Róża to najchętniej wykorzystywany przez Polaków kwiat ozdobny do aranżacji otwartych i zamkniętych przestrzeni. Trudno sobie wyobrazić przydomowy ogród bez efektownie kwitnących róż, o specyficznym, głębokim zapachu. Jak i kiedy sadzić róże z marketu, aby zakwitły i rozwinęły się w krótkim czasie? Czy opłaca się kupować róże w markecie? Czy róże z supermarketu są gatunkowo gorszymi pod względem jakości roślinami, jeśli porównamy je do róż z renomowanych sklepów ogrodniczych? Przyjrzyjmy się temu z bliska!
Kiedy sadzić róże z marketu?
Stanowisko dla róż w przydomowym ogrodzie powinno ciepłe i nasłonecznione. Należy jednak pilnować, aby nie było nadmiernie przesuszone. Róże nie przepadają za zbyt suchym podłożem. Nadmiernie podmokłe też nie spełni swojego zadania. Róż nie hodujemy w miejscach zaciemnionych, do naturalnego i zdrowego rozwoju potrzebują słońca. Gleba przeznaczona pod uprawę róż musi zostać wcześniej sprawdzona pod kątem przepuszczalności i żyzności. Dopuszczalny jest średni poziom wilgotności. Jeśli chodzi o to, jak sadzić róże z marketu i kiedy – można to robić o wielu porach, pamiętając jednak przy tym, że najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią. Sadzonki róż z marketu szybko przyjmują się w specjalnych wgłębieniach w ziemi na głębokość około 30 – 50 cm. Dół na krzak róży musi być głęboki, ponieważ korzenie tej rośliny potrzebuje dużo miejsca do właściwego wzrastania. Przed zasadzeniem krzaków róż koniecznie dodatkowo spulchniamy glebę. Każdą rabatę przeznaczoną pod krzaki różane dobrze będzie solidnie przekopać.
Jak sadzić róże z marketu?
Jeśli interesują Was jeszcze inne sposoby na to jak sadzić róże z marketu, możecie kupić specjalnie opracowane dla nich podłoże. Gdy je zastosujecie, nie zapomnijcie po posadzeniu róż solidnie ich podlać. Miejsce szczepienia powinno wyrastać 3 cm nad powierzchnią gleby. Sadząc roże jesienią, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, małe kopczyki koło krzaków. Usypuje się je po to, aby roślina łatwiej znosiła coraz intensywniejsze przymrozki. Nie wszystkie gatunki róż są jednakowo wrażliwe na czynniki atmosferyczne, jedne znoszą je lepiej, a inne trochę gorzej.
Jak sadzić róże – rodzaje róż
Najpopularniejszymi w Polsce odmianami róż są w tej chwili wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, pnące oraz miniaturowe. To, co charakteryzuje róże najbardziej, opisać można ich zapachem. W miarę postępu procesu zakwitania kwiaty zmieniać mogą swoją postać oraz kolory, dodatkowo pobudzając zmysły obserwatorów. Stabilność kwiatom róży zapewniają charakterystyczne szypułki, z którymi sąsiadują również kolce. Róża może rosnąć zespołowo lub w zupełnym odosobnieniu – w zależności na jaki jej gatunek się zdecydujemy. Najbardziej efektowną odmianą róży do ogrodu jest oczywiście róża pnąca. Decydując się na sadzenie róż z marketu przed zakupem dokładnie obejrzyjmy roślinki i oceńmy wilgotność korzenia. Zbyt wysuszone kwiaty mogą mieć problem z prawidłowym rozwinięciem się w nowej glebie. Dobrej jakości róże z marketu dorównują tym, które sprzedają sklepy ogrodnicze.