W obecnych czasach mamy do czynienia z wieloma różnymi stylami w aranżacji wnętrz. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, przez co wiele osób stosuje ich nazwy naprzemiennie. Dotyczy to między innymi stylu industrialnego oraz loftowego. Czym są? Co je łączy a czym się różnią? Który z nich wybrać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Postanowiliśmy bowiem dokładnie omówić kwestię “styl industrialny a loftowy”.
Czym jest styl industrialny?
Styl industrialny to trend w aranżacji wnętrz, który czerpie inspirację z przemysłowych hal i magazynów przekształconych w oryginalne mieszkania i przestrzenie użytkowe. Jego historia sięga XIX wieku. Charakteryzuje się surowością, prostotą oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak cegła, beton, metal, drewno i szkło w ich pierwotnej formie. Kolejnym elementem charakterystycznym dla tego stylu są widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak odkryte rury kanalizacyjne, przewody elektryczne i inne instalacje. Styl industrialny często znajduje zastosowanie w dużych, otwartych przestrzeniach co pozwala na wykorzystanie naturalnego światła i stworzenie efektu przestronności pomieszczeń. Kolejnym ważnym aspektem tego stylu jest wykorzystywana w aranżacjach kolorystyka. Są to głównie odcienie szarości, czerni, bieli, brązu i beżu. Te stonowane, klasyczne kolory podkreślają surowy charakter wnętrza i tworzą doskonałe tło dla eksponowania naturalnych materiałów oraz elementów konstrukcyjnych. Styl industrialny znalazł swoje zastosowanie w różnych typach pomieszczeń i budynków. Jest popularny w przestronnych loftach, apartamentach z dużymi oknami, ale także w nowoczesnych domach, barach, restauracjach czy kawiarniach. Przemysłowe elementy i surowe materiały nadają każdemu pomieszczeniu charakterystyczny wyraz i niepowtarzalny styl.
Czym jest styl loftowy?
Styl loftowy na pierwszy rzut oka może wydawać nam się bardzo zbliżony do stylu industrialnego. Jego historia również sięga XIX wieku, a swoje korzenie ma w starych przemysłowych budynkach, takich jak fabryki, magazyny i młyny, które zaczęły być przekształcane przez młodych artystów w przestronne mieszkania i przestrzenie użytkowe. Styl loftowy wyróżnia się wysokimi sufitami oraz otwartą przestrzenią pozbawioną ścian działowych. Wnętrza urządzone w tym stylu są pełne naturalnego światła, przestronne a jednocześnie pełne elegancji. Ważnym elementem stylu loftowego pozostają surowe materiały oraz widoczne elementy konstrukcji budynku, które pierwotnie miały przypominać o jego wcześniejszym przeznaczeniu a obecnie pełnią przede wszystkim funkcję nietuzinkowej, charakterystycznej dekoracji. Jeśli chodzi o paletę kolorów, poza stonowanymi kolorami we wnętrzach w stylu loftowym często pojawiają się kontrastujące akcenty w postaci niektórych mebli lub dekoracji. One same zaś odgrywają ogromną rolę w tworzeniu klimatu pomieszczenia i często związane są ze sztuką uliczną. Styl loftowy jest bardzo często wykorzystywany w różnych typach pomieszczeń i budynków. Oprócz przestronnych loftów, które stanowią oryginalne mieszkania, jest także stosowany w adaptacjach mieszkań, domów z wysokimi sufitem oraz przestrzeniach komercyjnych.
Porównanie stylu industrialnego a loftowego
Jak możemy zauważyć styl industrialny i loftowy łączy wiele wspólnych cech, jednak istnieją pomiędzy nimi także różnice. Wśród najważniejszych podobieństw wymienić musimy wykorzystanie otwartej przestrzeni czy wysokie sufity. Poza tym zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego stylu mamy do czynienia z wykorzystaniem surowych materiałów takich jak beton, cegły, szkło czy drewno. Oba style eksponują również widoczne elementy konstrukcyjne. Wynika to przede wszystkim z podobnego pochodzenia tych trendów. Zarówno styl industrialny, jak i loftowy powstały w XIX wieku i są próbą zagospodarowania opuszczonych budynków przemysłowych.
Warto jednak dostrzec także różnice pomiędzy nimi. Pierwszą z nich jest bez wątpienia charakter danego stylu. Styl industrialny charakteryzuje się surowością, minimalizmem oraz skupia się na zachowaniu oryginalnego charakteru przemysłowego budynku. Styl loftowy jest za to bardziej różnorodny. Pozwala na tworzenie bardziej eklektycznych aranżacji. Jest to widoczne chociażby w kolorystyce wnętrz, która jest drugą istotną różnicą. W przypadku stylu loftowego zdarzać się mogą bowiem mocne akcenty kolorystyczne, podczas gdy styl industrialny to przede wszystkim klasyczne, stonowane barwy. Ponadto w stylu loftowym znajdziemy więcej elementów dekoracyjnych i eksperymentowania ze sztuką.
Jak wybrać między stylem industrialnym a loftowym?
Wybór między stylem industrialnym a loftowym zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych upodobań i preferencji. Jeśli cenimy sobie wnętrza mające ciekawy, indywidualny charakter, lubimy sztukę uliczną czy niecodzienne dekoracje styl loftowy będzie doskonałym wyborem. Jeśli jednak o wiele bardziej cenimy sobie prostotę i minimalizm i zależy nam głównie na przemysłowym, surowym charakterze wnętrz wówczas styl industrialny jest dobrym kompromisem, w którym otrzymujemy to co najbardziej charakterystyczne dla obu typów aranżacji wnętrz a jednocześnie nie musimy decydować się na mocne akcenty czy dekoracje, za którymi nie przepadamy.
Podsumowując, zarówno styl loftowy, jak i industrialny to bardzo modne obecnie trendy, które możemy wykorzystać w aranżacji swoich domów czy miejsc pracy. Warto zgłębić je bardziej i eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, by osiągnąć efekt, który najbardziej nam odpowiada.