Aranżacja przestrzeni wokół domu ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu i wygody użytkowników. To również wizytówka naszej posesji, która jest pierwszą rzeczą, która widzą osoby, które ją odwiedzają. Ważnym elementem, o którym nie powinniśmy zapominać jest przedogródek. Tymczasem wiele osób nie docenia tej przestrzeni podwórka i nie wie w jaki sposób zaaranżować ją by prezentowała się dobrze. Wiedząc o tym, stworzyliśmy krótki poradnik, w którym odpowiemy na pytanie w jaki sposób urządzić nowoczesny przedogródek, by był on przestrzenią estetyczną i funkcjonalną.
Przedogródek nowoczesny vs. tradycyjny
Przedogródek, czyli przestrzeń pomiędzy domem a ogrodem, pełni kluczową rolę w aranżacji otoczenia domowego. To miejsce, które stanowi połączenie piękna natury z funkcjonalnymi rozwiązaniami, które mogą pomóc nam w stworzeniu miejsca relaksu i wypoczynku. Nowoczesny przedogródek bardzo często ma minimalistyczną formę, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania w zakresie mebli czy oświetlenia. Mowa tu między innymi o wykorzystaniu lamp solarnych, oświetlenia led czy też mebli ogrodowych wykonanych z materiałów takich jak stal nierdzewna czy technorattan. Tak urządzony ogród frontowy jest nie tylko funkcjonalny ale również bardzo atrakcyjny wizualnie.
Tradycyjne rozwiązania w zakresie aranżacji przedogródka skupiały się bardziej na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Przedogródki takie bardzo często posiadały wiele rabat kwiatowych obsadzonych różnorodnymi roślinami, co z jednej strony ukazywało piękno natury, z drugiej jednak sprawiało, że przestrzeń często wyglądała niespójnie i nieco chaotycznie. Tymczasem przedogródek, poza swoją praktyczną rolą jest również wizytówką, którą widać z ulicy oraz miejscem, do którego w pierwszej kolejności trafiają osoby, które odwiedzają nasz dom. Warto więc zadbać o jego estetykę.
Inspiracje i pomysły na przedogródek
Osoby, które chcą optymalnie wykorzystać przestrzeń przed swoim domem często poszukują inspiracji na przedogródek. W sieci możemy znaleźć mnóstwo pomysłów i realizacji, z których możemy czerpać. Przyjrzyjmy się więc niektórym z nich.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest elegancki przedogródek. To miejsce, w którym dopieszczono każdy, nawet najmniejszy element aranżacji. Równe trawniki, nieliczne rośliny ozdobne, alejki lub chodniki z kamiennych płytek lub wyłożone kamieniami to tylko niektóre z jego elementów. W eleganckich przedogródkach dba się o to, by unikać przesady a meble są proste i funkcjonalne. Dzięki temu przestrzeń pełna jest harmonii i spokoju.
Kolejnym pomysłem na przedogródek jest zaaranżowanie go w nieco swobodniejszej, rustykalnej formie. Takie przedogródki to bogactwo kolorów, różnorodne rośliny ozdobne i kwiaty, również w donicach czy wiszących koszach. Rustykalny przedogródek to również klasyczne, drewniane lub wiklinowe meble, które pasują do sielskiej, pełnej naturalności aranżacji przestrzeni przed domem.
Poszukując inspiracji dla nowoczesnych przedogródków możemy natknąć się także na wiele innowacyjnych rozwiązań, które możemy wykorzystać w aranżacji. Bardzo często inspirowane są one nowoczesnym stylem miejskim. Oświetlenie ledowe, lampy solarne, chodniki z kostki brukowej, elementy dekoracyjne takie jak niewielkie fontanny czy oczka wodne oraz popularne obecnie ogrody pionowe to tylko niektóre z elementów, które możemy wykorzystać tworząc przestrzeń przed domem, która będzie piękna i praktyczna.
