Każdy rodzic chce, by jego dziecko mogło cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem wypełnionym zabawą. Jednocześnie zależy nam na tym, by wspierać rozwój swojej pociechy i ułatwić jej poznawanie świata. Tworząc przestrzeń dopasowaną do potrzeb dziecka, w której znajdą się elementy wyposażenia łączące zabawę i naukę, możemy połączyć oba te pragnienia. Sprawdźmy więc, jak stworzyć kreatywne miejsca w dziecięcym pokoju. Przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Kreatywne kąciki do czytania
Czytanie jest jedną z najbardziej rozwijających aktywności. Nie tylko uczy dziecko poznawania nowych słów czy zasad ortografii, ale również doskonale rozwija wyobraźnię. Warto więc zadbać o to, by dziecko miało swój własny kącik czytelniczy. Podstawowym elementem są oczywiście półki z książkami. Pamiętajmy, że powinny być one dopasowane do wzrostu dziecka, by bez problemu mogło sięgnąć po wybraną lekturę. Bardzo ważne jest również wygospodarowanie miejsca do siedzenia, które pozwoli maluchowi czytać w komfortowych warunkach. Obecnie możemy postawić na dodatki do pokoju dziecięcego takie jak worki sako czy hamaki – są bardzo funkcjonalne a przy tym idealnie pasują do klimatu dziecięcego pokoju. Ciekawą propozycją są też namioty, które pozwalają dziecku ukryć się przed całym światem i pogrążyć w lekturze.
Przestrzeń do rysowania i tworzenia
Rysowanie, malowanie oraz wykonywanie innych prac plastycznych to dla dziecka doskonała zabawa, która jednocześnie rozwija kreatywność oraz pomaga w rozwoju motoryki małej. Warto więc stworzyć miejsce dla młodego artysty. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim dość duży stolik, na którym z powodzeniem będzie można rozłożyć kartki oraz przybory i materiały do rękodzieła. Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać miejsce, postawmy na stoliki z szufladami, które posłużą do przechowywania przyborów i ułatwią utrzymanie porządku. Drugą ciekawą propozycją są tablice do rysowania kredą. Możemy zdecydować się na zakup tradycyjnej tablicy na sztalugach, przykręcić ją do ściany lub zdecydować się na pomalowanie jednej ze ścian specjalną farbą tablicową, po której można rysować, a następnie ścierać rysunki. To spora oszczędność miejsca w dziecięcym pokoju.
Wyświetl ten post na Instagramie
Miejsce do nauki
W przypadku dzieci, które rozpoczęły edukację szkolną, niezbędne jest również zorganizowanie miejsca do nauki w taki sposób, by nie kojarzyła się ona z nieprzyjemnym obowiązkiem. Biurko i krzesło powinny mieć ergonomiczne kształty oraz być dopasowane do wzrostu dziecka. W pobliżu biurka warto zawiesić akcesoria, które ułatwią maluchowi naukę – mowa tu o pomocach naukowych, tablicach, magnesach, znacznikach i innych elementach, które warto dopasować do wieku dziecka. Zatroszczmy się również o to, by przestrzeń do nauki była zorganizowana i uporządkowana – praktyczne schowki, pudełka na przybory i pomoce naukowe, wszystko to sprawi, że na biurku dziecka nie będzie panował chaos.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przestrzenie do aktywnej zabawy
Nie zapominajmy, że dzieci pozostają dziećmi i potrzebują sporych dawek aktywności fizycznej, by rozładować rozpierającą je energię. Jeśli mamy możliwość, zadbajmy o to, by w domu nie zabrakło przestrzeni do bezpiecznej aktywnej zabawy. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju drabinki, elementy do budowy ścianek wspinaczkowych, piłki do ćwiczeń czy maty i materace do skakania i ćwiczeń. Nawet niewielki kącik z takimi atrakcjami pozwoli dziecku na szalone zabawy. Możemy również stworzyć kącik tematyczny. Pamiętajmy, że dzieci najchętniej uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Wybierając odpowiednie zabawki, możemy zmienić część pokoju dziecka w kuchnię, sklep lub warsztat dając przestrzeń do rozwijających zabaw.
Multimedialne kąciki edukacyjne
Technologia odgrywa w życiu dzieci coraz większą rolę. Nie uciekniemy od tego. Możemy jednak zadbać o to, by nie tylko bawiła, ale również była wykorzystywana do nauki. Stworzenie multimedialnego kącika, w którym znajdą się np. interaktywne zabawki, multimedialne konsole z edukacyjnymi grami czy niewielki telewizor do oglądania edukacyjnych filmów i programów nie jest trudne. Poza sprzętem zadbajmy o to, by znalazło się tam wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia – np. duży pluszak lub miękka pufa oraz o odpowiednie oświetlenie w naturalnym, ciepłym kolorze.
Podsumowując, stworzenie kreatywnej przestrzeni do nauki i zabawy nie musi być trudne. Aby jednak mieć pewność, że kącik taki posłuży dziecku, które będzie chętnie z niego korzystało, zadbajmy o to, by zaaranżować go, biorąc pod uwagę wiek oraz zainteresowania naszej pociechy. Pamiętajmy również, by stawiać na elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo w czasie zabawy.