Aranżacja mieszkania nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy działamy na własną rękę. Jednym z najważniejszych aspektów, o które musimy zadbać jest wybór odpowiednich kolorów, które pozwolą nam stworzyć harmonijną przestrzeń wspomagającą nas w codziennej aktywności i wypoczynku. Rola kolorów w aranżacji wnętrz jest niezwykle istotna. Dobór odpowiednich kolorów może uczynić przestrzeń bardziej przytulną, energetyzującą, relaksującą lub inspirującą. Jak jednak połączyć je by stworzyć nastrój i atmosferę jakiej potrzebujemy? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Podstawy kolorystyki
To jakie kolory wybierzemy do mieszkania ma ogromny wpływ nie tylko na jego wygląd ale również na to, jak będziemy czuli się we wnętrzach. Warto więc znać podstawy kolorystyki. Jednym z najważniejszych pojęć, jakie warto poznać jest koło kolorów. Jest to narzędzie wykorzystywane do określania, jakie kolory ze sobą współgrają. Składa się z podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i żółtego, oraz ich pochodnych, takich jak pomarańczowy, zielony i fioletowy. Kolory znajdujące się w bliskim sąsiedztwie to kolory analogiczne, które świetnie ze sobą współgrają i możemy wykorzystywać je w aranżacji wnętrz. Na przeciwległych stronach koła znajdują się kolory dopełniające, które są silnie kontrastujące ze sobą. Ich połączenie może być krzykliwe i przytłaczające.
Zastanawiając się jakie kolory w mieszkaniu zastosować musimy również zwrócić uwagę na:
- jasność, czyli intensywność koloru zależna od ilości światła;
- nasycenie, czyli czystość koloru, nasycenie określa jak bardzo barwa bazowa została zniekształcona przez inne kolory.
Psychologia kolorów
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to, jakimi kolorami się otaczamy może mieć wpływ na nasze samopoczucie oraz nastrój. Kolory w mieszkaniu mogą więc dodawać nam energii, ułatwiać relaks ale również irytować i drażnić. Warto więc wiedzieć jak poszczególne kolory wpływają na ludzkie emocje i zachowanie. I tak:
- czerwony – wzmacnia emocje, to kolor namiętności idealny do sypialni;
- pomarańczowy – pobudza apetyt, świetnie sprawdzi się w jadalni;
- żółty – dodaje energii ale może również powodować irytację, warto unikać jednolitych ścian tylko w tym kolorze, o wiele lepiej sprawdzi się w dodatkach;
- niebieski – sprzyja koncentracji, idealnie sprawdzi się w domowym gabinecie,
- zielony – uspokaja i relaksuje;
- biały – kojarzy się z lekkością, sprzyja relaksowi.
To tylko niektóre z kolorów, które możemy wykorzystać w naszych mieszkaniach. Warto również mieć świadomość, że nasze emocje związane z poszczególnymi kolorami mogą być różne.
Łączenie kolorów: teoria kolorów
Umiejętne łączenie kolorów we wnętrzach jest niezwykle ważne, ponieważ może całkowicie odmienić atmosferę w pomieszczeniach. Zastanawiając się jak łączyć kolory w mieszkaniu warto pamiętać o teorii kolorów, która daje nam możliwość dopasowywania odcieni w sposób:
- schemat monochromatyczny – wnętrze ma różne odcienie jednego koloru;
- schemat analogowy – we wnętrzu wykorzystujemy odcienie sąsiadujących ze sobą na kole kolorów;
- schemat dopełniający – we wnętrzach stosujemy kontrastujące ze sobą kolory znajdujące się na przeciwległych stronach koła koloru.
Ciekawym rozwiązaniem jest również triada. To schemat polegający na podzieleniu koła kolorów na trzy równe części a następnie na wyborze po jednym kolorze z każdego z nich. Takie połączenie kolorystyczne może wyglądać doskonale, jeśli jeden z kolorów będzie dominował.
