Instalacja pompy ciepła w domu – krok w stronę nowoczesnego i taniego ogrzewania

Choć ceny energii elektrycznej z roku na rok pną się ku górze, to jednak inwestowanie w ekologiczne pompy ciepła dla domu wciąż jest opłacalne. Dlaczego? Otóż taki system grzewczy działa wydajnie przy niewielkim poborze energii elektrycznej, a jednocześnie nie oddziałuje negatywnie na otaczające środowisko naturalne. Chcesz mieć dom, który będzie ekologiczny, komfortowy do życia i tani w utrzymaniu? W takim razie zainteresuj się instalacją pompy ciepła w swojej nieruchomości!

W jaki sposób wybrać pompę ciepła do domu? To musisz wiedzieć!

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek inwestycję w nowoczesny system grzewczy, musisz wiedzieć, czym wyróżnia się pompa ciepła do domu od Woltair. Eksperci będą w stanie dopasować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną idealnie do potrzeb Twojego budynku

Przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu jednostki pompy ciepła w domu, weź pod uwagę:

  • Współczynnik COP – to wskaźnik, który określa, jak dużo energii grzewczej zostanie wyprodukowane z 1 kWh energii pobranej z sieci. Najlepsze pompy ciepła na rynku mają współczynnik COP nie niższy niż 4-5 punktów.
  • Moc grzewcza – jednostka pompy ciepła powinna mieć moc dobraną na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku na ciepło.
  • Współczynnik SCOP – dotyczy sezonowej wydajności instalacji pompy ciepła, czyli np. w okresie zimowym.
  • Rodzaj pompy ciepła – na rynku najczęściej wybierane są pompy powietrzne, aczkolwiek w przypadku gospodarstw domowych z większym budżetem można pomyśleć nad instalacją gruntową.
  • Poziom hałasu podczas pracy – to ważne, jeśli jednostka wewnętrzna lub zewnętrzna jest blisko okien albo w pomieszczeniu, gdzie często przebywają domownicy.

Warto też sprawdzić, jakie udogodnienia oferuje producent danej pompy ciepła. Obecnie nowoczesne jednostki mają łączność bezprzewodową. Dzięki temu możesz wygodnie zarządzać pracą pompy ciepła z dowolnego miejsca na ziemi.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest tanie?

W praktyce tak, o ile w nieruchomość zostanie odpowiednio przygotowana do użytkowania takiej jednostki grzewczej. Jeśli chcesz mieć pewność, że eksploatacja pompy ciepła w nieruchomości nie obciąży nadmiernie domowego budżetu, wykorzystaj poniższe wskazówki:

  • Zadbaj o dobrą izolację termiczną budynku np. wymianę stolarki okiennej, drzwiowej oraz dobre ocieplenie ścian.
  • Zainstaluj system fotowoltaiki domowej z magazynem energii – to dobry sposób, aby korzystać z ogrzewania pompą ciepła z szansą na redukcję rachunków z prąd do minimum.
  • Ustawiaj system pracy pompy ciepła tak, aby pracowała wtedy, kiedy naprawdę to konieczne. Dzięki temu system zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej.

Pamiętaj też o tym, aby wybierać sprawdzone jednostki pomp ciepła, które mają wysoki współczynnik COP i SCOP. Dzięki temu przy mniejszych ilościach pobranej energii elektrycznej jednostka wyprodukuje nawet kilkakrotnie więcej energii grzewczej.

Dlaczego warto inwestować w pompę ciepła? Tani system grzewczy dla każdego domu!

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w pompę ciepła do ogrzewania pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenia domu w sezonie letnim. To przede wszystkim system, który jest: ekologiczny, wydajny, stosunkowo niedrogi w instalacji i gwarantujący bezawaryjną pracę nawet przez kilkanaście lat.

Dodatkowo na jednostki pomp ciepła i fotowoltaikę (a to duet idealny) możesz otrzymać wysokie dotacje np. w ramach programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd 6.0. Dzięki temu niskim kosztem zainwestujesz w pompę ciepła i zaczniesz komfortowo ogrzewać budynek.

Podziel się swoją opinią