Aeracja trawnika – kiedy, czym i jak poprawnie napowietrzać trawnik?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, że piękny trawnik wymaga pracy. Pomimo że trawa to bylina, która rośnie wszędzie, to tylko od nas zależy, w jakiej kondycji będzie ona rosła u nas w ogrodzie. Sam proces koszenia i okresowego zraszania to tak naprawdę za mało, aby poszczyć się piękną i bujną murawą. Trawa, podobnie jak większość roślin w naszym ogrodzie wymaga okresowej pielęgnacji i wykonywania pewnych zabiegów, które sprawiają, że ona w naszym ogrodzie rośnie bujna i zdrowa.

Jednym z dość ważnych zabiegów, które potrzebujemy przeprowadzać dwa razy w roku jest aeracja trawnika.

Co to jest aeracja trawnika i po co się ja wykonuje?

Aeracja trawy to zabieg poprawiający właściwości gleby, poprzez polepszenie jej napowietrzenia oraz dostępności wody i składników odżywczych. Sam proces polega na rozluźnieniu zbitej ziemi poprzez miejscowe nakłuwanie trawnika. Dlatego ten zabieg nazywany jest napowietrzaniem trawnika, albo aerowaniem trawnika.  Metoda ta pozwala na:

  • zwiększenie elastyczności trawnika
  • poprawę struktury gleby, a tym samym wnikanie wody i składników odżywczych
  • pobudza trawę do wzrostu
  • zwiększa masę korzeniową trawnika. Trawa jest gęstsza i bardziej równa, a także odporna na deptanie.

Jak i kiedy wykonujemy aerakcję trawy?

Aerowanie trawnika przeprowadza się dwa razy w roku na wiosnę między marcem a majem i późnym latem lub jesienią sierpień-listopad. Zabieg wykonujemy od drugiego roku po założeniu trawnika. Aeracja trawy latem-jesienią wspomaga rozwój korzeni i wzrost trawy w następnym sezonie. Wiosną aerację przeprowadza się, aby poprawić dystrybucję wody do korzeni, co ma na celu jej oszczędne     i racjonalne wykorzystanie.

Przed zabiegiem nakłuwania trawnika należy skosić trawę na wysokość ok. 2-3 cm i obficie podlać, aby murawa była wilgotna. Następnie czekamy, aż woda wsiąknie, tak aby wierzchnia warstwa gruntu pod trawnikiem była sucha. Wtedy dopiero możemy przystępować do zabiegu

Co pierwsze aeracja czy wertykulacja?

Nakłuwanie trawnika (aerację) można przeprowadzić razem z wertykulcją. Obydwa zabiegi mają na celu poprawienie kondycji trawy i samego gruntu. Po wykonaniu aeracji i wertykulacji możemy przejść do kolejnych procesów, takich jak piaskowanie, czy nawożenie trawnika.

Metody napowietrzania trawnika

Gęsta i zbita gleba nie sprzyja wzrostowi i rozwojowi trawy. Zabieg aerowania trawnika umożliwia nam odpowiednie jej spulchnienie, aby świeżo zasiane nasiona mogły wykiełkować i rozwinąć się w zdrową i bujną trawę. W zależności od stanu trawnika i rodzaju gleby wyróżniamy aerację wgłębną i powierzchniową.

Aeracja wgłębna

To głębokie nakłuwanie trawnika, które polega na wykonywaniu w gruncie otworów o głębokości ok. 8 cm. W zależności od rodzaju gruntu możemy je wykonywać ręcznie lub mechanicznie. Na glebach piaszczystych  i ilastych wystarczy nakłuwanie trawnika widłami lub aeratorem kolcowym.

Gleby ciężkie i gliniaste wymagają aeratora mechanicznego z zębami rurkowatymi. Takie urządzenie nie tylko napowietrza sam trawnik, ale też wyciąga część zbitej gleby na powierzchnię, co daje więcej miejsca na lepsze ukorzenienie się roślin. Wyciągniętą na powierzchnię część gruntu i darni można rozkruszyć po murawie lub wygrabić i usunąć z trawnika. Powstałe otwory uzupełniamy piaskiem, rozsypując go i rozgarniając na powierzchni trawnika. Zabieg ten jest szczególnie zalecany przy glebach zbitych i gliniastych, które słabo przepuszczają wodę.

