Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw, które lubi uprawiać w naszych przydomowych i działkowych warzywniakach. Ten tradycyjne warzywo krajowe jest dostosowane do naszych warunków klimatycznych, aczkolwiek ma swoje wymagania. To, co jest charakterystyczne dla pomidorów to ciepło i słońce. Dlatego pomidora nie można sadzić zbyt wcześnie na zewnątrz, ponieważ jest on mało odporny na poranne przymrozki.
Niemniej jednak wiosenne przymrozki nie są straszne dla pomidorów uprawianych w tunelach foliowych. Dlatego wysiew tych roślin najpierw rozpoczynamy pod folią. Zatem kiedy można sadzić pomidory w tunelu foliowym oraz jak sadzić pomidory w tunelu foliowym- dowiesz się w tym artykule.
Kiedy sadzić pomidory w tunelu foliowym?
Idealnym czasem na sadzenie pomidorów w tunelu jest wiosna i jesień. W zależności, o jakiej porze roku posadzisz je w tunelu, możesz mieć odmiany wczesne lub późne. Co prawda te terminy mogą się przesuwać, zależnie od rejonu Polski. Na południu sadzimy wcześniej, niż na północy. Pierwszy termin wiosenny, to sianie pomidorów od połowy grudnia do połowy stycznia. Sadzenie zaś od lutego do 20 marca pod folię. Jesienne zbiory, to siew w połowie czerwca, a sadzenie pod folię od 10 do 20 lipca. Możemy też siać od 10 do 20 stycznia i wykonywać sadzenie luty marzec. Ten ostatni termin jest przedłużeniem sezonu wiosennego.
Przy określeniu terminów wysiewu i sadzenia pomidorów, warto wziąć pod uwagę indywidualne rozpoznanie temperatur i zawirowania klimatyczne, charakterystyczne dla danego regionu Polski. W tym celu możemy stworzyć własny kalendarz wysiewu pomidorów, bez wystąpienia jakiekolwiek ryzyka chorób i wad.
Jak sadzić pomidory w tunelu?
Uprawa pomidorów w tunelu, to zapewnienie im optymalnych warunków wzrostu i rozwoju owoców. Idealna temperatura uprawy tych warzyw w tunelu to 18-27 st. C w ciągu dnia i 16-21 st. C w nocy. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi pomimo to, że nie są one zbyt kapryśnie w uprawie, to jednak wymagają temperatur mniej więcej pokojowych, które by było ciężko zapewnić w innych porach roku, jak jedynie latem. W przeciwnym wypadku uprawa nie wyjdzie. Dlatego zapewnienie im optymalnych warunków jesienią i wiosną przez cały czas gwarantuje właściwy ich wzrost i obfite plonowanie.
Kolejną istotną sprawą są odpowiednie warunki glebowe. Pomidory dobrze rosną na podłożu piaszczysto- gliniastym, preferują one średnio zwięzłą strukturę podłoża. Należy przy tym zadbać, aby ziemia była żyzna i bogata w składniki odżywcze, a przy tym łatwo się nagrzewająca. Pomidory potrzebują lekko kwaśnego podłoża o odczynie pH między 5 a 6.
Kolejnym warunkiem gwarantującym udaną uprawę pomidorów jest dobrze nasłonecznione stanowisko. W tym celu uprawę prowadzi się za pomocą podpór, na których opierają się pędy pomidorów. W ten sposób rośliny mają większy dostęp do światła, a my mamy więcej miejsca w tunelu.
Ostatnim ważnym warunkiem jest właściwe nawożenie roślin. Pomidory lubią próchniczną glebę. Dlatego, aby uzyskać takie efekty, warto wspomagać się nawozami organicznymi, takimi jak obornik, kompost, doskonałą alternatywą jest również gnojówka z pokrzywy. Gdy rośliny zawiązują owoce, warto zasilać je nawozami mineralnymi.
Ze względu na to, że temperatura powietrza wpływa na rozwój naszej uprawy, warto zastanowić się, czy zainwestować w tunel ogrzewany, czy nieogrzewany.
Ma to szczególny wpływ na terminy sadzenia pomidorów. Jeżeli mieszkasz w zimnych rejonach Polski, to możesz uprawiać pomidory w tunelu nieogrzewanym, ale dopiero wysadzać je do niego po 15 maja, czyli po terminie ustania porannych przymrozków. W ten sposób również przedłużysz ich sezon wegetatywny. Jednak tunel ogrzewany daje możliwość uprawy pomidorów przez cały rok.
