Meble z litego drewna czy meble ze sklejki? Czym właściwie jest lite drewno, a czym sklejka? Jakie są wady i zalety tych materiałów? Jak je pielęgnować? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.
Czym jest lite drewno?
Meble z litego drewna to wyroby meblarskie, które zostały wykonane z czystego i naturalnego drewna pozyskanego ze ściętych drzew. Jak podkreśla producent mebli z litego drewna, The Beds, surowiec charakteryzuje się wysoką jakością, a także poddawany jest czasochłonnemu i wieloetapowemu procesowi przetwórstwa. Meble są również impregnowane, a lakiery, oleje i bejce uchodzą za neutralne dla użytkowników. Także na etapie produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych substancji oraz klejów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
Warto wiedzieć, że mianem mebli z litego drewna mogą być także określane produkty, w których dno szuflad oraz tylna ściana zostały wykonane ze sklejki.
Meble najczęściej produkuje się z drewna bukowego oraz drewna dębowego. Współcześni konsumenci mogą być jednak narażeni na wszelkiego rodzaju chwyty marketingowe. Wielu producentów stosuje określenie „meble z litego drewna” do mebli wykonanych z płyt wiórowych i sklejek, które jedynie na tak zwany pierwszy rzut oko przypominają wyroby z drewna naturalnego. Ich wygląd nie idzie jednak w parze z jakością wykonania, a także z trwałością.
Czym jest sklejka?
Sklejka to określenie materiału kompozytowego, który powstaje w wyniku sklejenia skrzyżowanych ze sobą cienkich warstw drewna. Drewno wykorzystywane do produkcji sklejki najczęściej ma grubość od 0,4 milimetrów do 3 milimetrów.
Sklejka może występować w różnych klasach, a jej konstrukcja składa się z warstw, które nazywane są fornirami. Do produkcji sklejki wykorzystuje się takie gatunki drewna jak: buk, sosna, brzoza, olcha.
Sklejka sprawdza się do produkcji całych mebli, a także do ich pojedynczych elementów, takich jak ścianki, półki, blaty.
Jakie są zalety mebli z litego drewna?
Meble wykonane z naturalnego drewna przede wszystkim cechują się wysokimi walorami estetycznymi. Drewno nadaje naszemu wnętrzu przytulnego charakteru, a także może rozjaśnić i optycznie powiększyć dostępną przestrzeń.
Drewniane meble są również niepowtarzane – dzięki ułożeniu słojów meble nigdy nie będą identyczne. Każdy drewniany element wyposażenia jest oryginalny, ponieważ nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków drewna.
Meble z litego drewna są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Drewno rzadko kiedy pęka lub się ugina. Może natomiast ulegać zarysowaniom, które usuniemy samodzielnie za pomocą papieru ściernego oraz ponownego lakierowania lub olejowania.
Drewno cechuje się właściwościami higroskopijnymi, co oznacza, że może regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki właściwościom antystatycznym ten surowiec nie przyciąga kurzu i jest przyjazny dla alergików. Kolejną zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Wystarczy, że drewniane meble przetrzemy za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Warto również wspomnieć o tym, że wybierając drewniane meble, wspieramy nasze środowisko naturalne. Drewno uchodzi za materiał odnawialny, a same wyroby cechują się dużą wytrzymałością. Natomiast meble wykonane ze sklejki nie tylko szybciej się niszczą, ale również rozkładają się przez długi czas.
Jakie są zalety mebli ze sklejki?
Meble ze sklejki swoim wyglądem imitują prawdziwe drewno, jednak cechuje je zdecydowanie niższa cena. Nie musimy również regularnie przeprowadzać zabiegów renowacji, czyli lakierowania i olejowania.
Uznaje się, że sklejka jest materiałem o wysokiej plastyczności, a także o lekkiej wadze. Meble ze sklejki z łatwością poddają się zginaniu czy profilowaniu, dzięki czemu można w nich tworzyć fantazyjne zdobienia. Są również podatne na obróbkę cieplną.
Kolejną zaletą mebli ze sklejki jest ich wszechstronność. Dzięki temu, że są one lekkie i w miarę wytrzymałe, to można je zastosować nie tylko w naszym domowym wnętrzu. Meble znajdują zastosowanie w biurach, czy stanowią elementy wyposażenia domków letniskowych.
Meble ze sklejki również łatwo utrzymać w czystości. Możemy używać np. zwilżonej ściereczki z mikrofibry, ale również wody z mydłem czy z delikatnym płynem do mycia naczyń. Także specyfiki do mebli nie wpłyną negatywnie na wygląd sklejki.
Meble z litego drewna – czy mają wady?
Największą wadą mebli wykonanych z litego drewna jest ich cena. To właśnie ze względu na możliwości ekonomiczne konsumentów w sklepach meblowych królują meble wykonane ze sklejki. Wśród wad można wymienić także konieczność regularnej impregnacji drewna, czyli wykonywania wspomnianych już zabiegów olejowania i lakierowania. W przypadku drewnianych stołów należy unikać stawiania na ich powierzchni gorących i wilgotnych przedmiotów, takich jak kubki, miski i talerze.
Drewniane meble są również dość ciężkie – z pewnością samodzielnie nie przeniesiemy drewnianej szafy, komody, stołu czy nie przesuniemy łóżka. Przez to naturalne meble mogą utrudniać nam przeprowadzkę oraz zmiany w aranżacji wnętrz.
Wady mebli ze sklejki
Mimo wielu zalet, w przypadku mebli ze sklejki nie możemy przeprowadzić ich renowacji. Wszelkiego rodzaju rysy, uszczerbki czy wgniecenia nie zostaną usunięte z powierzchni mebla za pomocą papieru ściernego – tak jak ma to miejsce w meblach z litego drewna.
Meble ze sklejki nie są wodoodporne, a wraz ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniu, mogą zwiększać swoją objętość. Warto również wspomnieć o tym, że na krawędziach mebli widoczne są krawędzie forniru, co zaburza ich odbiór estetyczny.
W większości przypadków meble sklejkowe są mniej wytrzymałe niż meble drewniane. Przy produkcji mebli mogą być stosowane kleje zawierające substancje toksyczne dla człowieka.