Praktyczne wskazówki
Wybierając kolory do poszczególnych pomieszczeń warto pamiętać, jak wpływają na nas poszczególne z nich. Dzięki temu, choć może wydawać się to dziwne, kolor będzie pozytywnie wpływał na funkcjonalność pomieszczenia. Przykładowo, łączenie kolorów w salonie powinno sprzyjać relaksowi ale również zacieśnianiu więzów rodzinnych. Dlatego też możemy postawić na uniwersalną biel, kojącą szarość, która mogą ocieplić ciepłe akcenty złota, zieleni czy czerwieni. Jeśli chodzi o sypialnię, warto stawiać na spokój i harmonię. Delikatne pastele, jak błękity czy beże, sprzyjają relaksowi i ułatwią nam zasypianie. Natomiast kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko gotujemy, ale również spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Optymalnym wyborem będą jasne, energiczne kolory, takie jak żółcie czy pomarańcz. W tym miejscu warto zaznaczyć, że łączenie kolorów we wnętrzach obejmuje nie tylko ściany ale również meble czy dekoracje.
Dekoracje i Akcenty Kolorystyczne
Akcenty kolorystyczne we wnętrzach odgrywają kluczową rolę i nadają charakteru pomieszczeniom. Mogą mieć formę dekoracji ale również kolorowych mebli, które będą wyróżniać się na tle pozostałych elementów wyposażenia i koloru ścian. Jak łączyć kolory w przypadku akcentów kolorystycznych? Zaczynamy od wyboru koloru bazowego, który będzie przeważał w danym pomieszczeniu. Kolejny krok to wybór drugiego koloru wspierającego i trzeciego koloru akcentowego, który może kontrastować z dominującą kolorystyką, lecz powinien być jedynie w detalach lub jednym kluczowym elemencie pomieszczenia. Przykładem może być np. czerwona lub niebieska sofa w salonie utrzymanym w kolorach bieli i szarości. Taki akcent będzie wyrazisty, jednak nie zaburzy harmonii pomieszczenia..
Łączenie kolorów – czego unikać?
Wybierając i łącząc kolory w aranżacjach wnętrz, wiele osób popełnia częste błędy, które mogą wpłynąć na ostateczny efekt. Jednym z najczęściej popełnianych jest brak testowania kolorów farb przed ich nałożeniem na ścianie. Musimy bowiem mieć świadomość, że ostateczny kolor może wyglądać inaczej niż na próbce w sklepie, ponieważ światło i otaczające elementy wpływają na odbiór koloru. Drugim błędem jest skupianie się wyłącznie na jednym kolorze. Monochromatyczne wnętrza mogą wyglądać ciekawie, ale nawet w nich powinno pojawić się kilka różnych odcieni danego koloru. W przeciwnym razie pomieszczenie może wyglądać monotonnie i nijako. Błędem jest także zastosowanie zbyt intensywnych lub ciemnych kolorów. Mogą one przytłaczać, wyprowadzać nas z równowagi oraz optycznie pomniejszać pomieszczenie.
Przykłady inspirujących aranżacji
Poszukując kolorów do mieszkania warto prześledzić aktualne style w aranżacji wnętrz. Wiele z nich wiąże się bowiem z konkretną kolorystyką co może pomóc nam w podjęciu decyzji. Przykłady:
- styl skandynawski – jego główne kolory to biel, szarości, naturalne drewno oraz jasne odcienie koloru niebieskiego;
- styl minimalistyczny – opiera się na bieli, szarości i czerni;
- styl boho – to mocne akcenty kolorystyczne połączone z pastelami, często pojawia się ciemny fiolet, butelkowa zieleń, czerwień;
- styl rustykalny – wykorzystuje kolory ziemi, beże, zielenie oraz brąz.
Jakie kolory w mieszkaniu?
Podsumowując, nie istnieje jedna słuszna odpowiedź na temat jakie kolory w mieszkaniu wybrać. Wszystko zależy bowiem od naszych upodobań i potrzeb. Niektórzy dobrze czują się we wnętrzach pełnych żywych, mocnych kolorów, inni zaś w stonowanych aranżacjach, w których dominują jasne odcienie. Pamiętać musimy jedynie o tym, że przesada w żadną stronę nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jasna kolorystyka może sprawić, że wnętrze będzie bezosobowe i nijakie zaś zbyt wiele intensywnych barw z pewnością nie ułatwi nam relaksu. Kluczowe znaczenie ma również dopasowanie kolorystyki do funkcji jaką ma pełnić pomieszczenie.