Przed posadzeniem pomidorów podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Glebę należy spulchnić tak, aby była lekka, a tunel powinien znajdować się w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłonięty od wiatru. W tunelu musimy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Gleba powinna być wolna od jakichkolwiek patogenów. Dlatego przed wysianiem zbadajmy jakość ziemi.
Najpierw przygotowujemy rozsadę, trwa to ponad miesiąc, aż młode pomidorki osiągnął odpowiednią wysokość. Nasiona różnych gatunków pomidorów wysiewa się rzędowo. Nasiona po wysiewie przykrywamy pół centymetrową warstwą ziemi lub piasku. Po mniej więcej dwóch tygodniach powinny pojawić się pierwsze listki, nazywane liśćmi prawdziwymi. Gdy nasza sadzonka ma około trzech listków, to przesadzamy ją do doniczek. Następnie przygotowujemy do hartowania. Hartowanie zaczynamy, gdy rozsada ma sześć liści. Hartowanie polega na tym, że pomidory na trzy godziny wystawiamy poza tunel. Potem z powrotem wkładamy do tunelu. Zabieg powtarzamy przez następne 3 do 4 dni. Po zakończeniu hartowania, pomidory przesadzamy na ich stałe miejsca w tunelu foliowym. Do posadzenia dobrze jest wykorzystać miarę, która pozwoli nam zachować równe odstępy sadzenia. Zabiegu hartowania nie wykonujemy, gdy jest ulewa.
Cechy gotowej sadzonki, do sadzenia w tunelu w gruncie:
- dobrze wyrośnięty system korzeniowy, który przerasta doniczkę
- 6-8 liści dobrze wykształconych
- wysokość sadzonki od 18 do 30 cm
Jak gęsto sadzić pomidory w tunelu foliowym?
Pomidory na tym samym miejscu sadzimy co 3-4 lat. Dlatego każdego roku tunel ustawiamy w innym miejscu. Przed sadzeniem rozkładamy obornik lub kompost w ilości 3-4 kg/ m2. Mieszamy z nawozem i spulchniamy ziemię. Sadzonki pomidorów w tunelu sadzimy średnio w odstępach 50 cm na 50 cm. Nisko rosnące odmiany mogą być sadzone co 40 do 50 cm. Natomiast wysokie odmiany sadzimy między 60 a 70 cm.
Jak sadzić pomidory w doniczkach w tunelu?
Uprawa pomidorów w doniczkach pod folią ma bardzo estetyczny wygląd i nie musimy martwić o tzw. płodozmian, czyli zmianę miejsca uprawy pomidorów co roku. Pomidory rosną zdrowo, a przy okazji mamy pełną kontrolę podłoża. Łatwiej w doniczce utrzymać wilgotność podłoża i kontrolować jego jakość, niż bezpośrednio w gruncie. Ponadto w uprawie doniczkowej łatwiej utrzymać system korzeniowy w cieple, niż przy uprawach gruntowych. Co bezpośrednio wpływa na jakość samych roślin i owoców.
Najpierw wykonujemy wysiew nasion do małych skrzyneczek. Nasionka wysiewamy po kilka do każdej małej doniczki i przykrywamy ziemią albo piaskiem warstwą ok. 0,5 cm. Należy nasiona regularnie podlewać. Po ok. dwóch tygodniach pojawiają się pierwsze sadzonki. Doniczki ustawiamy na parapecie okiennym na południowej stronie.
Gdy mamy mało słońca, to możemy to zrobić po 15 marca. Wysiew najlepiej zrobić w ziemi żyznej z domieszką gliny i piasku. Nasiona wschodzą w temperaturze ok. 22 st. C. Gdy pojawi się pierwsza para liści, to pikuje je do pojedynczych doniczek zwykłych albo torfowych. Zabieg ten należy wykonać dla utworzenia silnego systemu korzeniowego. W tym wypadku młodziutką sadzonkę zakopujemy nieco głębiej.
Do sadzenia w doniczkach właściwych używamy rozsad mających po 6-8 liści.
Doniczki właściwe powinny mieć średnicę 25- 30 cm i nieco większą wysokość. Do tego celu możemy użyć starych, czarnych doniczek i odpiłować dno. Doniczki ustawiamy na przekopanym i zasilonym w kompost oraz wyrównanym gruncie. Odległość między cylindrami powinna wynosić od 50 do 70 cm.
