Goździki należą do rodziny roślin goździkowatych i pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Charakteryzują się korzennym zapachem, który wydzielają te rośliny. Mamy ponad 300 gatunków goździków, które są najbardziej powszechnymi roślinami w klimacie umiarkowanych Europy i Azji.
Goździki lubimy za ich piękne kwiaty, które występują w wielu kolorach i odmianach. Dla wielu są symbolem czasów PRL-u, kiedy to panie na dzień 8 marca otrzymywały goździk i pudełko nowych rajstop. Dlatego są jeszcze osoby, którym te kwiaty źle się kojarzą.
Niemniej jednak współczesne goździki niczym nie przypominają tego drobnego czerwonego kwiatka z lat 80-tych XX wieku. Dziś mamy jego wiele odmian i wielkości, są też krzaczki goździkowe z małymi kwiatkami. Dlatego dla tych, co nie mają uprzedzeń, ta roślina latem jest piękną ozdobą ogrodu i tarasowych donic. Zatem jak pielęgnować goździki, aby cieszyły nasze oczy przez całe lato. Jednym z ważnych zabiegów jest przycinanie goździków.
Kiedy przycinać goździki?
Mamy goździki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Pierwsze cięcie goździków wykonujemy w lipcu po pierwszym kwitnieniu. Przycinanie goździków po przekwitnięciu polega na ty, iż usuwamy uschnięte kwiatostany i suche łodygi. Wtedy ponownie zakwitnął, a roślina nie traci energii na wytwarzanie nasion.
Gdy chcemy wstawić goździki do wazonu, to przycinamy boczne pędy kwiatowe w momencie gdy są jeszcze one w pąku. Wtedy roślina swoją energię skieruje na rozwój pąków szczytowych. Kolejne cięcie wykonujemy jesienią.
Jak przycinać goździki? Krok po kroku
Aby nasze goździki kwitły jak najdłużej, to należy je odpowiednio przycinać, tym samym pozbywać się przekwitłych kwiatów. Przycinanie goździków pobudza je do następnego kwitnienia oraz pomaga zachować zdrowie i ładny wygląd. Dla uzyskania zdrowych i pięknych roślin warto ten zabieg wykonać w następujący sposób.
Krok 1 – pozbywamy się przekwitłych kwiatów i uszkodzonych liści
Wszystkie kwiaty wykazujące oznaki blaknięcia i więdnięcia należy usunąć, poprzez tzw. uszczykiwanie. Aby zapobiec wytwarzaniu się nasion, należy pozbyć się starych kwiatostanów, znajdujących się najwyżej nad liśćmi. W ten sposób goździk ponownie zakwitnie.
Krok 2 – Przycinamy odmiany o krzaczastym wyglądzie
Po zakończeniu pierwszego kwitnienia, czyli na początku lata, podcinamy odmiany goździków o krzaczastym wyglądzie. Przycinamy je do połowy wysokości. Do tego używamy sterylnego sekatora lub nożyczek. Dzięki temu pobudzimy ten kwiat do dalszego rozwoju i kwitnienia. A roślina będzie zdrowa i uzyska zwarty pokrój.
Krok 3 – jak postępować z rośliną, aby miała ładną formę
Gdy łodygi goździka są przerośnięte i wyglądają na zdrętwiałe, to należy je przyciąć lub uszczypnąć podczas letniego sezonu wegetatywnego. Wtedy roślina zachowa swój kształt. Kiedy wykonamy cięcie w pobliżu pąków liściowych, to pobudzamy goździk do rozgałęziania się.
Krok 4 – przycinanie jesienne
Gdy jesienią nasze goździki zaczynają obumierać, to należy je przyciąć. Każda z łodyg przycinamy do około 5 cm nad ziemią oraz pozbywamy się uschniętych liści.
Przycinanie goździków wieloletnich
Goździki wieloletnie możemy formować po przekwitnieniu. Wtedy usuwamy wyblakłe i więdnące kwiaty, aby roślina nie wydała nasion. Wszystkie uschnięte gałązki również usuwamy. Jeżeli chcemy uformować nasz krzew goździkowy, to możemy wyrośnięte i zdrętwiałe pędy przyciąć. Możemy również po okresie kwitnienia, odmiany goździków krzaczastych przyciąć o połowę. Na jesieni możemy je ponownie przyciąć przy samym gruncie (ok. 5 cm nad korzeniem). Tniemy w pobliżu pąków liściowych, wtedy pobudzamy roślinę do rozgałęziania.
Przycinanie goździków ogrodowych
Goździki ogrodowy kończy swoje kwitnienie w lipcu. Wtedy należy usunąć zwiędnięte łodygi i kwiaty. Goździk ogrodowy zachowuje się jak róża. Dlatego gdy chcesz, aby miała więcej kwiatów, wystarczy zostawić pąk szczytowy oraz boczne na łodydze/ szypułce. Gdy chcesz wstawić goździki do wazonu, to odcinasz je pojedynczo jedynie boczne pędy w fazie rozwoju.
Przycinanie goździków doniczkowych
W przypadku goździków sadzonych w doniczkach usuwamy przekwitłe kwiaty i uschnięte liście. Tniemy też nadmiernie rozrastające się pędy. Dzięki takiej pielęgnacji roślina będzie długo kwitła i lepiej się prezentowała.
Przycinanie goździków pink kisses
Odmiana goździków pink kisses to wieloletnia roślina doniczkowa o kompaktowych rozmiarach. Wyróżniają ją małe dwukolorowe kwiaty z ciemniejszym środkiem. Pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach. Długo kwitnie, bo od wiosny do jesieni. Przycinanie tej odmiany polega na usuwaniu obumarłych liści i zwiędłych kwiatów.
Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu usuwamy zwiędnięte pąki kwiatowe oraz usychające łodygi goździków. Jeżeli chcemy pobudzić goździki do tworzenia nowych rozgałęzień, to warto przyciąć łodygę nad pąkiem liścia. Warto tutaj wspomnieć, iż goździki kwitnął kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetatywnego. Dlatego po usunięciu zwiędłych liści i kwiatów, ponownie nam zakwitnął.
U odmian jednorocznych lub dwuletnich możemy pozostawić uschnięte kwiatostany dla nasion, które nam się przydadzą do wysiania na przyszły sezon. Do cięcia warto użyć ostrych nożyc lub sekatora. Można te przekwitłe pąki kwiatów i liście uszczypać rękami. Narzędzia powinny być czyste i wydezynfekowane.
Podsumowanie – cięcie goździków
Goździki to kilkaset odmian, począwszy od począwszy od odmian stojących po wiszące. Wyróżniają się wielkością, pokrojem kwiatów oraz bogatą gamą kolorystyczną, od typowo białych, po żółte i różowe odcienie, aż do popularnych czerwonych.
Najciekawszymi gatunkami goździków są odmiany dwukolorowe, które przybierają barwy biało różowe, biało czerwone lub dwa odcienie jednej palety kolorów itp. W Polsce najpopularniejszy jest goździk ogrodowy, kropkowany, chiński, brodaty i pierzasty.
Ponadto możemy je uprawiać w ogrodzie lub w doniczce na tarasie, a w okresie kwitnienia przycinać je do wazonu. Ta roślina nie jest wymagająca w uprawie, dlatego praktycznie każdy ogrodnik amator, świetnie sobie da radę z pielęgnacją i rozmnażaniem goździków.