Aranżacje różnych rodzajów przedogródków
Ogród frontowy to wizytówka każdego domu, która wpływa na pierwsze wrażenie osób odwiedzających naszą posesję. Jednocześnie jest to także miejsce, w którym toczy się życie rodzinne. Dlatego też musimy odpowiednio połączyć funkcję reprezentacyjną z funkcjonalnością. Aby to zrobić warto warto zacząć od starannie dobranych roślin i elementów dekoracyjnych. To właśnie one będą miały wpływ na to, jak postrzegany będzie nasz przedogródek. Jednocześnie warto w tym miejscu podkreślić rolę regularnej pielęgnacji trawników i roślin ozdobnych. Jeśli będą regularnie podlewane i podcinane sprawią, że przestrzeń będzie wyglądała na zadbaną i uporządkowaną, co również wpływa pozytywnie na wrażenia estetyczne odwiedzających. Nie możemy jednak zapomnieć o praktycznej funkcji przedogródka. Przemyślane ustawienie mebli ogrodowych, takich jak stylowe ławki, huśtawki czy leżaki pozwoli nam stworzyć miejsce wypoczynku, z którego mogą korzystać zarówno domownicy, jak i osoby, które nas odwiedzają. Pamiętajmy, że przedogródek ma zachęcać do wypoczynku, najczęściej jednak nie stanowi głównego miejsca spotkań i relaksu. Dlatego też nie należy przesadzać z ilością mebli ogrodowych – ma to być miejsce, w którym możemy przysiąść i swobodnie pogawędzić, jednakże strefę ze stołem, grillem i innymi meblami warto urządzić gdzie indziej – w ogrodzie lub na tarasie.
Wybierając meble oraz elementy dekoracyjne, które znajdą się w naszym przedogródku warto utrzymać spójny styl. Przykładowo, jeśli dysponujemy małym przedogródkiem stawiajmy na kompaktowe meble o prostych liniach i niewielkich wymiarach. W eleganckich przedogródkach wybierajmy wysokiej jakości materiały, które kojarzą się z luksusem – naturalny kamień, stal nierdzewną, szkło. Nowoczesny ogród frontowy powinien za to wykorzystywać rozwiązania technologiczne takie jak lampki solarne czy wodne kaskady przy jednoczesnym łączeniu ich z minimalistyczną, surową formą mebli ogrodowych.
Krok po kroku: Aranżacja przedogródka
Samodzielna aranżacja przedogródka może wydawać się trudnym wyzwaniem, jednak może nam przynieść również wiele satysfakcji. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej poszczególnym jej etapom:
- Krok 1. Określenie stylu przedogródka. Powinien on pasować zarówno do naszych indywidualnych preferencji ale również stylu budynku mieszkalnego. Przykładowo rustykalny przedogródek przed nowoczesnym, industrialnym budynkiem nie będzie wyglądał korzystnie.
- Krok 2. Wybór roślin ozdobnych. Kolorystyka kwiatów, ich wysokość i sezon kwitnienia powinny różnić się od siebie, dzięki czemu przedogródek będzie wyglądał efektownie od wczesnej wiosny po późną jesień.
- Krok 3. Wytyczenie ścieżek oraz miejsca wypoczynku. Wybór materiałów, z których wykonane będą poszczególne elementy aranżacji.
- Krok 4. Dobór oświetlenia i dekoracji. Girlandy świetlne, wiszące lampy, oświetlenie przy ścieżkach, donice z kwiatami, fontanny lub inne ozdoby – wszystko to definiuje styl przedogródka, dlatego elementy te powinny ze sobą współgrać.
Kluczowym elementem jest również dbałość o detale, powinniśmy pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością dekoracji, ponieważ może to sprawić, że przestrzeń będzie tworzyła wrażenie chaotycznej i nieuporządkowanej. Dobierając roślinność warto zadbać o to, by decydować się na gatunki o zróżnicowanej wysokości i formie co pozwoli na tworzenie warstw i dodanie głębi przestrzeni. Warto również brać pod uwagę naturalny ruch światła słonecznego, co pomoże nam odpowiednio rozmieścić rośliny i elementy architektoniczne.
Podsumowując dobrze zaprojektowany przedogródek stanowi wyjątkową dekorację, która wpływa korzystnie na wygląd nieruchomości. To wizytówka domu, witająca naszych gości swoim urokiem i estetyką. Każdy element, począwszy od roślin po ścieżki i oświetlenie, pełni rolę w kreowaniu atmosfery, która odzwierciedla indywidualny charakter tego miejsca. Dlatego też warto eksperymentować z różnymi stylami by znaleźć rozwiązania, które będą najbardziej pasowały do charakteru budynku mieszkalnego, naszych upodobań oraz preferencji.