbijają się na naszym ubraniu. Nie ma nic gorszego, niż mokra pod pachami koszula, czy bluzka. Przy okazji pot pozostawia żółte plamy na ubraniu, bo przecież pot to nie tylko sama woda, ale też amoniak, czy kwas moczowy, które są odpowiedzialne za żółte zabarwienie tej wydzieliny z naszego organizmu.
Jak usunąć plamy pod pachami na koszuli?
Żółte plamy na koszuli pod pachami nie wyglądają estetycznie. Dlatego, aby zapobiegać i ograniczyć pocenie się, warto stosować dobre antyperspiranty lub blokery potu. Niemniej jednak nie zawsze one są skuteczne i pomimo ich stosowania pot się pojawia, właśnie pod pachami. Wynika to z nadmiernej potliwości, której przyczyną może być wysoka temperatura, choroba lub po prostu zmiany hormonalne, wynikające z wieku. Dlatego brzydkie plamy na koszuli, która jest najbliżej ciała, zawsze mogą się pojawić.
Niemniej jednak jest wiele domowych sposobów i nie tylko, aby się ich pozbyć. Kiedy poplamisz koszulę, niezależnie czy jest ona biała, czy kolorowa, to w pierwszej kolejności:
- działamy niezwłocznie, a wręcz natychmiast. Im świeża plama, tym łatwiej ją wywabić.
- nie prasujemy i nie pierzemy w pralce takich świeżych plam z potu. To tylko utrwala plamę i spowoduje, że koszula lub bluzka będą już do wyrzucenia. Lepiej ręcznie zrobić przepierkę.
- do kolorowych koszul nie stosuj wybielaczy, gdyż wywabisz nie tylko plamę, ale też odbarwisz ubranie
- wybierz jedną z poniższych metod.
Jak pozbyć się plam z potu z jedwabiu?
Jedwab jest bardzo delikatną tkaniną i raczej nie zalecane jest stosowanie w jego przypadku powyższych metod. Tkaninę z jedwabiu zarówno w białym kolorze, jak i kolorową, należy prać w płatkach mydlanych.
Jak usunąć żółte plamy pod pachami na białej bluzce?
Na białym kolorze plamy z potu są szczególnie widoczne i często taką białą bluzkę już spisujemy na straty. A jednak jest wiele domowych sposobów na usunięcie tych zażółceń w okolicach pach z naszej białej bluzki. Przy udziale takich substancji jak soda, cytryna lub pasta do zębów, można pozbyć się brzydkiego żółtego śladu pod pachami z białej bluzki. Oto kilka domowych sposobów na usuwanie potu z białej tkaniny np. bluzki lub koszuli.
Domowe sposoby na usuwanie żółtych plam pod pachami
Usuwamy żółte plamy octem
Ocet jest jedną z wielu domowych metod na usuwanie plam z potu z kolorowych ubrań. Ten preparat, który znajduje się w każdej kuchni, jest nieszkodliwy dla kolorów, a wręcz je chroni. Jak zrobić miksturę z octu na plamę z potu ? Otóż mieszamy ocet z wodą w proporcji 1:1. W gotowej miksturze zamocz czystą bawełnianą ściereczkę i lekko natrzyj nią plamę. Pozostaw ją tak na 15 minut, a potem wypierz ubranie w proszku do kolorów.
Innym sposobem jest polanie octu bezpośrednio na koszulę. Odczekanie 15 minut, a następnie wypranie. Należy pamiętać, że do tego zabiegu używamy czystego, białego octu spirytusowego.
Soda oczyszczone do usuwania żółtych plam
Soda oczyszczona może zastąpić proszek do prania w proekologicznym domu. Jej działanie na wszelkiego rodzaju plamy jest wprost imponujące. Działa również na żółte pachy białej bluzki. Zatem jak zrobić preparat z udziałem sody, który usunie żółtą plamę na przykład na białej bluzce.
Do szklanki wody dodajemy 4 łyżki sody oczyszczonej. Taką wykonaną pastę nakładamy na żółte plamy i wcieramy delikatnie ściereczką. Pozostawiamy tkaninę z sodą na około 1-1,5 godziny. Następnie włóż białą bluzkę do pralki, wsyp odpowiednia ilość proszku do białych ubrań i wypierz.
Użyj soku z cytryny
Cytryna to kolejny naturalny wybielacz. Należy wymieszać 5 łyżek soku z cytryny z 5 łyżkami wody. Taką mieszaniną możesz zalać żółte plamy pod pachami na białej koszuli, T-shircie lub sweterku typu kardigan. Następnie pozostawiamy je na kwadrans, aby roztwór cytryny z wodą zaczął działać. Po 15 minutach możemy wyprać ubranie. Dla wzmocnienia efektu do pralki możemy dodać 2-3 łyżek sody oczyszczonej, aby wzmocnić efekt.
Żółte plamy pod pachami? Użyj pasty do zębów!
Innym sposobem na usuwanie żółtych plam pod pachami jest pasta do zębów. Wybieramy pastę białą, bez kolorowych barwników. Pastę delikatnie wcieramy w plamę, używając do tego szczoteczki do zębów. Pozostaw tak zaplamione miejsce z pastą na 15 minut. Nie spłukuj pasty z koszuli lub bluzki, tylko włóż do pralki i wypierz. Zamiast pasty do zębów można użyć tabelki do czyszczenia protez zębowych.
Usuwanie żółtych plam pod pachami za pomocą wody utlenionej
Woda utleniona jest najlepszym sposobem na usuwanie z ubrań plam z krwi, ale też i żółtych plam z potu. Należy polać wodą utlenioną tkaninę i pozostawić ja na pół godziny. Dla lepszego efektu możesz wykonać pastę z soli i wody utlenionej lub sody oczyszczonej. Ta metoda nadaje się do naturalnych włókien, czyli np. do 100 % bawełny. Po upływie 30 minut można tkaninę wyprać w pralce.
Aspiryna na plamy z potu
Aspiryna jest dobrym rozwiązaniem na plamy pod pachami na koszuli. Można ją stosować do białych tkanin koszulowych. W tym celu rozkruszamy dwie tabletki aspiryny i dodajemy do ½ szklanki ciepłej wody. Poplamioną część ubrania namaczamy i trzymamy w tym roztworze przez 3 godziny.
Co zrobić jak domowe sposoby na usuwanie żółtych plam nie działają?
Jeżeli uporczywe żółte pachy nadal pozostają i nie chcą się poddać pod wpływem wymienionych domowych metod, to pozostaje nam sięgnąć po coś mocniejszego. Z pomocą przyjdą nam środki wybielające. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: tlenowe i chlorowe.
Wybielacze tlenowe są bardziej ekologiczne, a tym samym bezpieczniejsze. Ten rodzaj środków można stosować na kolorowych ubraniach. Na ogół skład takich preparatów zawiera m.in. wodę utlenioną i sodę oczyszczoną. Działają one w połączeniu z wodą i stosuje się je bezpośrednio na plamę.
Wybielacze chlorowe są mocniejsze i bezpiecznie możemy je stosować do białych ubrań. Kolorowe tkaniny mogą one odbarwić. Składnikiem aktywnym takich środków jest podchloryn sodu. Zaletą ich jest to, że działają zdecydowanie silniej niż wybielacze tlenowe.
Niemniej jednak przy nich trzeba zachować środki ostrożności, ponieważ mają silny zapach i są drażniące dla naszej skóry i oczu. Po zastosowaniu wybielacza wypierz ubranie normalnie w pralce.