Pod folią pomidory możemy już sadzić w donicach po 1 maja, chociaż specjaliści radzą, by to zrobić po 15 maja, gdy tunel foliowy jest nieogrzewany. Gdy pomidory przemarzną, a łodyga dobrze się trzyma, to wtedy obcinamy obumarłe liście. Liście pomidora szybko odrosną i potem będą owocowały.
Do doniczek przygotowujemy mieszankę: ziemia ogrodowa, spróchniały obornik, kompost i glina z piaskiem. Całość mieszamy i wsypujemy do cylindrów mniej więcej 10 cm od górnej krawędzi. Następnie rozgrzebujemy ziemię w cylindrze i sadzimy pomidor aż po liście właściwe. Pomidor dla rozwoju części zielonej zapuszcza korzenie w grunt. W trakcie kwitnienia i owocowania wypuszcza dodatkowe korzenie z łodygi zagłębionej w ziemi. Gdy posadzimy pomidory zbyt płytko, to owocowanie będzie słabsze.
Po posadzeniu wszystkie pomidory obficie podlewamy tak, aby woda sięgała po brzegi. Gdy woda oblepi korzenie, a podłoże nieco opadnie, to wtedy dosypujemy ziemi. Po obfitym nawodnieniu nie podlewamy pomidorów przez następne 10 dni, aż do pierwszego więdnięcia. Ma to kolosalne znaczenie dla dobrego ukorzenienia się. W kolejnych miesiącach uprawy należy pomidory podlewać bardzo obficie i regularnie, a szczególnie w upały.
Gdy pomidory zaczną intensywnie rosnąć, należy je powiązać sznurkami do przeprowadzonych wzdłuż dachu tunelu rurek. Tak poprowadzone mogą rosnąć i owocować aż do jesieni. We wrześniu pomidory dorosną do dachu, to należy wyłamać wierzchołki.
Pielęgnacja pomidorów w tunelu
Po posadzeniu pomidory odpowiednio pielęgnujemy w tunelu. W tym wypadku należy zapewniać im stałą temperaturę 22- 27 st. C w dzień i w nocy temperatura nie może być niższa niż 16 st. C. Pomidory również potrzebują stałego nasłonecznienia. W tunelu również należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza na poziomie ok. 60 %. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zbyt mocno. Pomidory podlewamy raz a porządnie, a nie kilka razy mniejszą ilością wody. Wodę lejemy bezpośrednio na glebę, a nie na liście. W innym wypadku na liściach mogą się rozwijać choroby grzybowe. Profilaktyczne warto pomidory spryskać miedzianem, aby zapobiec rozwojowi zarazy ziemniaczanej. W tym wypadku warto regularnie monitorować nasze sadzonki i usuwać wszelkie liście zmienione chorobowo.
Gdy zaczynają wyrastać grona, to warto wykonać obrywanie liści pomidorów, wyrastających tuż nad ziemią i bezpośrednio stykające się z podłożem. Tak nisko ułożone liście, często są atakowane przez choroby.
Usuwamy też pędy boczne, wyrastające z kątów liści. One osłabiają naszą roślinę i zmniejszają plenność całej rośliny. W tym wypadku warto przyglądać się pędom pomidora i wszystkie młode zalążki pędów skośnych uszczykiwać na bieżąco.
W tunelu foliowym jest mniej owadów niż na zewnątrz. Przy tym nie ma też wiatru i opadów deszczu. Dlatego warto przeprowadzić zapylanie pomidorów. Możemy ręcznie przetrząsać grona z kwiatami, aby pyłek z nich się obsypał. Dzięki temu zawiążemy więcej owoców. Zabieg wykonujemy, gdy pyłek z kwiatów zaczyna samoistnie się obsypywać.
W drugiej połowie sierpnia lub na początku września wykonujemy zabieg ogławiania, czyli usuwamy wierzchołek pędy głównego, pozostawiając dwa do trzech liści nad ostatnim rozwiniętym kwiatostanem. Dzięki temu roślina nie będzie już marnowała energii na wytwarzanie kolejnych kwiatów, z których i tak owoce nie zdąża dojrzeć.
Kiedy zbierać pomidory w tunelu foliowym?
Zbiory pomidorów prowadzimy sukcesywnie, w miarę dojrzewania owoców. Ostatnie owoce zbieramy jesienią, które mogą być jeszcze zielone. Te owoce można wykorzystać na przetwory lub położyć na słońcu w ciepłym miejscu, aby jeszcze tam dojrzały. Dobrym pomysłem jest rozłożenie ich na czystej ściereczce na parapecie okiennym od strony południowej.