Wgłębne nakłuwanie trawnika stosuje się na glebach o dużej gęstości (np. glina) i słabej przesiąkalności wody. Głębokie aerowanie trawnika jest zalecane również w sytuacjach, gdy fragmenty trawy zaczynają schnąć, co świadczy o słabym nawodnieniu murawy.

Aerację wgłębną stosuje się raz w roku przy użyciu zębów litych np. wideł czy walca z kolcami. Natomiast raz na 3 lata z zastosowaniem aeratora mechanicznego z zębami rurkowatymi.

Aeracja powierzchniowa

To tzw. płytkie napowietrzanie trawnika polega na nakłuwaniu gruntu na głębokości 2-3 cm. Zabieg ten zwiększa przepuszczalność wierzchniej warstwy gleby i stosowany jest kiedy zauważymy objawy zbijania się podłoża, o czym świadczy słaba absorpcja wody w grunt. Aerację powierzchniową wykonujemy dwa razy w roku wiosną i jesienią.

Do tego zabiegu używamy aeratorów ręcznych lub mechanicznych z kolcami, lub szczelinowymi słupkami, które dodatkowo rozcinają darń i stymulują wzrost korzeni trawy.

Urządzenia do aerowania trawnika

Wyróżniamy urządzenia ręczne i mechaniczne. Te pierwsze wymagają większego naszego zaangażowania i zajmują więcej pracy i czasu. Do nich zaliczamy zwykłe widły ogrodnicze, specjalne buty z kolcami czy ręczne walce z kolcami. Ręczne aerowanie wymaga większej precyzji wykonywania tego zabiegu, ponieważ murawa trawnika powinna być równomiernie ponakłuwana.

Z tego też względu aerownie mechaniczne jest dokładniejsza i daje lepsze efekty od ręcznego. Aeratory mechaniczne spalinowe są wyposażone w kolce ze szczelinami. Te urządzenia najefektywniej pracują, ponieważ nie tylko nakłuwają samą ziemię, ale też wyciągają jej część i usuwają nadmiar, dzięki temu ją jednocześnie rozluźniają. Ten sposób napowietrzania trawnika jest najbardziej skuteczny.

Jak zrobić własny aerator do trawnika?

Jeżeli twój ogródek jest nieduży i służy ci tylko do celów własnego wypoczynku, to nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy do zakupu specjalnego urządzenia do napowietrzania trawnika. Aerator możesz wykonać sam na potrzeby własne i twojego trawnika.

To, co musisz wiedzieć to, jakiego rodzaju podłożem dysponujesz na swojej działce, aby wykonać odpowiedniej długości i gęstości kolce. Dla podłoża luźnego z w miarę dobrą przepuszczalnością otwory powinny mieć odstęp około 15 cm, tak aby na 1 metrze kwadratowym znalazło się od 120 do 130 otworów.

Na glebach bardziej zbitych, typu gliniaste należy bardziej zagęścić nakłuwanie trawnika. W tym wypadku otwory powinny być co 10 cm, czyli 180-200  otworów /m2. Mając tę wiedzę, możesz z powodzeniem zrobić nożne narzędzie do aeracji trawnika na swojej posesji. Wykonanie takie nożnego chodziarza dla amatora majsterkowicza, nie powinno stanowić żadnego problemu. Buty do aeracji wykonujemy z odpowiednio grubego tworzywa sztucznego, pasków (zaczepów na buty) i kilku gwoździ, odpowiednio rozstawionych.

Podsumowanie

Aeracja trawy jest zabiegiem bardzo istotnym dla utrzymania dobrej kondycji murawy. Efekty jej stosowania są szczególnie widoczne na gruntach bardzo gęstych, gdzie trawa ma problem z ukorzenianiem się i zagęszczaniem.

Aeracja podobnie jak wertykulacja są zabiegami inwazyjnymi, które wstępnie niszczą nasz trawnik, ale po kilku tygodniach widzimy zdecydowane ich rezultaty. Nasz trawa lepiej rośnie, ma bardziej żywą i soczystą barwę, a przy tym jest bardziej bujna i gęsta. Taki wygląd zawdzięcza bardziej rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, który lepiej absorbuje związki odżywcze i wodę z gleby.

Podziel się swoją opinią